Rywal Legii w Europie zwolnił trenera. Zastąpił go trener z… IV ligi

22.10.2024

Szwedzkie Djurgarden jest jednym z rywali Legii Warszawa w fazie ligowej Ligi Konferencji. Stołeczny klub w ostatni weekend przegrał w derbach Sztokholmu z Hammarby i wypadł poza strefę premiowaną grą w europejskich pucharach. Trzy dni przed ważnym meczem w Lidze Konferencji klub dokonał zmiany trenera. W jego miejsce zatrudniono szkoleniowca z… czwartej ligi.

Kryzys rywala Legii w Europie

Do końca sezonu Allsvenskan pozostały już tylko trzy kolejki. Kwestia mistrzostwa Szwecji pozostaje już niemal rozstrzygnięcia na korzyść Malmo, ale wciąż trwa walka o miejsca premiowane grą w eliminacjach Ligi Konferencji. W ostatniej kolejce Djurgarden mierzyło się w derbach Sztokholmu z Hammarby i w wyniku porażki 0:2 po niemal pięciu miesiącach wypadło ze strefy premiowanej grą w europejskich pucharach. Co więcej, tylko przez dwie z 27 kolejek Djurgarden znajdowało się poza pierwszą trójką.

Derby Sztokholmu rozpoczęły się w niedzielę 20 października, ale zostały dokończone dzień później. W 76. minucie mecz został bowiem przerwany z powodu zamieszek wywołanych przez fanów Djurgarden. Pozostałe minuty dograno kolejnego dnia, ale już przy pustych trybunach. Był to już ligowy mecz z rzędu Djurgarden bez zwycięstwa. Wcześniej stołeczny klub jedynie zremisował z walczącymi o utrzymanie Varnamo i Kalmar. Biorąc pod uwagę wszystkie rozgrywki tylko jeden z ich ostatnich pięciu meczów zakończył się zwycięstwem.

Zwolnienie trenera po sześciu latach

Derbowa porażka kosztowała posadę trenera Djurgarden Kima Bergstranda. Został zwolniony po niemal sześciu latach, bowiem jego kadencja w stołecznym klubie rozpoczęła się wraz z początkiem 2019 roku. Wraz z Bergstrandem zwolniony został jego asystent Thomas Lagerlöf. Duet poprowadził zespół w aż 238 meczach. W 2019 roku wspólnie sięgnęli po mistrzostwo Szwecji, a ich największym sukcesem w europejskich pucharach było dotarcie do 1/8 finału Ligi Konferencji Europy w sezonie 2022/23, gdzie odpadli z Lechem Poznań.

W miejsce duetu Bergstrand & Lagerlöf zatrudniony został Robert Björknesjö, który przez ostatni rok prowadził… czwartoligowca. Od września 2023 roku był szkoleniowcem Viggbyholms IK, którego jednak nie udało mu się wprowadzić na trzeci poziom rozgrywkowy. Björknesjö będzie prowadził Djurgarden do końca sezonu 2024. Jego debiut w tym klubie nastąpi już 24 października, gdy Djurgarden podejmie u siebie Vitorię Guimaraes. To obok Panathinaikosu ich najtrudniejszy rywal w fazie ligowej Ligi Konferencji.

Z Legią Warszawa Djurgarden zmierzy się w ostatniej, szóstej kolejce fazy ligowej Ligi Konferencji. Do starcia tych drużyn dojdzie w Sztokholmie 19 grudnia o godzinie 21:00. Tele2 Arena, gdzie swoje mecze rozgrywa Djurgarden ma jednak zamykany dach i sztuczną murawę, więc to spotkanie nie będzie rozgrywane w aż tak ekstremalnych warunkach.