Historyczny moment w fińskiej piłce. Jednolite warunki w reprezentacji!

05.09.2019

W tym roku miały miejsce kobiece mistrzostwa świata w piłce nożnej. Triumfatorem całej imprezy zostały zawodniczki Stanów Zjednoczonych, pokonując w finale reprezentacje Holandii. Przy okazji takiej imprezy oczywiście pojawiła się dyskusja odnośnie równości w tym sporcie. Mowa konkretnie o zarobkach. Tego kłopotu nie ma fińska federacja, gdyż wprowadziła nowe zasady!

Żeńska reprezentacja Finlandii podpisała z federacją nowy, czteroletni kontrakt. Wspominana umowa wydaje się bardzo ważna w kontekście całego, światowego futbolu. Zawodniczki będą bowiem otrzymywać taką samą kwotę pieniężną jak piłkarze reprezentacji Finlandii w kontekście zwycięstw oraz remisów.

Od wielu lat kobiety walczyły o takie same warunki wynagrodzenia w reprezentacjach, jak mężczyźni. Zmiany w płacach skomentował prezes Fińskiego Związku Piłki Nożnej, Ari Lahti – Chcemy być zaangażowani w rozwój bardziej odpowiedzialnego oraz równego społeczeństwa. Mamy nadzieję, że nasz przykład zainspiruje i w pewien sposób rzuci wyzwanie. Być może media, sponsorzy oraz partnerzy będą inwestować w kobiecy futbol. 

Nowe warunki skomentowała także Tinja-Riikka Korpela, która jest kapitanem żeńskiej reprezentacji – Teraz nie tylko dzielimy nasze wspólne marzenie oraz cele, ale również kontrakty. Dla nas nowa umowa nie jest ważna tylko z powodu warunków ekonomicznych, albowiem namacalny sposób udowadnia, że obie reprezentacje są tak samo ważne. 

Kobieca reprezentacja Finlandii walczy obecnie w kwalifikacjach do Euro. W pierwszym meczu Finki wygrały na wyjeździe z Albanią 3-0.

Fot. YouTube

Odbierz zakład bez ryzyka z kodem GRAMGRUBO500 w BETCLIC – jest już legalny w Polsce!