OFICJALNIE: Będzie kobiecy odpowiednik Ligi Europy UEFA
Komitet Wykonawczy UEFA podczas posiedzenia w szwajcarskiej Lozannie zatwierdził powstanie kobiecego odpowiednika Ligi Europy. Puchar Europy Kobiet zadebiutuje już w przyszłym sezonie, ale będzie odbiegał formą od męskiej wersji tych rozgrywek.
Będzie kobiecy odpowiednik Ligi Europy UEFA
Liga Europy UEFA zadebiutowała w 2009 roku w wyniku przekształcenia ich z Pucharu UEFA. Po 16 latach istnienia rozgrywki drugiej kategorii dla europejskich drużyn będą miały swojego odpowiednika w kobiecej piłce. Podczas posiedzenia Komitetu Wykonawczego UEFA w szwajcarskiej Lozannie podjęto decyzję o utworzeniu Pucharu Europy Kobiet (UEFA Women’s Europa Cup).
Rozgrywki te będą jednak odbiegały formą od Ligi Europy UEFA. Do 2024 roku Liga Europy rozgrywana była na początku w formacie fazy grupowej. Od tego sezonu – podobnie, jak w przypadku Ligi Mistrzów i Ligi Konferencji – faza grupowa została przekształcona na fazę ligową. Z kolei Puchar Europy Kobiet od razu rozgrywany będzie w formacie fazy pucharowej, która wystartuje od 1/8 finału.
UEFA announce Women’s Europa Cup starting in 2025/26. pic.twitter.com/mRmFyedeLT
— VERSUS (@vsrsus) December 16, 2024
Jak wyglądają zasady rozgrywek?
Wcześniej rozegrane zostaną dwie rundy kwalifikacyjne. Do pierwszej rundy eliminacji awansują drużyny z trzecich miejsc z lig krajowych, które w rankingu UEFA zajmują pozycje 8-13 oraz wicemistrzowie z lig krajowych, które w rankingu UEFA zajmują miejsca 18-24. Do tego dojdzie jedenaście ”spadkowiczek” z eliminacji Ligi Mistrzyń UEFA, więc w pierwszej rundzie kwalifikacji udział wezmą 24 drużyny.
W drugiej rundzie grać będzie o osiem drużyn więcej: dwanaście zwyciężczyń pierwszej rundy kwalifikacyjnej oraz kolejne ”spadkowiczki” z eliminacji Ligi Mistrzyń UEFA – tym razem aż 20. Następnie 16 zwycięskich drużyn zagra w fazie pucharowej, która rozpocznie się od etapu 1/8 finału. Łącznie więc udział w rozgrywkach Pucharu Europy Kobiet UEFA brać będą 44 zespoły.
Polska Ekstraliga w ligowym rankingu UEFA zajmuje dopiero 32. miejsce, więc żadna z naszych drużyn nie awansuje do tych rozgrywek poprzez ligę. Polska może mieć w tych rozgrywkach jedynie mistrzynie kraju pod warunkiem, że te odpadną z Ligi Mistrzyń UEFA, czego przyszłym zwyciężczyniom Ekstraligi nie życzymy. Obecnie na drodze do eliminacji Ligi Mistrzyń UEFA są piłkarki GKS-u Katowice, które rundę jesienną zakończyły z sześciopunktową przewagą nad drugą Pogonią Szczecin.
Presenting the 🏆 UEFA Women’s Europa Cup 🏆!
The UEFA Executive Committee has approved the name of the newly created second women’s club competition that will kick off from the 2025/26 season.
🤩 An exciting new era for women's football in Europe!
— UEFA (@UEFA) December 16, 2024
Na powstanie swojego żeńskiego odpowiednika Liga Europy czekała 16 lat, czyli niemal dwa razy dłużej niż Liga Mistrzów. W 2001 roku, czyli dziewięć lat po powstaniu Champions League, zainaugurowano rozgrywki Pucharu UEFA Kobiet. Po ośmiu latach, w sezonie 2009/10 rozgrywki zmieniły nazwę na ”Ligę Mistrzyń UEFA” i pod takim brandingiem rozgrywane są do dziś. W bieżącej edycji tytułu bronią piłkarki FC Barcelony z Ewą Pajor w ataku. Kapitanka reprezentacja Polski w debiutanckim sezonie dla ”Barcy” strzeliła łącznie 14 goli w 16 meczach.
fot. PressFocus