Młodzieżowiec na wagę złota #5 – Kogo powołujemy do reprezentacji młodzieżowych?

02.10.2019

W kolejnym odcinku naszego cyklu czas na prześledzenie powołań do reprezentacji pod kątem gry poszczególnych zawodników w swoich klubach. Zastanawialiśmy się nad tym, ile kadr prześledzić. Uznaliśmy jednak, że reprezentacja Czesława Michniewicza, mimo że ma przy swojej nazwie literkę „U”, to jednak mowa już o dorosłych piłkarzach, których nie będziemy traktować jako młodzież. Zatem pod lupę idą dwie starsze drużyny.

Konkretnie mowa o reprezentacji Bartłomieja Zalewskiego – U19 z rocznika 2001, a także ekipie Jacka Magiery, która występuje w turnieju Elite League U21 i jest bezpośrednim zapleczem dla kadry Michniewicza, stanowiąc niejako rodzaj „rezerw”, jeśli tak to można nazwać. Przeanalizowaliśmy jakich zawodników trenerzy Zalewski i Magiera powołali na najbliższe spotkania.

Pod uwagę były brane tylko seniorskie występy, a zatem, jeśli ktoś zdobywał minuty w tym sezonie w ramach Centralnej Ligi Juniorów, to oczywiście nie były mu zaliczane, jak w przypadku Michała Rakoczego z Cracovii, który ostatnio dostawał szansę od Michała Probierza w pierwszej drużynie, zaś wcześniej praktycznie nie grał w rezerwach, tylko właśnie w CLJ. Zaczynamy od młodszych:

2001(U19): W tej reprezentacji mamy sześciu zawodników z zagranicy, którzy z wiadomych względów mają nieco dalej do podstawowych składów swoich pierwszych zespołów. Są to: Marcel Lotka z Bayeru Leverkusen, Łukasz Bejger z Manchesteru United. Maik Nawrocki z Werderu Brema, Javier Ajenjo Hyjek z Atletico Madryt, Nicolas Zalewski z AS Romy i nowość w tym zestawieniu Alexander Krakowiak-Castro z grającego w MLS, Toronto FC.

Marcel Lotka broni głównie w rozgrywkach U19, a także w UEFA Youth League, czyli młodzieżowej Lidze Mistrzów. Podobnie sprawa ma się z Ajenjo Hyjkiem w Atletico, tyle że on nie jest podstawowym zawodnikiem Atleti w młodej LM. Bejger gra w Premier League U18, Zalewski w Primaverze, Nawrocki podobnie do Lotki również U19 Bundesliga, zaś o naszym rodzynku zza oceanu trudno znaleźć bardziej szczegółowe informacje, aniżeli takie, że gra w rezerwach Toronto.

Bramkarze:

Kamil Broda z Wisły Kraków i Jędrzej Grobelny to etatowi zawodnicy rezerw swoich klubów. W przypadku Brody mowa o IV lidze małopolskiej, w której występują reaktywowane przed sezonem rezerwy Białej Gwiazdy i tam zanotował 5 z 10 meczów, zaś Grobelny gra poziom wyżej – III liga, gr. II – gdzie wystąpił w jednym więcej, od swojego konkurenta, meczu.

Kamil Broda(2001) – Wisła II Kraków(IV liga) – 5 meczów(450 minut)

Jędrzej Grobelny(2001) – Pogoń II Szczecin(III liga) – 6 meczów(540 minut)

Obrońcy

Wśród obrońców warto np. zatrzymać się także przy Filipie Dymerskim z Lechii, który nie rozegrał kompletu minut w drugiej drużynie z dwóch powodów – wcześniejszych powołań na tournee po terenach kaukaskich oraz powołaniach do pierwszej drużyny, w której jak do tej pory rozegrał jeden mecz w ubiegłym sezonie.

Michał Bogacz(2001) – Zagłębie II Lubin(III liga) – 6 meczów(570 minut)

Paweł Gierach(2001) – Wigry Suwałki(I liga) – 9 meczów(528 minut)

Bartłomiej Mruk(2001) – Garbarnia Kraków(II liga) – 10 meczów(767 minut)

Filip Dymerski(2002) – Lechia II Gdańsk(IV liga) – 5 meczów(450 minut)

Pomocnicy

W przeciwieństwie do pozostałych pozycji, tutaj mamy wielu zawodników, którzy już grali w tym sezonie w Ekstraklasie. Mowa o Kubie Kamińskim, Filipe Marchwińskim oraz Michałach, Karbowniku i Rakoczym. Pozostali zawodnicy również regularnie grają w swoich zespołach, a najwięcej z nich Oskar Nowak. Zawodnik Błękitnych Stargard rozegrał wszystkie mecze w tym sezonie od deski do deski.

Jakub Kamiński(2002) – Lech Poznań i Lech II Poznań(E-klasa i II liga) – 5 meczów w rezerwach(432 minuty) oraz 3 mecze(125 minut) w pierwszej drużynie

Michał Karbownik(2001) – Legia Warszawa i Legia II(E-klasa i III liga) – 5 meczów w pierwszej drużynie(337 minut) oraz 5 meczów(450 minut) w rezerwach

Dawid Kocyła(2002) – GKS Bełchatów(I liga) – 7 meczów(225 minut)

Filip Marchwiński(2002) – Lech Poznań i Lech II(E-klasa i II liga) – 2 mecze w pierwszej drużynie(27 minut) oraz 4 mecze w rezerwach(297 minut)

Oskar Nowak(2001) – Błękitni Stargard(II liga) – 12 meczów(1080 minut – KOMPLET!)

Michał Rakoczy(2002) – Cracovia i Cracovia II(E-klasa i IV liga) – 2 mecze w pierwszej drużynie(99 minut) oraz 1 mecz w rezerwach(35 minut)

Marcin Szpakowski(2001) – Śląsk II Wrocław(III liga) – 7 meczów(504 minuty)

Marcel Wędrychowski(2002) – Pogoń II Szczecin(III liga) – 6 meczów(519 minut)

Napastnik

Bartosz Białek(2001) – Zagłębie II Lubin(III liga) – 9 meczów(637 minut)

 

U21-Elite League:

Bramkarze

Jak wiadomo na pozycji bramkarzy mamy urodzaj nie od dziś. Również w tej kadrze mamy zawodników, którzy sporo grają w klubach. Mrozek w Katowicach na trzecim szczeblu, zaś Paweł Sokół na początku sezonu mocno korzystał z przepisu o młodzieżowcu w naszej najlepszej lidze,  o czym pisaliśmy w pierwszym naszym zestawieniu.

Bartosz Mrozek(2000) – GKS Katowice(II liga) – 12 meczów(1110 meczów – KOMPLET!)

Paweł Sokół(2000) – Korona Kielce i Korona II(E-klasa i III liga) – 7 meczów w pierwszej drużynie(630 minut) oraz 1 mecz w rezerwach(90 minut)

Obrońcy

Wśród obrońców ciekawym przypadkiem jest Jakub Kiwior. Wychowanek GKS-u Tychy po przygodzie w Anderlechcie wybrał kierunek słowacki. Sezon rozpoczyna w Podbrezovej, zaś od sierpnia jest zawodnikiem MSK Żiliny, czyli obecnym wiceliderze rozgrywek naszych południowych sąsiadów, a Kiwior w ostatnich tygodniach przebił się do składu żółto-zielonych. Poza tym spory rozstrzał, bo w II lidze dużo gra Bondarenko, a przede wszystkim Tymek Puchacz z Lecha, a reszta gra niewiele w pierwszych zespołach i – jak w przypadku dwóch wiślaków – muszą posiłkować się meczami w rezerwach.

Mateusz Bondarenko(1999) – Skra Częstochowa(II liga) – 10 meczów(900 minut)

Marcin Grabowski(2000) – Wisła Kraków i Wisła II(E-klasa i IV liga) – 2 mecze w pierwszej drużynie(109 minut) oraz 6 meczów w rezerwach(510 minut)

Jakub Kiwior(2000) – Zeleziarne Podbrezova i MSK Żilina(II liga i E-klasa słowacka) – 4 mecze w Zeleziarnym(360 minut) oraz 5 w Żilinie(288 minut)

Aleks Ławniczak(1999) – Warta Poznań(I liga) – 5 meczów(480 minut)

Tymoteusz Puchacz(1999) – Lech Poznań(E-klasa) – 11 meczów(733 minuty)

Serafin Szota(1999) – Wisła Kraków i Wisła II(E-klasa i IV liga) – 1 mecz w pierwszej drużynie(90 minut) oraz 5 meczów w rezerwach(450 minut)

Pomocnicy

Wydaje się, że w tej kadrze „nie pasuje” Bartek Slisz, który już trochę meczów na swoim koncie w Ekstraklasie rozegrał, ale skoro nie dostał szansy u trenera Czesława Michniewicza, to będzie łapał reprezentacyjne minuty tutaj. Spośród reszty ciekawym przypadkiem jest Wojciech Kamiński z Termaliki, czyli drugi najmłodszy gracz tej kadry, z którego usług mógłby również korzystać trener Zalewski.

Wojciech Hajda(2000) – Stomil Olsztyn i Stomil II(I i IV liga) – 9 meczów w pierwszej drużynie (395 minut) oraz 5 meczów w rezerwach(303 minuty)

Wojciech Kamiński(2001) – Bruk-Bet Termalica Nieciecza(I liga) – 10 meczów(658 minut)

Tomasz Makowski(1999) – Lechia Gdańsk(E-klasa) – 11 meczów(688 minut)

Łukasz Poręba(2000) – Zagłębie Lubin i Zagłębie II(E-klasa i III liga) – 10 meczów w pierwszym zespole(422 minuty) oraz 2 mecze w rezerwach(104 minuty)

Michał Skóraś(2000) – Raków Częstochowa(E-klasa) – 7 meczów(336 minuty)

Bartosz Slisz(1999) – Zagłębie Lubin(E-klasa) – 9 meczów(693 minuty)

Napastnicy

Pośród napastników nie mamy urodzaju i trzeba to powiedzieć, wszak najmłodszy z tej kadry, jeszcze niepełnoletni Żukowski miał okazje rozegrać nawet jedną połowę w meczu okręgówki, gdyż tam występują rezerwy Chojniczanki.

Adrian Benedyczak(2000) – Chrobry Głogów(I liga) oraz Pogoń II Szczecin(III liga) – 5 meczów dla Chrobrego(381 minut) oraz 6 dla rezerw Pogoni(535 minut)

Mateusz Żukowski(2001) – Chojniczanka Chojnice i Chojniczanka II (I liga i klasa okręgowa) – 6 meczów dla pierwszej drużyny(156 minut) oraz 1 mecz dla rezerw(45 minut)

„Obcokrajowcy”

Adrian Stanilewicz pozostał w Bayerze Leverkusen, dzięki czemu miał okazje już rozegrać dwa spotkania w młodzieżowej Lidze Mistrzów. Do niedawna jego kolegą klubowym był Jakub Bednarczyk, który od zimy gra w drugoligowym FC Sankt Pauli. W tym sezonie na jego koncie dwa występy w pierwszym zespole, w tym jeden pucharowy, a pozostałe szansę jakie dostał w hamburskiej ekipie, miały miejsce w rezerwach – 3 spotkania. Marcel Zylla gra w rezerwach Bayernu Monachium i trzeba przyznać, że w obecnych rozgrywkach prezentuje się według liczb całkiem ciekawie na poziomie 3. Bundesligi, bo strzelił już 3 gole. Obok siebie ma kilka ciekawych nazwisk, jak choćby Leona Dajaku, gwiazdę reprezentacji Nowej Zelandii do lat 20 Sarpreeta Singha, który błysnął na majowym turnieju w Polsce, Joshue Zirkzee czy Lukasa Maia, a więc nazwiska, które może jeszcze nie stanowią wielkiej wartości, ale w niedługiej przyszłości ci zawodnicy mogą częściej przebierać się w jednej szatni z Robertem Lewandowskim przed meczami pierwszej drużyny.

Warto jeszcze wtrącić słowo na temat ostatniego z grających poza Polską, których powołał Jacek Magiera. Dawid Kurminowski, podobnie jak Jakub Kiwior z drużyny Bartłomieja Zalewskiego, wybrał kierunek słowacki. W tym sezonie gra w rezerwach MSK Żiliny – 2. liga – i strzeił już 8 goli w 9. meczach! Starczyło to na trzecie miejsce – ex-aequo z Robertem Polievką – w klasyfikacji strzelców, ale z pewnością jest to wynik godny odnotowania.

Odbierz zakład bez ryzyka z kodem GRAMGRUBO500 w BETCLIC – jest już legalny w Polsce!