Łukasz Mazur skrytykował finansowanie klubów przez miasta

Łukasz Mazur w rozmowie dla “Przeglądu Sportowego” stwierdził, że kluby powinny uniezależnić się od miejskich władz. Jako przykład podał Górnika, którego był niegdyś prezesem.

Były prezes Górnika Zabrze

Łukasz Mazur pełnił funkcję prezesa zabrzańskiego klubu w latach 2010-2011. Jak sam przyznał niegdyś w wywiadzie dla “Dziennika Zachodniego”, wówczas na członka zarządu mianował go Allianz Polska. Firma współpracowała z Górnikiem przez dwanaście lat, aczkolwiek kooperacja zakończyła się w ubiegłym roku.

Miasta wciąż mają za duży wpływ na kluby?

Właściciel “Nowej Zatoki” w Sopocie zawsze krytykował publicznie podejście zabrzańskiej władzy do klubu. Potwierdził to zresztą w ostatnim wywiadzie dla “Przeglądu Sportowego”. Według Łukasza Mazura, kluby nie powinny być finansowane przez miasta i podał wobec tego kilka argumentów.

Po pierwsze, panuje dziwne przekonanie, że dzięki głosom kibiców można wygrać wybory. To nieprawda. Po drugie, każdy taki klub jest kolejną synekurą dla różnego rodzaju, że tak powiem, pociotków władzy. A po trzecie, klub w rękach miasta zaspokaja chęć pokazania się rządzących, zdobycia oklasków, pochwał. – stwierdził Łukasz Mazur w rozmowie z Łukaszem Olkowiczem.

Jedna ustawa sposobem na całą sytuację

Były prezes Górnika Zabrze zaproponował wobec tego inne rozwiązania, które miałyby wyłączyć miasta z udziału w działalności klubów.

[Proponuję] ustawę zakazującą finansowania sportu zawodowego przez samorządy. A przynajmniej w sytuacji, kiedy nie mają nadwyżki budżetowej. Miasto nie może zadłużać siebie i mieszkańców po to, by płacić zawodowemu piłkarzowi pensję na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych. – powiedział Łukasz Mazur na łamach “Przeglądu Sportowego”.

W PKO Ekstraklasie wciąż jest kilka klubów, których głównym udziałowcem jest miasto. Choć tendencja w ostatnich latach się trochę zmieniła, wciąż miejskie władze mają duży wpływ na wiele polskich piłkarskich marek. Trudno jest stwierdzić, by słowa Łukasza Mazura miały bezpośredni wpływ na dalsze funkcjonowanie polskiej piłki w najbliższym czasie.

Fot. YouTube/Z pasją o futbolu

200PLN
GRAMGRUBO
GRAMGRUBO