Problemy finansowe Wigan Athletic
01.07.2020

Angielski związek nałożył na Wigan Athletic karę 12 ujemnych punktów. To efekt problemów finansowych, z którymi zmaga się klub.

O problemach Wigan mówi się od dłuższego czasu. Nałożona kara jest także rezultatem tego, że tamtejszy związek piłkarski w ostatnim czasie baczniej przygląda się finansom poszczególnych klubów. Kilka tygodni temu mogliśmy usłyszeć o sytuacji Sheffield Wednesday.

Zmiany właścicielskie

Sytuacja klubu z DW Stadium zaczęła komplikować się w 2018 roku. Wówczas Wigan zostało sprzedane firmie pochodzącej z Hong Kongu. W maju kolejnego roku nastąpiła kolejna zmiana właścicielska, udziały przejęła firma Next Leader Fund. Zawirowania właścicielskie były także powodem złego bilansu finansowego organizacji – w zeszłym roku strata wyniosła 10 mln funtów.

Trzech komisarzy

Odjęcie 12 punktów to kara za wprowadzenie 3 zewnętrznych komisarzy, którzy mieli zająć się polepszeniem sytuacji Wigan. Klub zajmuje obecnie 14. miejsce w tabeli Championship z 8-punktową przewagą nad strefą spadkową. Jeżeli się utrzyma, punkty zostaną odjęte jeszcze w tym sezonie, jeżeli jednak spadnie z ligi, zacznie przyszły sezon League One z ujemnym bilansem.