Wotum nieufności dla Josepa Marii Bartomeu. Co dalej z prezydentem Barcelony?

07.10.2020

Jak poinformował na Twitterze dziennikarz „Przeglądu Sportowego” Jakub Kręcidło, zebrano ponad 16 tysięcy podpisów pod wotum nieufności dla Josepa Marii Bartomeu. Głosowanie w tej sprawie ma odbyć się w przeciągu kilku tygodni. 

Nie będzie to jednak jednoznaczne z odejściem ze stanowiska obecnego prezydenta Barcelony. Musi zostać spełnionych kilka warunków, aby doszło do ustąpienia Bartomeu.

Kluczowa frekwencja

Co zatem musi się wydarzyć, by Josep Maria Bartomeu przestał pełnić obowiązki prezydenta klubu z Camp Nou?

Dlaczego wotum trudno wygrać? Fizyczna frekwencja min. 10% socios (~15-18k przy pandemii) + 67% głosów za usunięciem Bartomeu. Prezes rozważa dymisję, bo choć wotum trudno wygrać, to ryzyko porażki jest spore. A Bartomeu nie chce ryzykować bycia pierwszym w historii usuniętym przez wotum – wyjaśnia na Twitterze Kręcidło.

Fatalna reputacja

Josep Maria Bartomeu został prezesem Barcelony w 2014 roku. Kibice klubu często podważali jego kompetencje i uważali, że nie jest to odpowiednia osoba do piastowania tak wysokiego stanowiska. Kulminacyjny moment niechęci wobec Bartomeu miał miejsce przed rozpoczęciem bieżącego sezonu. Konflikt z Leo Messim trafił na czołówki wszystkich mediów, nie tylko tych zajmujących się sportem.