Polska vs Reszta Świata: Status quo utrzymany, liga nabiera tempa
30.10.2020

Kolejny tydzień, w którym bierzemy pod uwagę dziewięć meczów. Ekstraklasa ostatnio wraca na odpowiednie tory i udaje się grać w komplecie następne kolejki. Oby tak dalej! Tym bardziej, że liczby w naszym zestawieniu to status quo. 

Piast – Wisła Płock

Wydawało się, że nie będzie to ciekawy mecz, tym czasem trochę emocji w Gliwicach było. Ponadto dobre wyniki po obu stronach, gdzie Polacy stanowili większość i na koniec mamy przyzwoite liczby.

Liczba Polaków rozpoczynających mecz: 13
Liczba Polaków na boisku kończących mecz: 13
Liczba Polaków grających w meczu/wszystkich: 19/31

Zagłębie – Lechia

Nadal Zagłębie nieco zawodzi pod kątem liczb Polaków w wyjściowym składzie. Klub oparty na akademie powinien nieco szerzej korzystać z własnych graczy. Z drugiej strony Lechia jest w tym sezonie małym zaskoczeniem in plus.

Liczba Polaków rozpoczynających mecz: 11
Liczba Polaków na boisku kończących mecz: 12
Liczba Polaków grających w meczu/wszystkich: 14/27

Wisła Kraków – Podbeskidzie

Wynik meczu zdecydowanie po stronie krakowian. W naszym zestawieniu również to wygląda dobrze, ale tutaj głównie za sprawą Podbeskidzia, które rozpoczęło aż z dziewięcioma Polakami w składzie. Potem było tylko gorzej, ale to kwestia zmian w obu ekipach oraz czerwonej kartki Aleksandra Komora.

Liczba Polaków rozpoczynających mecz: 14
Liczba Polaków na boisku kończących mecz: 11
Liczba Polaków grających w meczu/wszystkich: 17/30

Śląsk – Jagiellonia

Bardzo biedny – pod kątem Polaków – mecz we Wrocławiu. W Śląsku nieco mniej miejsca dla miejscowych w składzie, zaś Jagiellonia twardo stoi przy swoim, a więc szerokiej ławie obcokrajowców. Dobrze, że chociaż z ławki wchodzą Polacy, w tym debiutant w Ekstraklasie Mateusz Wyjadłowski.

Liczba Polaków rozpoczynających mecz: 10
Liczba Polaków na boisku kończących mecz: 13
Liczba Polaków grających w meczu/wszystkich: 17/30

Pogoń – Legia

Jedni i drudzy z bardzo podobnymi liczbami i to się praktycznie nie zmienia od początku sezonu. W zależności od meczu zarówno Pogoń, jak i Legia praktycznie w każdym spotkaniu zaczynają w stosunku 6:5. Raz dla Polski, raz dla Reszty Świata. Tym razem więcej Polaków było w Legii.

Liczba Polaków rozpoczynających mecz: 11
Liczba Polaków na boisku kończących mecz: 11
Liczba Polaków grających w meczu/wszystkich: 15/29

Raków – Stal

Stal przyzwyczaiła, podobnie jak pozostali beniaminkowie, do dużej liczby Polaków w składzie. Raków jest pod tym kątem skromniejszy, ale tym razem lider Ekstraklasy mógł się podobać, jeśli chodzi o zmienników, bo tam już było znacznie lepiej. Oczywiście pod kątem naszego zestawienia, bo piłkarsko niezmiennie drużyna Marka Papszuna jest najlepsza w tym sezonie ligowym.

Liczba Polaków rozpoczynających mecz: 15
Liczba Polaków na boisku kończących mecz: 17
Liczba Polaków grających w meczu/wszystkich: 21/31

Lech – Cracovia

Bardzo marny wynik w meczu przyjaźni w Poznaniu. Trudno się dziwić, skoro w tym spotkaniu grała Cracovia, choć i tak Michał Probierz był wyjątkowo łaskawy dla Polaków, gdyż wystawił ich aż czterech. Aż to nie jest ironia, tylko stwierdzenie faktu, bo zazwyczaj rodzimi zawodnicy dostawali dwa, maksymalnie trzy miejsca. Lech nieco lepiej, ale nadal te liczby w przekroju całego meczu wyglądały bardzo miernie i był to najgorszy mecz dla naszego zestawienia w tym notowaniu.

Liczba Polaków rozpoczynających mecz: 9
Liczba Polaków na boisku kończących mecz: 8
Liczba Polaków grających w meczu/wszystkich: 11/29

Warta – Górnik

Warta tym razem miała aż dwóch obcokrajowców, co jak na nich, jest wynikiem zadziwiającym. Górnik nieźle, bo z piątką Polaków w składzie, a po przerwie miejscowych jeszcze przybyło. Dzięki temu na koniec spotkania udało się przekroczyć granicę 20, co może tylko cieszyć.

Liczba Polaków rozpoczynających mecz: 14
Liczba Polaków na boisku kończących mecz: 15
Liczba Polaków grających w meczu/wszystkich: 20/29

Wisła Kraków – Lechia

Ostatni mecz notowania i obie ekipy osiągnęły podobne wyniki, jak w weekend. To oczywiście mowa o zestawieniu personalnym, bo piłkarsko Lechia przerwała serię krakowian i pewnie wygrała pod Wawelem.

Liczba Polaków rozpoczynających mecz: 11
Liczba Polaków na boisku kończących mecz: 15
Liczba Polaków grających w meczu/wszystkich: 16/28