Nowy Rok, nowy Lubomir. Przed świętami piłkarz, teraz dyrektor sportowy

08.01.2021

Każdy ma jakieś postanowienia noworoczne. Jedni chcą chudnąć, inni zrobić formę do lata. Kolejni próbują nauczyć się języków obcych. Lubomir Guldan uznał, że dotychczasowe życie piłkarza ma swój kres. 20 dni temu rozegrał, jak się okazuje, ostatni mecz na boisku, a teraz… będzie dyrektorem sportowym. W Zagłębiu Lubin zmiany, których chyba nikt się nie spodziewał.

Lubomir Guldan tej jesieni był jednym z najbardziej zapracowanych piłkarzy Ekstraklasy. Zagłębie rozegrało w lidze 14 meczów i dorzuciło dwa kolejne w Pucharze Polski. Słowak rozegrał w nich komplet minut i wydawało się, że kolejne dorzuci wiosną. Tymczasem jeszcze dobrze kluby ekstraklasowe nie weszły w nowy rok, a Guldan już nie jest piłkarzem.

Zagłębie Lubin ogłosiło, że dotychczasowy kapitan zmienia funkcje. Nie będzie przebierał się z resztą zespołu w szatni, tylko z gabinetu kierował działaniami pierwszego zespołu. Krótko mówiąc trzy tygodnie temu trener Martin Sevela był jego pierwszym zwierzchnikiem, a teraz sytuacja się odwróciła o 180 stopni. Jeśli pomiędzy oboma panami było wszystko w porządku – a tak wynika z klubowego komunikatu – to nic się nie dzieje. Gorzej, jeśli były jakieś nieporozumienia.

Osobną kwestią pozostają kwalifikacje Lubomira Guldana. Kluby ogłaszając przyjście nowych trenerów, zawsze informują o aktualnych licencjach czy przebytych stażach. Tutaj dowiedzieliśmy się jedynie, że…. – Do tej decyzji zarówno klub jak i sam Lubomir przygotowywali się od dłuższego czasu (…) Uznaliśmy wspólnie, że wobec decyzji Lubomira jego kandydatura będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem. (…) Lubomir jest jednak profesjonalistą i przede wszystkim stawia dobro drużyny na pierwszym miejscu. Uznał, że jego czas na boisku dobiegł końca, ale jest gotowy, aby podjąć nowe wyzwanie – powiedział prezes Artur Jankowski dla oficjalnej strony klubowej.

Słowak zatem po 269 meczach w barwach Miedziowych „idzie w dyrektory” i zobaczymy, co z tego wyjdzie. Guldan stanie na czele pionu sportowego, gdzie będzie współpracował z szefem skautingu Jakubem Chodorowskim.