Oficjalnie: Nina Patalon poprowadzi reprezentację Polski kobiet

19.03.2021

Nina Patalon została tymczasową selekcjonerką kobiecej reprezentacji Polski. Trenerka zastąpił na stanowisko Miłosza Stępińskiego, który pracował z kadrą od 2016 roku.

Pięć lat pod wodzą Stępińskiego

Przez ostatnie pięć lat selekcjonerem reprezentacji Polski kobiet był Miłosz Stępiński. Trener wcześniej pracował jako analityk w Zagłębiu Lubin, a następnie prowadził kadrę mężczyzn do lat 20. Po objęciu reprezentacji kobiet trener miał zapewnić jej awans na jedną z wielkich imprez.

Kadra kobiet pod wodzą Miłosza Stępińskiego zanotowała kilka dobrych wyników. Można do nich zaliczyć choćby drugie miejsce podczas Algarve Cup w 2019 roku. Ostatnio jego podopieczne grały w eliminacjach Mistrzostw Europy. Mimo sensacyjnego remisu z Hiszpanią, zespół zakończył zmagania na trzecim miejscu w grupie i nie zakwalifikował się nawet do play-offów. Kluczowa okazała się tutaj porażka u siebie z Czechami 0:2.

Zmiana warty

Eliminacje zakończyły się w lutym i od tamtej pory już się wydawało, że losy Stępińskiego są przesądzone. Koniec końców, w tym tygodniu dotychczasowy selekcjoner stracił pracę.

Pokazaliśmy, że potrafimy walczyć z mocnymi zespołami, co nie zawsze udawało się zakończyć zwycięstwem, ale udowodniliśmy, że mamy jakość i potencjał, które po prostu może wymagają nowego bodźca. Miałem okazję współpracować z fantastycznymi ludźmi zarówno w sztabie, jak i zespole. Wiele się nauczyłem od zawodniczek i życzę im wszystkiego najlepszego. Obiecuję, że mimo tego iż nie będę już pracował w roli selekcjonera reprezentacji Polski kobiet, to będę z tą kadrą duchem i będę śledził jej poczynania – zapewnił Miłosz Stępiński.

Nina Patalon poprowadzi piłkarki w dwóch meczach

Niedługo potem Polski Związek Piłki Nożnej ogłosił, kto zastąpi dotychczasowego selekcjonera. Nową trenerką kadry będzie Nina Patalon, która do tej pory pełniła funkcję Koordynatora Szkolenia Piłki Nożnej Kobiet PZPN i równocześnie prowadzi kadrę kobiet U-19. Na razie zapowiedziano jednak, że będzie tymczasową selekcjonerką i poprowadzi zespół w dwóch meczach – 9 kwietnia w meczu z Węgrami i cztery dni później w starciu ze Szwecję.