Belgia vs Rosja – podsumowanie spotkania

12.06.2021

W drugim meczu Grupy B obyło się bez niespodzianek. Reprezentacja Belgii zapewniła sobie pierwsze trzy punkty na turnieju, pokonując Rosję 3:0.

Przed tym meczem mówiło się dużo, że jeszcze nigdy w historii Rosjanie nie zdobyli kompletu punktów w starciach z Belgami. Przewidywania przed meczem były jednoznaczne – mało kto spodziewał się, że podopieczni Stanisława Czerczesowa wygrają. Niektórzy jednak twierdzili, że Sborna będzie w stanie choćby raz znaleźć drogę do bramki.

Lukaku razy dwa!

Belgowie już bardzo szybko otworzyli wynik spotkania. Romelu Lukaku wykorzystał złe ustawienie rosyjskich obrońców i po asyście od Driesa Mertensa skierował piłkę do bramki. Z kolei w 34. minucie na 2:0 podwyższył Thomas Meunier. Po pierwszej części Belgia miała zresztą wyraźną przewagę i wydawało się, że po przerwie jest w stanie jeszcze kilka razy postraszyć Antona Szunina.

W drugiej połowie Rosjanie wykazali nieco więcej ambicji, aczkolwiek nie przełożyło się to szczególnie ani na sytuacje bramkowe ani tym bardziej na wynik. Po prostu, nieco częściej utrzymywali się przy piłce i łatwiej przedzierali się na połowę rywala. Artem Dziuba nie był jednak w stanie znaleźć sobie dogodnego miejsca pod bramką Thibauta Courtois. Z kolei próby zaskoczenia ze strony wprowadzonego w drugiej połowie Aleksieja Miranczuka z łatwością blokowali belgijscy obrońcy.

Koniec końców, ostatni cios w tym meczu zadał ten, który otworzył wynik spotkania, czyli Romelu Lukaku. Piłkarz Interu otrzymał podanie w pole karne od Thomasa Meuniera, poradził sobie z jednym z obrońców rywali i skierował piłkę do siatki, ustalając wynik meczu. Należy też dodać, że oba trafienia Belg zadedykował Christianowi Eriksenowi, swojemu koledze z Interu, który prawdopodobnie doznał ataku serca podczas meczu z Finlandią

Belgia liderem

Tym sposobem Belgia po pierwszej kolejce fazy grupowej Euro 2020 zajmuje pierwsze miejsce. Podopieczni Roberto Martineza wyprzedzają w tej chwili kolejno Finlandię, Danię i Rosję. Z kolei Romelu Lukaku stał się pierwszym zawodnikiem turnieju, który zdobył więcej niż jedną bramkę.

Belgia – Rosja – statystyki

62 % Posiadanie piłki 38 %
7 Strzały 4
4 Strzały celne 1
719 Liczba podań 381
90 % Celność podań 74 %
9 Faule 11
0 Żółte kartki 0
0 Czerwone kartki 0
0 Spalone 4
2 Rzuty rożne 4

Kolejne mecze Grupy B

Finlandia – Rosja – zapowiedź, typy, kursy (16.06, 15:00, Sankt Petersburg)

Dania – Belgia – zapowiedź, typy, kursy (17.06, 18:00, Kopenhaga)

Rosja – Dania – zapowiedź, typy, kursy (21.06, 21:00, Kopenhaga)

Finlandia – Belgia – zapowiedź, typy, kursy (21.06, 21:00, Sankt Petersburg)