Polacy w Serie A. Rozliczamy rodaków #68

29.10.2021

Na przestrzeni tygodnia byliśmy świadkami dwóch kolejek włoskiej ekstraklasy. Jak w tym czasie zaprezentowali się nasi przedstawiciele? Czy w gronie polskich zawodników mamy piłkarzy, którzy mogą pochwalić się dwoma dobrymi występami? Zapraszamy na podsumowanie 9. oraz 10. kolejki Serie A.

W poprzedniej odsłonie naszego cyklu wyróżniliśmy przede wszystkim Wojciecha Szczęsnego, który obronił rzut karny w rywalizacji z Romą. O postawie reszty graczy można przeczytać pod poniższym linkiem.

Polacy w Serie A. Rozliczamy rodaków #67

Łukasz Skorupski – Bologna

W dwóch poprzednich starciach Bologna straciła aż siedem goli, przegrywając najpierw 2:4 z Milanem, a następnie 0:3 z Napoli. W obu tych spotkaniach zagrał Łukasz Skorupski, który siedmiokrotnie wyciągał piłkę z siatki. W rywalizacji z Milanem, Skorupski zanotował trzy interwencje. W potyczce z Napoli również były to trzy obrony.

Przy żadnej z siedmiu straconych bramek Łukasz Skorupski nie popełnił większego błędu. Na ocenę Polaka rzutuje jednak liczba tych goli.

Rozegrane minuty: 180/180
Nasza ocena: 5

Aleksander Buksa – Genoa

W żadnym z dwóch ostatnich meczów na murawie nie pojawił się Aleksander Buksa. Co więcej, 18-latka nie było nawet w kadrze na te pojedynki. Tym samym cały czas Buksa ma na swoim koncie raptem jeden mecz w Serie A, który miał miejsce 29 sierpnia 2021 roku. Trudno wyobrazić sobie, by w najbliższych tygodniach pozycja Polaka uległa znacznej poprawie.

Rozegrane minuty: 0/180
Nasza ocena: brak

Piotr Zieliński – Napoli

Widoczną zniżkę formy notuje Piotr Zieliński. 27-latek wyszedł w wyjściowym składzie na ważne starcie z Romą, które zakończyło się bezbramkowym remisem. Reprezentant Polski spędził na murawie nieco ponad godzinę, notując 49 kontaktów z piłką, 2 kluczowe podania, 2 celne dośrodkowania (na 2 próby) oraz 2 celne długie piłki (na 2 próby). Dodatkowo Zieliński wygrał 3 z 9 stoczonych pojedynków.

W rywalizacji z Bologną, Piotr Zieliński zameldował się na murawie w 66. minucie. 27-latek zaliczył 22 kontakty z piłką, 1 kluczowe podanie oraz nie wygrał żadnego z 2 stoczonych pojedynków.

Rozegrane minuty: 94/180
Nasza ocena: 6

Łukasz Teodorczyk – Udinese

Niezmienna jest sytuacja Łukasza Teodorczyka w Udinese. Polak nie znalazł się w kadrze meczowej na żadne z dwóch ostatnich starć. Klub z Udine najpierw zremisował 1:1 z Atalantą, a następnie podzielił się punktami w rywalizacji z Veroną.

Paweł Jaroszyński – Salernitana

W jednym z dwóch ostatnich meczów wystąpił Paweł Jaroszyński. 27-latek nie będzie najlepiej wspominać tego spotkania. Salernitana przegrała bowiem ważny pojedynek z Empoli 2:4. Jaroszyński spędził na murawie 90 minut, wykonał 3 wybicia, 1 przechwyt, 2 wślizgi, a także wygrał 3 z 4 stoczonych pojedynków. Polakowi udało się zaliczył 1 kluczowe podanie.

Z kolei potyczkę z Venezią, Paweł Jaroszyński obserwował z ławki rezerwowych. Salernitana wygrała 2:1 i tym samym zanotowała drugie zwycięstwo w sezonie 2021/2022 Serie A.

Rozegrane minuty: 90/180
Nasza ocena:6

Nicola Zalewski – Roma

Szansy od Jose Mourinho nie otrzymał Nicola Zalewski. 19-latek dwukrotnie obserwował poczynania rzymskiej ekipy z ławki rezerwowych. Roma najpierw zremisowała 0:0 z Napoli, a następnie wygrała wyjazdową potyczkę z Cagliari. Aktualnie zespół Jose Mourinho jest na czwartym miejscu w tabeli ze stratą dziewięciu punktów do lidera.

Wojciech Szczęsny – Juventus

Zaledwie jeden punkt w dwóch ostatnich meczach zdobyli piłkarze Juventusu, którzy najpierw zremisowali z Interem, a następnie przegrali z Sassuolo. W potyczce z mediolańską ekipą wystąpił Wojciech Szczęsny, który musiał wyciągnąć piłkę z siatki po golu Edina Dzeko. Reprezentant Bośni i Hercegowiny wpakował futbolówkę do pustej siatki, chwile po tym, gdy w spojenie uderzył Calhanoglu.

W trakcie tego spotkania Szczęsny zaliczył jedną interwencję. Miała ona miejsce po uderzenie z pola karnego.

Bartłomiej Drągowski – Fiorentina

Cały czas z kontuzją mięśniową zmaga się Bartłomiej Drągowski, który nie pojawił się na ławce w żadnym z dwóch ostatnich meczów. Piłkarze Fiorentiny najpierw wygrali u siebie z Cagliari 3:0, a następnie przegrali wyjazdową potyczkę z Lazio 0:1. Aktualnie zespół z Florencji jest na ósmym miejscu w tabeli ze stratą dwóch punktów do lokaty gwarantującej udział w kwalifikacjach do europejskich pucharów.

Bartosz Bereszyński – Sampdoria

W jednym z dwóch spotkań zagrał Bartosz Bereszyński. Nieobecność w rywalizacji z Atalantą była efektem zawieszenia z powodu liczby żółtych kartek. Podczas meczu ze Spezią, Bartosz Bereszyński wygrał 2 z 4 stoczonych pojedynków, zaliczył 1 zablokowany strzał i 1 wślizg, a także nie wykorzystał dobrej okazji, uderzając w poprzeczkę z dogodnej pozycji.

Karol Linetty – Torino

Ponad 100 minut w dwóch ostatnich meczach zanotował Karol Linetty. W starciu z Genoą, reprezentant Polski zaliczył 1 niecelny strzał oraz wygrał 4 z 8 stoczonych pojedynków. W potyczce z Milanem, Linetty wykonał 2 kluczowe podania oraz wygrał 3 z 5 stoczonych pojedynków.

Rozegrane minuty: 111/180

Arkadiusz Reca – Spezia

Z problemami zdrowotnymi ciągle zmaga się Arkadiusz Reca, który do tej pory zagrał raptem w jednym meczu Spezii, spędzając na murawie tylko pięć minut. Zespół Recy najpierw przegrał 1:2 z Sampdorią, a następnie zremisował 1:1 z Genoą. Spezia jest aktualnie na siedemnastym miejscu w tabeli i ma jeden punkt więcej od będącej w strefie spadkowej Genoi.

Sebastian Walukiewicz – Cagliari

Niedostępny jest również Sebastian Walukiewicz, który po raz ostatni zagrał w starciu z Napoli. Piłkarze Cagliari w dwóch meczach zanotowali dwie porażki, przegrywając 0:3 z Fiorentiną oraz 1:2 z Romą. Aktualnie zespół Walukiewicza jest na ostatnim miejscu w tabeli ze stratą dwóch punktów do bezpiecznej lokaty.

Szymon Żurkowski – Empoli

Wejście z ławki w starciu z Salernitaną oraz występ od pierwszej minuty w rywalizacji z Interem – tak prezentują się statystyki Szymona Żurkowskiego z dwóch ostatnich spotkań. Z dobrej strony 24-latek zaprezentował się podczas meczu z mistrzem Włoch, wykonując 1 kluczowe podanie, 2 celne długie piłki (na dwie próby), a także wygrywając aż 11 z 19 stoczonych pojedynków. Dodatkowo Żurkowski wykonał 4 próby dryblingu. Każda z nich okazała się udana.

Rozegrane minuty: 78/180
Nasza ocena: 6,5

Paweł Dawidowicz – Verona

Do gry po krótkiej przerwie wrócił Paweł Dawidowicz, który najpierw rozegrał cały mecz w rywalizacji z Lazio, a następnie zameldował się na murawie w drugiej połowie starcia z Udinese. Podczas potyczki z rzymskim klubem Dawidowicz zanotował 3 wybicia, 3 przechwyty, zablokował 1 strzał, a także wygrał 1 z 4 stoczonych pojedynków.

Z kolei w rywalizacji z Udinese reprezentant Polski zaliczył 1 wybicie, 4 przechwyty, 1 zablokowany strzał i wygrał 1 z 4 stoczonych pojedynków.

Rozegrane minuty: 135/180