Derby Krakowa. Fatalny bilans Michała Probierza

07.11.2021

Patrząc na derby Krakowa przez pryzmat Michała Probierza, trener Cracovii wypada w nich naprawdę bardzo słabo. Bilans jego osobistej rywalizacji z Białą Gwiazdą oprócz kiepskiego wymiaru czysto statystycznego w konfrontacjach obu drużyn, stanowi też poważną rysę na trenerskich dokonaniach Michała Probierza w krakowskim klubie.

W Wiśle bywało w ostatnich latach naprawdę różnie. Odwieczny rywal Cracovii często zmieniał trenerów oraz piłkarzy, będąc już także na skraju upadku, ale szkoleniowiec Pasów niemal nigdy nie potrafił tego wykorzystać.

Tylko jedno zwycięstwo

Michał Probierz mierzył się dotychczas z Wisłą jako trener Cracovii osiem razy. Liczby w pojedynkach z Białą Gwiazdą są dla niego bezlitosne. Pod jego wodzą Cracovia wygrała z Wisłą tylko jeden raz, dwa razy dzieląc się punktami i notując aż pięć porażek. Bilans bramkowy tych potyczek również działa na niekorzyść trenera Pasów – Cracovia zdobyła w nich 6 bramek, tracąc ich aż 14.

Po raz pierwszy Michał Probierz poprowadził Cracovię w derbach w sierpniu 2017 roku. Na stadionie przy Reymonta, po bramce Krzysztofa Piątka, Pasy prowadziły wtedy do 80. minuty spotkania i gdy wszystko zmierzało już w kierunku ich wygranej, do akcji wkroczył Carlitos. Hiszpan praktycznie w pojedynkę w przeciągu 9 minut rozstrzygnął wówczas losy rywalizacji na korzyść gospodarzy.

Okazja do rewanżu nadarzyła się już w grudniu tego samego roku. Mecz przy ulicy Józefa Kałuży miał jednak dla Cracovii i jej szkoleniowca jeszcze gorszy przebieg niż pierwsza konfrontacja. Na trzy dni przed derbami Wisła zwolniła z posady trenera Kiko Ramireza. W prestiżowym spotkaniu w rolę szkoleniowca Białej Gwiazdy wcielił się wówczas Radosław Sobolewski.

Mimo zawirowań w zespole Wisła pod wodzą tymczasowego trenera wspieranego przez legendę klubu, Kazimierza Kmiecika, nie dała Cracovii w derbach żadnych szans wygrywając na gorącym terenie odwiecznego rywala 4:1.

Wisła z problemami, ale w Krakowie bez zmian

Sezon 2018/19 nie okazał się dla Michała Probierza lepszy w konfrontacjach z Wisłą. Po kolejnych zawirowaniach w klubie, trenerem Białej Gwiazdy w miejsce Joana Carrillo został w tamtych rozgrywkach Maciej Stolarczyk.

O drużynie z Reymonta coraz głośniej mówiło się też w kontekście jej problemów finansowych, w związku z którymi w grudniu 2018 roku Wiśle groziło nawet widmo upadku.

W sezonie 2018/19 mimo kiepskiej sytuacji i ogromnych kłopotów, Wisła oba derbowe spotkania znów rozstrzygnęła jednak na swoją korzyść. Najpierw pokonała Cracovię 2:0 na stadionie Pasów, a w marcu 2019 przed własną publicznością wygrała 3:2.

Do pięciu razy sztuka

Po czterech kolejnych derbowych porażkach przełom dla Cracovii pod wodzą Michała Probierza nastąpił w piątym spotkaniu. Pod koniec września 2019 roku Pasy pokonały Wisłę przy Reymonta 1:0 po golu Sergiu Hanki.

Zmiany trendu w Krakowie trwała jednak tylko kilka miesięcy, bo w rewanżu górą znów była Biała Gwiazda, która w marcu 2020 roku, już pod wodzą nie Macieja Stolarczyka, ale Artura Skowronka, wygrała z Cracovią przy ulicy Józefa Kałuży 2:0.

Ostatnie dwa pojedynki w derbach Krakowa, w których naprzeciw Michała Probierza stawała Wisła prowadzona wówczas pod wodzą Petera Hyballi, zakończyły się remisowo. W niedzielnym spotkaniu przy Reymonta obie drużyny znów zmierzą się więc ze sobą o tymczasowe, symboliczne panowanie w mieście.

Co przyniesie starcie numer 9?

W niedzielę Michał Probierz poprowadzi Cracovię w derbach już po raz 9. Na ławce trenerskiej odwiecznego rywala zasiądzie z kolei Adrian Gula, wobec czego przy okazji tego prestiżowego pojedynku trener Pasów będzie miał okazję skonfrontować się z kolejnym szkoleniowcem Białej Gwiazdy.

Czy wyjdzie z tej rywalizacji zwycięsko? W obecnym sezonie to drużyna Michała Probierza radzi sobie nieco lepiej niż jej odwieczny przeciwnik. Lepiej nie znaczy jednak świetnie czy nawet dobrze, gdyż w bieżących rozgrywkach zarówno Cracovia jak i Wisła są piłkarsko bardzo przeciętne.

O ile jednak Wisłę, znów szukającą swojej sportowej tożsamości pod wodzą nowego trenera, można częściowo rozgrzeszyć z gorszych wyników, o tyle w przypadku Cracovii, w której Michał Probierz jest już od 2017 roku, ciężko mówić o nienajlepszej dyspozycji z powodu poszukiwań własnego stylu.

Po czterech latach pracy, w jakby nie patrzeć komfortowych jak na polskie ligowe realia warunkach, które Michałowi Probierzowi stworzył właściciel Cracovii, Janusz Filipiak, styl jego zespołu powinien być już dosyć dobrze doszlifowany. Jak pokazuje jednak właśnie m.in. dotychczasowa rywalizacja Michała Probierza z Wisłą, zdecydowanie taki nie jest.

***

202. derby Krakowa w ramach 14. kolejki PKO BP Ekstraklasy zaplanowano na niedzielę 7 listopada. Początek meczu o godzinie 20:00. Spotkanie poprowadzi sędzia Tomasz Kwiatkowski.