Najlepszy piłkarz na świecie

11.01.2022

Dyskusje na temat tego kto jest aktualnie najlepszym piłkarzem na świecie zawsze należały do kontrowersyjnych. W ostatnim czasie skupiały się one wokół zwolenników Leo Messiego i Cristiano Ronaldo, jednak obaj panowie zdają się już powoli odchodzić w cień. Kto jest aktualnie uważany za najlepszego piłkarza świata, a kto za najlepszego piłkarza w historii?

Najlepszy piłkarz wg France Football

Plebiscyt Złotej Piłki organizowany przez France Football co roku jest powodem wielu kontrowersji. Nie inaczej było i w tym roku, gdy o zwycięstwo do samego końca walczył Robert Lewandowski. Finalnie Polak Złotej Piłki nie otrzymał, gdyż głosujący w plebiscycie dziennikarze uznali, że w minionym roku nieco bardziej zasłużył na nią Lionel Messi. Ranking najlepszych piłkarzy świata przedstawiał się w tym roku następująco:

  1. Leo Messi (PSG)
  2. Robert Lewandowski (Bayern)
  3. Jorginho (Chelsea)
  4. Karim Benzema (Real Madryt)
  5. N’golo Kante (Chelsea)

Najlepszy piłkarz wg rankingu FIFA

Swoje nagrody dla najlepszych piłkarzy rokrocznie przyznaje także FIFA. Często są to wyniki zupełnie odmienne od tych, które prezentuje nam France Football. Gala przyznania nagrody dla najlepszych piłkarzy 2021 roku jeszcze przed nami, gdyż zaplanowano ją na 17 stycznia 2022 roku. W ubiegłym roku FIFA przyznało miano najlepszego piłkarza roku Robertowi Lewandowskiemu, czy w tym roku będzie podobnie? Wyniki poprzedniego plebiscytu organizowanego przez FIFA prezentują się następująco:

  1. Robert Lewandowski (Bayern)
  2. Cristiano Ronaldo (Manchester United)
  3. Leo Messi (PSG)
  4. Sadio Mane (Liverpool)
  5. Kevin de Bruyne (Manchester City)

Najlepszy napastnik na świecie

Równie wiele kontrowersji co rozważania na temat najlepszego piłkarza świata wywołują dyskusje na temat najlepszego na świecie napastnika. Jako że napastnik jest zdecydowania najbardziej eksponowaną pozycją w piłce nożnej, bardzo często zdarza się, że najlepszy napastnik świata jest również uważany za najlepszego piłkarza świata. Obecnie panuje przekonanie, że najlepszym napastnikiem na świecie jest Robert Lewandowski. Potwierdzają to także wyniki plebiscytów. Między innymi France Football uznała Polaka za najlepszego snajpera 2021 roku.

Najlepsza jedenastka na świecie wg FIFA

Co roku FIFA wyłania także najlepszą jedenastkę na świecie. Nie inaczej było także w ubiegłym roku, kiedy to poznaliśmy jedenastu najlepszych piłkarzy, którzy według FIFA byli w 2020 roku najlepszymi na swoich pozycjach. Wybrany przez Międzynarodową Federacją Piłkarską skład przedstawia się następująco: Alisson – Alexander Arnold, van Dijk, Ramos, Davies – Kimmich, Thiago, De Bruyne – Messi, Ronaldo, Lewandowski.

Najlepszy zawodnik wszech czasów

Zdecydowanie trudniejsze do zweryfikowania są dyskusje na temat najlepszego piłkarza wszechczasów. Często mowa tu bowiem o piłkarzach, którzy biegali po boiskach w kompletnie różnych epokach i pojawia się pytania czy można wprost porównywać ich dokonania. Dziś wśród najlepszych piłkarzy w historii często wymienia się Cristiano Ronaldo i Leo Messiego, jednak trudno jest porównywać ich dokonania z wyczynami Pele, czy Diego Maradony. Wśród piłkarzy, którzy zmienili postrzeganie całej dyscypliny bardzo często wymienia się też byłego piłkarza Ajaxu czy FC Barcelony Johana Cruyffa.