Czesław Michniewicz: Nic złego nie zrobiłem, nie miałem żadnego zarzutu. Nie byłem świadkiem koronnym!

31.01.2022

Dzisiaj Czesław Michniewicz został nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Przed chwilą zakończyła się konferencja prasowa z udziałem nowego opiekuna kadry. Nie zabrakło pytań o Roberta Lewandowskiego, sztab oraz przeszłość z aferą korupcyjną. Co powiedział Michniewicz oraz prezes PZPN Cezary Kulesza? Wybraliśmy najciekawsze wypowiedzi.

Cezary Kulesza:Dużym zaskoczeniem dla nas było odejście Paulo Sousy. Portugalczyk porzucił kadrę w trudnym momencie. Wraz z jego odejściem, odszedł także cały sztab szkoleniowy.

– Czesław Michniewicz jest jednym z najlepszych trenerów w Polsce. Przekonał mnie jedną rzeczą. Pokazał mi swój plan na pierwszy baraż. Bardzo się cieszę, że podczas rozmowy trener był przygotowany do niej.

Jest bardzo ambitnym, pracowitym trenerem. Wiem, że od dzisiaj będzie intensywnie pracował, dzień i noc przygotowując plan na Rosję.

Celem są baraże i razem pragniemy wyjazdu na mundial w Katarze. Przede wszystkim chcę pogratulować trenerowi i życzyć sukcesu w barażach.

Nigdzie w żadnych mediach nie powiedziałem, że trener Adam Nawałka będzie selekcjonerem reprezentacji. Cenię go, ma swoje atuty, ale mój wybór padł na trenera Michniewicza.

Kontrakt został zawarty do końca roku z możliwością przedłużenia.

Zarząd jednogłośnie wybrał Czesława Michniewicza na selekcjonera.

Trener ma plan i tym mnie przekonał. Liczymy, że wypali i pojedziemy do Kataru.

Czesław Michniewicz:Spełniają się moje marzenia. Jestem bardzo wzruszony. Jednocześnie ruszamy od razu do pracy. Od dłuższego czasu rozmawialiśmy z prezesem na temat sposobu gry, prowadzenia kadry i sztabie.

Wiedziałem, że rozmawiał z wieloma kandydatami i wielokrotnie mi o tym mówił. Ja wówczas nie traciłem czasu, tylko zająłem się Rosją. Zrobiłem analizy przeciwnika, nie mając pewności, że będę selekcjonerem. Dogadaliśmy się jednak szybko, jeśli chodzi o finanse.

Sztab

Rozmawiałem z panem prezesem i większość będzie się rekrutowała jeszcze z kadry U21, bo niektórzy jeszcze pracują w PZPN. Finalny jego kształt poznamy do końca tego tygodnia.

Łukasz Piszczek czy Jerzy Dudek? Na temat sztabu jeszcze porozmawiamy. Prezes już zna moje założenia. Nie chce nikomu odbierać szans ani uprzedzać faktów.

Robert Lewandowski

– W tym tygodniu już spotkam się z Robertem Lewandowski. Później przyjdzie czas na kolejnych zawodników doświadczonych. Na początek porozmawiam z kapitanem i chce go zapytać, w jaki sposób chciałby, żeby grała reprezentacja Polski. Przedstawię mu mój punkt widzenia w oparciu o wiele informacji, także rywala. Decyzja będzie należała do mnie, ale wezmę pod uwagę zdanie wielu piłkarzy. 

Afera korupcyjna

Cezary Kulesza: – Gdyby był wyrok, to pan Czesław Michniewicz by z nami tutaj nie siedział. Dzisiaj mamy akcję Rosja i skupmy się na meczu barażowym, a nie kopaniu się po kostkach. Dzisiaj urządzamy wojenki, kłótnie i cały czas grillować trenera w mediach. To nie jest nam do niczego potrzebne. Mnie interesuje aspekt piłkarski, a nie prokuratorski. Czesław Michniewicz nie był osobą nawet oskarżoną. 

Czesław Michniewicz: Interesuje mnie to, co się dzieje wokół mojej osoby. Chcę to podkreślić. Nic złego nie zrobiłem, nie miałem żadnego zarzutu, nie byłem świadkiem koronnym wbrew słowom wielu osób.

Pan insynuuje, że wiedziałem o ustawionym meczu. Mecz ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki odbył się pomiędzy dwoma finałowymi meczami Pucharu Polski, a trzech zawodników nie zagrało przez żółte kartki oraz kontuzje. Wszyscy budują narracje wobec bzdurnych zarzutów, że wystawiłem rezerwowy skład – powiedział selekcjoner na pytanie Szymona Jadczaka.

Ustawienie, zawodnicy, założenia

Wiem, jak funkcjonuje piłka seniorska. Liczy się wynik i to on wszystko determinuje. Pamiętam trenera Henryka Kasperczaka. Żałuje, że nigdy nie dostał szansy prowadzenia reprezentacji Polski. Nie sprzyjały ku temu okoliczności. U mnie się to wszystko złożyło. Gdybym pracował dalej w Legii, prawdopodobnie nie dostałbym tej szansy.

Będziemy elastyczni, jeśli chodzi o ustawienia. Musimy wziąć szeroki wachlarz możliwości. Szeroka kadra! Będziemy obserwować wszystkich zawodników grających za granicą, ale także tych w Ekstraklasie. Kadra ma być szeroka, ale chcemy, by trzon kadry pozostał taki, jak jest. Nie odcinam się jednak od tego, żeby ktoś wskoczył do pierwszego składu. Np. Sebastian Szymański, bardzo szanowany w Rosji. Poza tym Żurkowski z dobrymi recenzjami w Empoli.

Największą pracę musimy ze sztabem wykonać teraz. Mamy 52 dni i w momencie, gdy przyjadą na zgrupowanie, każdy będzie wiedział, jak gra Rosja, czego oczekujemy, jak to chcemy realizować i jak to wpleść do treningu. Będziemy grywali i trójką stoperów, i dwójką, wszystko zależy od okoliczności. Będę o tym rozmawiał z Robertem Lewandowskim, bo to są kluczowe kwestie.

Będę skupiał się na tym, co my chcemy zrobić. Pewne pozytywne elementy, które funkcjonowały u Paulo Sousy będą także doskonalone dalej. Złych, nie będziemy poruszać, tylko będziemy kształtować swoje, nowe.

***

Nie widzę podobieństwa w moim odejściu z kadry U21 i Paulo Sousy z pierwszej reprezentacji. Moja decyzja była zaakceptowana przez prezesa Bońka. Umowa była taka – pomiędzy mną, prezesem Bońkiem i prezesem Mioduskim – że prowadzę do końca kadrę U21 w eliminacjach i łączę to z pracą w Legii. Jednak po pierwszym zgrupowaniu prezes Boniek uznał, że lepszą decyzją będzie przekazanie kadry Maciejowi Stolarczykowi – odpowiedział Czesław Michniewicz na pytanie Izabeli Koprowiak z Przeglądu Sportowego na porównanie odejścia z kadry U21 i decyzji Paulo Sousy.

***

Pod koniec lutego lecimy z prezesem Cezarym Kuleszą do Rosji. Najpierw mecz Chimki-Dynamo Moskwa z Sebastianem Szymańskim, a kilka godzin później Spartak zagra z CSKA. W trzech moskiewskich klubach gra wielu reprezentantów Rosji. Wielu z nich gra także w Krasnodarze i Lokomotiwie Moskwa, których mecz obejrzę dzień później. Przy okazji będzie okazja obejrzeć Grzegorza Krychowiaka i Macieja Rybusa.