Czym jest xG i jak jest wyliczane?

06.10.2023

Coraz częściej w portalach ze statystykami pojawia się współczynnik xG. Najprościej rzecz ujmując są to oczekiwane bramki, które powinna strzelić drużyna. Czym dokładnie jest xG i jak wyliczany jest ten współczynnik?

Dołącz do naszej grupy dyskusyjnej na Facebooku o piłce nożnej

Czym jest współczynnik xG i jak jest wyliczany?

Co to jest xG?

xG to coraz bardziej popularna statystyka, pojawiająca się już prawie wszędzie. Publikują ją nie tylko portale statystyczne, ale także możemy się z nią spotkać podczas transmisji meczowej czy grze w Fifę albo EA Sport FC. xG z angielskiego oznacza expected goals, czyli nic innego jak oczekiwane bramki. Jest to pomiar prawdopodobieństwa, który wylicza szanse na zdobycie gola po strzale z konkretnej sytuacji. Należy też pamiętać, że xG jest tylko statystyką i nie zawsze drużyna z wyższym współczynnikiem wygra mecz. Statystyką tą mogą też kierować się bukmacherzy przy wystawieniu oferty na dany mecz. Analizy oraz typy na poszczególne spotkania znajdziesz na portalu Sport Betfan.

xG mierzony jest od 0 do 1, przy czym nigdy nie wyniesie 0 albo 1, zawsze będą to wartości między tymi liczbami. Im wyższa wartość, tym większa była szansa na zdobycie bramki.

Jak wyliczany jest współczynnik xG?

Kluczowym aspektem do wyliczenia xG jest miejsce (odległość od bramki i kąt), z którego zawodnik oddaje strzał. Dopiero później dochodzą do tego różne zmienne. Na xG wpływ mają także:

  • Część ciała, która zawodnik oddał strzał (przy strzale nogami prawdopodobieństwo bramki jest wyższe niż przy strzale głową).
  • Otrzymane podanie – podanie po ziemi zwiększa prawdopodobieństwa gola, inaczej jest w przypadku dośrodkowania.
  • Presja przeciwnika i umiejscowienie obrońców, jeżeli zawodnik jest pod dużą presją, to xG będzie niższe.

Ile wynosi xG przy rzutach karnych?

Wydaje się, że rzut karny to prawie pewny gol. Jak mawia wielu, nie ma obronionych rzutów karnych, są tylko słabe strzelone. Jak się jednak okazuje, xG daje jedenastce współczynnik wynoszący 0.79. Jest więc 79% szans, że piłkarz zamieni rzut karny na bramkę.