Co musi się stać, aby Polska awansowała na Euro przez eliminacje?

07.10.2023

Skrupulatne liczenie punktów i analiza matematycznych szans reprezentacji na awans to już dla Polaków chleb powszedni. Zazwyczaj liczenie odbywa się w ramach dużych turniejów, ale w eliminacjach także się zdarza. Co zatem musi się stać, aby Polska awansowała na Euro 2024 ścieżką eliminacyjną?

Dołącz do naszej grupy dyskusyjnej na Facebooku o piłce nożnej

Scenariusze awansu Polski na Euro 2024 ścieżką eliminacyjną

Zacznijmy od przedstawienia sytuacji w grupie:

  1. Albania – 10 punktów
  2. Czechy – 8 punktów (rozegrane 4 mecze, a nie 5 jak wszyscy)
  3. Mołdawia – 8 punktów
  4. Polska – 6 punktów
  5. Wyspy Owcze – 1 punkt

Większości drużyn rozegra już tylko trzy mecze, wyjątkiem są Czechy. Nasi sąsiedzi mają przed sobą cztery spotkania. Oznacza to, że większość reprezentacji ma jeszcze do zgarnięcia dziewięć punktów.

Komplet oczek na najbliższym zgrupowaniu to rzecz obligatoryjna. Gramy z Wyspami Owczymi i Mołdawią, a po tych spotkaniach powinniśmy mieć 12 punktów. W listopadzie zagramy z Czechami u siebie, a ewentualna wygrana sprawi, że mielibyśmy 15 punktów.

Naszymi głównymi rywalami są Albania i Czechy. Pierwszy scenariusz zakłada awans Polski kosztem Albanii. Albańczycy zagrają z Czechami, Mołdawią i Wyspami Owczymi. Ewentualna porażka Albanii z Czechami niewiele nam da. Albańczycy musieliby także co najmniej zremisować z kimś z pary: Mołdawia, Wyspy Owcze.

Drugi scenariusz, to awans na Euro 2024 kosztem Czech. Nasi sąsiedzi mają dwa punkty więcej, ale rozegrali jeden mecz mniej. Porażka z Albanią, a następnie porażka z Polską zapewniłaby naszym reprezentantom upragniony awans. Sytuację ułatwiłaby dodatkowo utrata punktów z Mołdawią albo Wyspami Owczymi, ale jest to mało prawdopodobne.

Podsumowując: Czechy muszą przegrać z Albanią i Polską albo Albania przegra z Czechami i straci punktu w którymś ze spotkań z Wyspami Owczymi i Mołdawią. Polska w obu przypadkach potrzebuje kompletu punktów w trzech spotkaniach. Pamiętajmy też, że Polska może awansować na Euro 2024 także ścieżką barażową z Ligi Narodów, choć będzie to bardzo trudna przeprawa.