PKO BP Ekstraklasa: Śląsk zdewastował Legię – podsumowanie 12. kolejki

24.10.2023
Ostatnia aktualizacja 26 października, 2023 o 15:42

Za nami 12. kolejka PKO BP Ekstraklasy. Jagiellonia po rozegraniu zaległego meczu z Lechem Poznań została liderem polskiej ligi. Dobrą dyspozycję potwierdził Śląsk Wrocław, który pokonał Legię Warszawa aż 4:0. Artykuł powstał przy współpracy z bankiem PKO BP.

Futbolnews baner FB

PKO BP Ekstraklasa: wyniki 12. kolejki – podsumowanie

Piast Gliwice 0:0 Pogoń Szczecin

12. kolejkę PKO BP Ekstraklasy rozpoczęło spotkanie Piasta Gliwice z Pogonią Szczecin. Portowcy po dwóch okazałych zwycięstwach mieli chrapkę na kolejny komplet punktów, ale musieli obejść się smakiem. Żadna z drużyn nie potrafiła znaleźć sposobu na pokonanie golkipera rywali, dlatego byliśmy świadkami bezbramkowego remisu.

Jagiellonia Białystok 3:0 Zagłębie Lubin

• 28′ Skrzypczak 1:0
  • 44′ Pululu 2:0
  • 66′ Wdowik 3:0

Jagiellonia Białystok jest w znakomitej dyspozycji, co potwierdziła w rywalizacji 12. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Duma Podlasia podejmowała Zagłębie Lubin. Wynik spotkania w 28. minucie otworzył Mateusz Skrzypczak. Było to pierwsze trafienie tego piłkarza w tym sezonie w Ekstraklasie. Tuż przed przerwą rzut karny na bramkę zamienił nowy nabytek Jagi – Afimico Pululu. W 66. minucie wynik spotkania ustalił jeden z najlepszych piłkarzy Ekstraklasy w tym sezonie – Bartłomiej Wdowik. Młody obrońca Jagi zdobył bramkę bezpośrednio z rzutu rożnego.

Puszcza Niepołomice 1:1 Cracovia

• 41′ Siemaszko 1:0
  • 85′ Knap 1:1

Puszcza Niepołomice w ramach 12. kolejki PKO BP Ekstraklasy mierzyła się z Cracovią i liczyła na pierwsze zwycięstwo ligowe od pięciu spotkań. Beniaminek chciał wykorzystać słabszą dyspozycję Pasów i po pierwszej połowie plan został spełniony. Puszcza po bramce Siemaszko wygrywała 1:0. Gospodarzom nie udało się utrzymać korzystnego wyniku i pod koniec rywalizacji wynik na 1:1 ustalił Karol Knap.

Śląsk Wrocław 4:0 Legia Warszawa

• 46′ Schwarz 1:0
  • 71′ Exposito 2:0
  • 73′ Samiec-Talar 3:0
  • 77′ Exposito 4:0

W hicie 12. kolejki PKO BP Ekstraklasy Śląsk Wrocław podejmował Legię Warszawa. Na ten mecz sprzedane zostały wszystkie wejściówki. Pierwsza połowa była bezbarwna i jak na hit rozczarowująca. W drugą odsłonę rywalizacji znakomicie weszli piłkarze Śląska. Petr Schwarz już w 46. minucie otworzył wynik rywalizacji. Później Śląsk wyprowadził dwa zabójcze ciosy i w ciągu siedmiu minut pokonał Tobiasza trzykrotnie. Dwa razy na listę strzelców wpisał się lider klasyfikacji strzelców – Erik Exposito, a trafienie dołożył także Piotr Samiec-Talar.

Lech Poznań 3:1 ŁKS Łódź

• 18′ Ishak 1:0
  • 44′ Ishak 2:0
  • 64′ Juric 2:1
  • 81′ Velde 3:1

Kolejorz ma mistrzowskie aspiracje, ale musi przede wszystkim ustabilizować dyspozycję, gdyż ma z tym problemy. Lech nie mógł pozwolić sobie na utratę punktów z beniaminkiem i wywiązał się ze swojego obowiązku, triumfując 3:1. Dwa razy do siatki trafił Ishak, a jednego gola dołożył Velde. Honorowym trafieniem dla gości popisał się Juric.

Radomiak Radom 1:1 Korona Kielce

• 63′ Castaneda 1:0
  • 71′ Deconu 1:1

Radomiak w pierwszym niedzielnym meczu 12. kolejki PKO BP Ekstraklasy podejmował Koronę Kielce. Gospodarze po pokonaniu 3:0 ŁKS Łódź liczyli na kolejną pewną wygraną. Drogę do bramki odnaleźli dopiero po ponad godzinie gry. Xaviera Dziekońskiego pokonał Castaneda. Radomiak nie cieszył się długo z prowadzenia, gdyż osiem minut później wyrównał Deaconu. Był to ostatnie trafienie podczas tej rywalizacji.

Górnik Zabrze 2:1 Raków Częstochowa

• 10′ Yokota 1:0
  • 22′ Yokota 2:0
  • 82′ Crnac 2:1

Mistrz Polski przyjeżdżając do Zabrza liczył na łatwy komplet punktów. Górnik nie gra bowiem w tym sezonie zbyt dobrze i plasuje się w dolnej połowie tabeli. Gospodarze w pierwszej połowie popisali się znakomitą skutecznością, a dwukrotnie do bramki strzelił Daisuke Yokota. W drugiej połowie Dawid Szwagra wykorzystał limit zmian, ale mistrz Polski był w stanie tylko raz trafić do bramki.

Stal Mielec 0:1 Warta Poznań

• 75′ Luis 0:1

Stal Mielec w ostatnim meczu 12. kolejki PKO BP Ekstraklasy podejmowała Wartę Poznań. Było to spotkanie między drużynami, które nie radzą sobie najlepiej w tym sezonie. Rywalizacja była wyrównana, a o komplecie punktów zadecydował jeden gol. W 75. minucie jedynego gola strzelił Miguel Mariz Luiz.

Lech Poznań 3:3 Jagiellonia Białystok

• 2′ Ba Loua 1:0
  • 43′ Ishak 2:0
  • 51′ Ba Loua 3:0
  • 54′ Hansen 3:1
  • 66′ Skrzypczak 3:2
  • 90+6′ Wdowik 3:3

W ramach zaległego meczu 4. kolejki PKO BP Ekstraklasy, Lech Poznań podejmował we wtorek Jagiellonię Białystok. Kolejorz rozpoczął z wysokiego C i szybko strzelił bramkę na 1:0. Wydawało się, że Lech ma wszystko pod kontrolą, gdyż w 51. minucie prowadził już 3:0. Jagiellonia pokazała jednak charakter i rzuciła się do odrabiania strat. Pierwszy sygnał dał Hansen. Norweg w ostatnich tygodniach prezentuje się znakomicie, a w 54. minucie dał Dumie Podlasia nadzieje. Chwilę później gola kontaktowego strzelił były piłkarz Lecha – Mateusz Skrzypczak. Pod koniec rywalizacji rzut karny po faulu na Marczuku wykorzystał niezawodny w tym sezonie – Bartłomiej Wdowik.