Poznaliśmy gospodarza mistrzostw świata w 2034 roku

01.11.2023

Ostatni mundial odbył się w Katarze. Był to pierwszy arabski kraj w historii jaki był gospodarzem mistrzostw świata. Gianni Infantino oficjalnie potwierdził kto będzie gospodarzem w 2034 roku. Przewodniczący FIFA zdradził, że mundial w 2034 roku odbędzie się w Arabii Saudyjskiej.

Futbolnews baner FB

Arabia Saudyjska gospodarzem mundialu w 2034 roku

Ostatnie mistrzostwa świata odbyły się w Katarze pierwszy raz w historii. Mundial odbył się o nietypowej porze. Z racji wysokich temperatur panujących na Półwyspie Arabskim, mistrzostwa odbyły się w listopadzie. Triumfatorem turnieju okazała się reprezentacja Argentyny, która pokonała Francję po rzutach karnych. Gianni Infantino zdradził, kto będzie organizatorem mundialu w 2034. Funkcja gospodarza imprezy przypadła Arabii Saudyjskiej, która zostanie drugiem arabskim państwem będącym odpowiedzialnym za organizację mistrzostw świata. Wiele wskazuje na to, że tak samo jak w Katarze, tak i w Arabii Saudyjskiej turniej odbędzie się w listopadzie.

Początkowo wydawało się, że największym faworytem będzie Australia. Tamtejszy związek piłkarski ostatecznie jednak wycofał się z chęci bycia gospodarzem turnieju.

Jak radzili sobie Polacy podczas mistrzostw świata?

Reprezentacja Polski brała udział w 9 turniejach. Biało-Czerwoni swój debiut zaliczyli podczas mundialu w 1938 roku we Francji. Polska wówczas dotarła do 1/8 finałów. Najwyższe miejsca Polacy osiągnęli na mistrzostwach świata w 1974 oraz 1982 roku. Wówczas nasza reprezentacja zajęła dwukrotnie trzecie miejsce. Polska na ostatnim mundialu w Katarze dotarła do 1/8 finału, gdzie odpadła z reprezentacją Francji po porażce 1:3. Wcześniej w fazie grupowej Biało-Czerwoni mierzyli się z Meksykiem, Arabią Saudyjską oraz Argentyną.

Następnym turniejem w jakim nasza kadra narodowa ma okazję wystąpić jest EURO 2024. W eliminacjach do imprezy, Polacy zmierzą się jeszcze z Czechami, z którymi muszą wygrać jeżeli mają nadzieje na awans.