Historyczny wyczyn San Marino! Gol w trzecim meczu z rzędu

Reprezentacja San Marino – mówiąc łagodnie – nie przyzwyczaiła kibiców do zdobywania bramek. Tymczasem jesteśmy świadkami bezprecedensowej sytuacji z udziałem tej drużyny. San Marino zdobyło bowiem gola w trzecim kolejnym spotkaniu.

Futbolnews baner FB

San Marino „regularne” jak nigdy

Reprezentacja kraju liczącego blisko 30 tys. mieszkańców zawsze jest postrzegana jako „chłopiec do bicia”. San Marino zajmuje w rankingu FIFA ostatnie, 207. miejsce. Papier został zweryfikowany wielokrotnie, gdyż San Marino raczej walczyło w meczach po prostu o jak najmniejszy wymiar kary. Zwłaszcza, że sanmaryńczycy bardzo często kończą spotkania z zerem „z przodu”. Sytuacja w ostatnim czasie uległa jednak ewidentnej zmianie.

San Marino zdobyło bramkę w trzecim spotkaniu eliminacji z rzędu! Jest to historyczny wyczyn dla reprezentacji tego kraju, która nigdy w historii nie zanotowała tak „długiej” passy. W październiku San Marino przegrało z reprezentacją Danii, lecz bramkę dla drużyny z Półwyspu Apenińskiego zdobył Alessandro Golinucii. W mikropaństewku panowała euforia, gdyż samo zdobycie bramki jest swego rodzaju historycznym wyczynem. Jednak to Duńczycy zgarnęli rzecz jasna trzy punkty.

Bramkę udało się zdobyć również przeciwko Kazachstanowi, w meczu przegranym 3:1. Ale ponownie z historią, ponieważ gola dla ostatniej drużyny w rankingu FIFA strzelił Simone Franciosi. Widocznie sanmaryńczycy „polubili” zdobywanie bramek i w ostatnim meczu eliminacyjnym do EURO 2024 ponownie po stronie tej drużyny była „jedynka”. Tym razem na liście strzelców wylądowało nazwisko Filippo Berardiego, który zdobył bramkę w doliczonym czasie gry w meczu San Marino – Finlandia (1:3).

Patrząc na bilans straconych trafień, również jest poprawa. San Marino straciło „tylko” trzydzieści jeden bramek w tym cyklu eliminacji. Dla porównaniu, w trakcie eliminacji do mundialu w Katarze reprezentacja ta dała sobie strzelić aż czterdzieści sześć goli (samemu zdobywając zaledwie jedną bramkę).

W eliminacjach do EURO 2024 San Marino rywalizowało w grupie H. Bezpośredni awans wywalczyły reprezentacje Danii oraz Słowenii, a w barażach powalczy Kazachstan.

Bilans bramek San Marino w oficjalnych spotkaniach jest, lekko mówiąc, bardzo niski. Reprezentacja ta straciła aż 829 goli w oficjalnych rozgrywkach, zdobywając raptem trzydzieści jeden bramek.

Fot. Pressfocus