Premier League. Rekordowa umowa za transmisję rozgrywek

Wczoraj została podpisana nowa umowa na transmisje meczów a angielskiej Premier League. Dzięki nowemu kontraktowi liga zainkasuje rekordowe przychody z tytułu praw do pokazywania meczów angielskiej ekstraklasy.

Futbolnews baner FB

Siedem miliardów na stole

Premier League często był ligą generującą największe przychody z praw telewizyjnych wśród najlepszych europejskich lig piłkarskich. Teraz dowiedzieliśmy się, iż podpisana została nowa umowa z rekordowymi kwotami. Władze angielskiej ekstraklasy podpisały umowę opiewającą na blisko siedem miliardów funtów. Przetarg na prawa do transmisji meczów Premier League zakończyły się potwierdzeniem umowy ze Sky oraz TNT, które będą pokazywać spotkania od sezonu 2025/2026 do sezonu 2028/2029. Stacje zapłacą klubom uczestniczącym w Premier League rekordowe 6,7 miliarda funtów.

W kontekście transmisji od 2025 roku najważniejszą zmianą jest fakt, iż każdy mecz zaplanowany na niedzielę o godzinie 14:00 (czasu brytyjskiego) będzie transmitowany na żywo. Pod względem finansowym Premier League nie ma sobie równych. Jeśli chodzi o inne europejskie rozgrywki z TOP5, hiszpańska La Liga może się pochwalić umową na „tylko” 4,95 miliarda euro, podpisaną w ubiegłym roku. Włodarze Serie A z kolei zawarli współpracę ze stacjami DAZN oraz Sky, które łącznie przekażą klubom 900 mln euro na sezon.

Poprzednia parafowana umowa z praw telewizyjnych Premier League opiewała w wysokości pięciu miliardów euro i wygasa po sezonie 2024/2025.

Koszty praw telewizyjnych za sezon w TOP 5

Najdroższa jest oczywiście Premier League (1,844 mld euro), a drugie miejsce okupuje La Liga (1,19 mld euro). Co ciekawe podium zamyka Bundesliga (1,079 mld euro). Na czwartym miejscu plasuje się Serie A (927,5 mln euro), a na piątym miejscu Ligue 1, które mocno odstaje od czołówki (580 mln euro).

Fot. Pressfocus