Sporty zimowe: Trzy medale w Tomasz Mazowieckim!

11.12.2023
Za nami kolejny weekend ze sportami zimowymi. Z lepszej strony pokazali się skoczkowie, a Piotr Żyła otarł się o TOP 10. Z pewnością może cieszyć indywidualny brązowy medal Damiana Żurka. Panczeniści podtrzymują zatem medalową serię w Pucharze Świata. Kolejne punkty zdobyła także nasza alpinistka - Maryna Gąsienica Daniel. Zapraszam na podsumowanie występów Polaków w sportach zimowych, które odbyły się 8 - 10 grudnia.

Skoki narciarskie

Już tradycyjnie na pierwszy ogień skoki narciarskie. Widać progres, ale wciąż wyniki nie są zadowalające, co mówią także sami skoczkowie. Po obiecujących kwalifikacjach kibice spodziewali się lepszy wyników, a Piotr Żyła i Dawid Kubacki pokazali w sobotę, że ich dyspozycja jest zwyżkowa. Po pierwszej serii Żyła był siódmy, ale ostatecznie skończył zmagania na 11. pozycji, ocierając się o TOP 10. Na 15. lokacie zawody ukończył Dawid Kubacki. Nie popisali się pozostali nasi skoczkowie. Wąsek był 41, Stękała 42, a Kot 46.

Niedziela nawiązywała niestety do dyspozycji z początku sezonu. Na 22. pozycji zmagania zakończył Piotr Żyła, który był naszym najlepszym skoczkiem, a dopiero 28 był Dawid Kubacki. Po raz kolejny nie punktował żaden inny polski skoczek. Wąsek był 37, Stękała 40, a Kot został zdyskwalifikowany w kwalifikacjach.

Skoki narciarskie 23/24 – miejsca Polaków w klasyfikacji generalnej

• Piotr Żyła – 20
  • Dawid Kubacki – 24
  • Paweł Wąsek – 37
  • Kamil Stoch – 43

Biegi narciarskie

Biegi narciarskie nie są wciąż naszą mocną stroną, co potwierdziło się w miniony weekend. W sprincie mężczyzn wystawiliśmy trzech Polaków, ale nikt z trójki Staręga, Bury i Bugara nie przebrnęli przez kwalifikacje. Dwóm pierwszym brakowało czterech sekund.

Nieco bliżej ćwierćfinału była Monika Skinder, ale Polka uplasowała się w kwalifikacjach na 38. pozycji. Startowała także Kaleta, która była 51.

W niedzielę odbywały się biegi na 10 kilometrów stylem dowolnym. W kategorii mężczyzn najlepszym Polakiem był Dominik Bury. Zakończył zmagania na 55. pozycji, dalej uplasowali się Kamil Bury (69) i Sebastian Bryja (78). Jak poszło paniom na 10 kilometrów? Izabela Marcisz była 38, a Kaleta uplasowała się na 52. pozycji.

Narciarstwo alpejskie

W ten weekend Maryna Gąsienica Daniel startowała w super gigancie, a zadebiutować w Pucharze Świata miał Paweł Pyjas. Niedzielne zawody w Val Disere jednak odwołano, dlatego nasz alpinista na debiut musi jeszcze poczekać.

Całkiem dobrze w super gigancie pokazała się Maryna Gąsienica Daniel. Nie jest to jej koronna konkurencja, a mimo to przywiozła kolejne punkty. W piątek uplasowała się na 22. pozycji, a niedzielne zawody w szwajcarskim Sankt Moritz zostały odwołane.

Narciarstwo alpejskie 23/24 – miejsca Polek w klasyfikacji generalnej

• Maryna Gąsienica Daniel – 38
  • Magdalena Łuczak – 67

Łyżwiarstwo szybkie

Co to był za weekend w wykonaniu naszych panczenistów. Do tej pory zdobywali jeden krążek na weekend w Pucharze Świata, ale przed własną publicznością zdobyli ich aż trzy, z czego aż dwa indywidualnie! Wielkie gratulacje należą się Andżelice Wójcik (indywidualnie 500 metrów), Damianowi Żurkowi (indywidualnie 500 metrów), a także naszej sztafecie, która była trzecia w biegu drużynowym w składzie: Czyszczoń, Jabrzyk, Bosiek. W Tomaszowie Mazowieckim nasi reprezentanci stanęli na wysokości zadania i zdobyli trzy brązowe medale!

Wyniki naszych panczenistów 08 – 10 grudnia