Sporty zimowe: przeciętny start skoczków w Wiśle

15.01.2024

Sporty zimowe to nie tylko skoki narciarskie, choć to one głównie rozgrzewają Polaków. Ten weekend był solidny w wykonaniu naszych reprezentantów, ale brakowało miejsc w czołówce. Kolejny punkty w PŚ dopisali skoczkowie, ale dobrze zaprezentowała się Joanna Kil, a kilka oczek z Austrii wywiozła także Maryna Gąsienica Daniel. Nie możemy też narzekać na dyspozycję snowboardzistów. Zapraszam na podsumowanie występów Polaków w sportach zimowych.

Skoki narciarskie

Obecny sezon w skokach narciarskich wciąż jest trudny dla naszych reprezentantów. W dalszym ciągu brakuje ustabilizowanej formy i nawet trudno wskazać lidera naszej kadry. W sobotnim konkursie duetów udział wzięli Piotr Żyła i Dawid Kubacki. Panowie „wyskakali” szóstą pozycję, co jest solidnym wynikiem. Konkurs obfitował w bardzo dalekie skoki, padł w nim rekord skoczni. 144.5 metra skoczył Andreas Wellinger.

W niedzielę odbył się konkurs indywidualny. Aż czterech Polaków znalazło się w punktowanej trzydziestce. Poza nią znalazł się jednak Kamil Stoch, który zakończył rywalizację na 32. pozycji. Prawo do udziału w drugiej serii wywalczyli: Paweł Wąsek, Piotr Żyła, Aleksander Zniszczoł i Dawid Kubacki.

Druga seria była udana dla Żyły i Wąska, którzy poprawili swoje pozycje. Piotr ukończył zmagania na 14. pozycji, a Wąsek był 21. Zniszczoł spadł na 20. lokatę, a Dawid Kubacki musiał zadowolić się zajęciem 25. miejsca. Wciąż czekamy na naszego skoczka w TOP10.

Kolejne skoki w ramach PolSKIego Turnieju już we wtorek. Odbędą się wtedy kwalifikacje do środowego konkursu indywidualnego w Szczyrku.

Narciarstwo alpejskie

W ten weekend mieliśmy śledzić zmagania dwóch naszych alpinistów. No właśnie, alpinistów, a nie alpinistek, bo poza Maryną Gąsienicą Daniel, startować miał także Michał Jasiczek. Ostatecznie jednak tylko Polka rywalizowała w zawodach Pucharu Świata

Maryna Gąsienica Daniel startowała w piątek i niedzielę. W piątkowym supergigancie zdobyła kolejne punkty w Pucharze Świata. Uplasowała się na 20. pozycji. Niedzielne zmagania były dla Polki mniej udane. Zajęła 31. miejsce, a do punktowanej pozycji straciła jedynie 0.05 sekundy.

Narciarstwo alpejskie 2023/24 – miejsca Polek w klasyfikacji generalnej

• Maryna Gąsienica Daniel – 47.
  • Magdalena Łuczak – 68.

Kombinacja norweska

Jedyną naszą reprezentantką w kombinacji norweskiej jest Joanna Kil. Polka wystartowała w obu konkursach Pucharu Świata i potwierdziła dobrą dyspozycję, dwukrotnie punktując. Joanna po sobotnim skoku była na 25. pozycji. Zdołała jednak się poprawić i po biegu na pięć kilometrów awansowała jeszcze o cztery lokaty.

Bardziej udane w wykonaniu Polki były niedzielne zawody. Zakończyła je na 16. miejscu! Skok był odrobinę lepszy niż w sobotę i pozwolił jej uplasować się na 24. lokacie. Po udanym biegu awansowała tym razem aż o osiem pozycji. Jak podkreślił PZN, to jej drugi najlepszy wynik w karierze!

Kombinacja norweska 2023/24 – miejsce Kil w klasyfikacji generalnej

• Joanna Kil – 17. miejsce

Snowboard alpejski

W ten weekend o punkty Pucharu Świata walczyli snowboardziści w snowboardzie alpejskim. Nasi reprezentanci pokazali się z całkiem dobrej strony. Wysoko, bo na 16. miejscu, zawody ukończyła 17-letnia Weronika Dawidek. Oskar Kwiatkowski otarł się za to o ćwierćfinał. Zajął 13. miejsce, a do awansu zabrakło mu 0.02 sekundy.