Polskie talenty, które warto obserwować – Kacper Urbański

22.01.2024

Kacper Urbański to pierwszy piłkarz, który znalazł się w naszej serii „Polskie talenty, które warto obserwować”. Lada chwila może się o nim zrobić bardzo głośno. Młodzieżowy reprezentant Polski ma potencjał, aby w przyszłości stanowić o sile naszej kadry. Obecnie jest piłkarzem Bolonii, która plasuje się na czołowej pozycji w Serie A i walczy o udział w Lidze Mistrzów. Kacper Urbański pod koniec pierwszej połowy sezonu zaczął zyskiwać uznanie w oczach Thiago Motty i coraz częściej pojawia się w wyjściowej jedenastce Bolonii.

Pierwsze kroki Urbańskiego

Kacper Urbański urodził się 7 września 2004 roku w Gdańsku. To właśnie tam rozpoczął swoją piłkarską karierę i dołączył do akademii piłkarskiej Lechii Gdańsk. Kacper, po kilku latach spędzonych w akademii, zadebiutował w rezerwach Lechii. 14 listopada 2019 roku pojawił się na placu gry w wygranym 8:0 meczu z Jantarem Ustka.

Debiut w Ekstraklasie

Urbański nie musiał długo czekać na debiut w pierwszej drużynie. 21 grudnia 2019 roku Lechia Gdańsk grała z Rakowem Częstochowa, a Kacper wszedł na boisko w ostatnich minutach meczu, notując debiut w Ekstraklasie. Jest zatem czwartym najmłodszym debiutantem w historii najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Urbański miał wówczas 15 lat i 105 dni. Po przerwie zimowej przypomniał o sobie kibicom – 14 lutego 2020 roku znalazł się w wyjściowej jedenastce na mecz z Piastem Gliwice. Stał się tym samym najmłodszym zawodnikiem w historii Ekstraklasy, który rozpoczął spotkanie w pierwszym składzie.

Transfer do Serie A i reprezentacja Polski

Obiecujący Polak, bijący rekordy ligi, zwrócił na siebie uwagę wielu klubów. 1 lutego 2021 roku po Kacpra zgłosiła się Bologna, która zapłaciła za wypożyczenie 150 tysięcy euro. Włosi byli zadowoleni z usług Polaka, dlatego dołożyli 750 tysięcy euro i od sezonu 2021/2022 był już pełnoprawnym zawodnikiem tej ekipy. Jeszcze będąc na wypożyczeniu zadebiutował w Serie A – najwyższej klasie rozgrywkowej we Włoszech. Na placu gry pojawił się 13 maja 2021 roku w przegranym 0:2 meczu z Genoą. Stał się przy tym najmłodszym polskim debiutantem w Serie A.

Kacper Urbański regularnie grał Primaverze – młodzieżowej lidze włoskiej. Bologna U19 plasowała się w środku tabeli. Urbański w Primaverze grał przez dwa sezony. W 60 spotkaniach strzelił 11 goli. Talent Kacpra Urbańskiego zauważyli także selekcjonerzy młodzieżowych reprezentacji Polski. Wielokrotnie reprezentował nasz kraj w wielu młodzieżowych kadrach. W niedawno udzielonym wywiadzie „TVP Sport” Kacper ogłosił, że jest gotowy na debiut w seniorskiej reprezentacji, a patrząc na jego ostatnie poczynania, jest na to duża szansa.

Przełomowy sezon

Kacper Urbański od swojego pobytu w Bolonii grał głównie w drużynie U19 i bardzo rzadko pojawiał się w Serie A. Wszystko zmieniło się w tym sezonie. Bologna zaczęła grać dużo lepiej i coraz śmielej mówi się o tym, że stać ją na walkę o europejskie puchary, a nawet Ligę Mistrzów. Kacper na boisku pojawił się już w 1. kolejce Serie A, w samej końcówce przegranego meczu z Milanem. Otrzymał dużo więcej minut kilka dni później w starciu z Cagliari, a następnie przez dłuższy czas nie pojawił się na placu gry. Thiago Motta po listopadowym zgrupowaniu reprezentacji U20 zaczął regularnie korzystać z usług Kacpra Urbańskiego.

Początkowo mogło się wydawać, że jest beneficjentem kontuzji gwiazdy Bolonii – Ricardo Orsoliniego. 20 grudnia znalazł się w pierwszym składzie na mecz z Interem w Coppa Italia i zagrał pełne 120 minut, eliminując finalistę Ligi Mistrzów z Pucharu Włoch. Trzy dni później zadebiutował w wyjściowej jedenastce w Serie A w wygranym 1:0 starciu z Atalantą. Orsolini wrócił do zdrowia, a Thiago Motta wciąż stawia na Polaka, co napawa optymizmem. Debiut Kacpra Urbańskiego w seniorskiej reprezentacji Polski pozostaje zatem tylko kwestią czasu.

Materiał powstał we współpracy z ORLEN – Sponsorem Generalnym Polskiej Piłki Nożnej

Śledź postępy Kacpra Urbańskiego