Sporty zimowe: Zniszczoł wyrównał najlepszy wynik w sezonie

22.01.2024

Za nami kolejny weekend ze sportami zimowymi. Zakończył się PolSKI Turniej. Niestety, Polacy nie odegrali w nim istotnym ról i zajęli szóste miejsce w końcowej klasyfikacji. W niedzielę po pierwszej serii czwarty był Aleksander Zniszczoł, ale słabszy drugi skok sprawił, że zakończył zawody na 11. pozycji. W Pucharze Świata rywalizowali także alpiniści, biegacze narciarscy i biathloniści.

Skoki narciarskie

W ten weekend odbywał się konkursy Pucharu Świata na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Na sobotę zaplanowano pierwszy w tym sezonie konkurs drużynowy. Reprezentowali nas: Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł, Dawid Kubacki i Kamil Stoch. Po pierwszej serii Polacy byli na piątym miejscu, ale strata do podium nie była zbyt duża. Druga seria była zdecydowanie mniej udana, a Polacy spadli na szóstą lokatę.

W niedzielę odbył się konkurs indywidualny, po pierwsza seria ułożyła się dla nas znakomicie. Czwartą pozycję zajmował Aleksander Zniszczoł, który skoczył aż 141,5 metra. Dosyć wysoko byli także Wąsek (13.) i Kubacki, a do finałowej serii awansowali również Stoch (20.), Kot (27.) i Żyła (29.).

Druga seria nie spełniła naszych oczekiwań i po raz kolejny nie było Polaka w TOP 10. Zniszczoł, po słabszym drugim skoku, zajął 11. miejsce i wyrównał najlepszy rezultat Polski w tym sezonie. Tuż za nim uplasował się Kubacki. Kamil Stoch był 17., Paweł Wąsek 22., Maciej Kot 27., a Żyła 29. Polska zakończyła zmagania w PolSKIm Turnieju na szóstej pozycji.

W następny weekend odbędą się mistrzostwa świata w lotach narciarskich w austriackim Kulm.

Narciarstwo alpejskie

Polskę w narciarstwie alpejskim reprezentowało aż trzech zawodników. W sobotę odbył się slalom gigant, w którym o punkty walczyły Maryna Gąsienica-Daniel Magdalena Łuczak. Do finałowej serii awansowała tylko młodsza z zawodniczek, plasując się na 29. pozycji. Drugi przejazd poszedł lepiej Magdalenie Łuczak i dzięki temu awansowała na 27. lokatę.

W niedzielę startowali Magdalena Łuczak i Michał Jasiczek. Nie będą dobrze wspominać slalomu, ponieważ oboje nie ukończyli przejazdu.

Narciarstwo alpejskie 2023/24 – miejsca Polek w klasyfikacji generalnej

• Maryna Gąsienica Daniel – 51.
  • Magdalena Łuczak – 70.

Biegi narciarskie

Kadra Polski na Puchar Świata w biegach narciarskich była bardzo skromna. Znaleźli się w niej jedynie Kamil Bury i Maciej Staręga. W piątek odbył się sprint stylem klasycznym i był to jedyny dzień zawodów z udział Polaków. Kamil Bury przebrnął przez kwalifikacje, ale był dopiero szósty w swojej grupie w ćwierćfinale. Maciej Staręga odpadł za to już w kwalifikacjach, które ukończył na 40. pozycji.

Dla Kamila Burego był to najlepszy wynik w sezonie. Po raz pierwszy pojawił się w czołowej trzydziestce, zajmują 28. miejsce.

Snowboard alpejski

W sobotę i niedzielę rywalizowali snowboardziści alpejscy. Oskar Kwiatkowski potwierdził coraz lepszą dyspozycję i zajął 13. miejsce w slalomie równoległym. Jest to dla naszego reprezentanta najlepszy wynik w Pucharze Świata w tym sezonie.

Niedzielne zawody przyniosły punkty aż trzem naszym reprezentantom. Tego dnia najlepsza była Weronika Dawidek. Polka uplasowała się na 20. miejscu, czyli o oczko wyżej od Oskara Kwiatkowskiego. Punktowała także Marysia Bukowska Chyc. Dopiero 44. był Michał Nowaczyk, a Olimpia Kwiatkowska i Mikołaj Rutkowski nie ukończyli rywalizacji.

Biathlon

Na nudę z pewnością nie narzekali kibice biathlonu, ponieważ odbyły się aż cztery dni zmagań na najwyższym poziomie. W czwartek bieg indywidualny mężczyzn na 15 km. Najlepszym z Polaków był Jan Guńka, który uplasował się na 45. pozycji. Startowali także Marcin Zawół (50), Konrad Badacz (67) i Kacper Guńka (93).

W piątek odbył się bieg indywidualny kobiet i nasze reprezentantki pokazały się z nieco lepszej strony. Natalia Sidorowicz uplasowała się na wysokiej – 22. pozycji. Dalej były Anna Mąka (53), Daria Gembicka (79) i Joanna Jakiełka (80).

Sobota była czasem rywalizacji drużynowych. W sztafecie mieszanej 4×6 (dwie panie i dwóch panów) Polska została zdublowana i zajęła 14. miejsce, a w rywalizacji par mieszanych, czyli tak zwanym supermikście (jeden zawodnik i jedna zawodniczka) Natalia Sidorowicz i Jan Guńka zajęli 16. miejsce

Puchar Świata w Antholz-Anterselva zakończyły niedzielne biegi masowe. Natalia Sidorowicz po raz kolejny pokazała się z przyzwoitej strony i zakończyła rywalizację na 61. pozycji.