Szewczenko prezesem ukraińskiej federacji

25.01.2024

Szewczenko prezesem ukraińskiej federacji! Andrij Szewczenko jako piłkarz zdobył Złotą Piłkę w 2004 roku i był piłkarzem takich klubów jak Milan, Chelsea czy Dynamo Kijów. Dziś, popularny „Szewa” został szefem ukraińskiej federacji piłkarskiej

Szewczenko prezesem ukraińskiej federacji

Andrij Szewczenko wygrał głosowanie jednogłośnie. Jak poinformował autor bloga „Zorya Londonsk” Andrew Todos, na „Szewę” zagłosowało 93 z 94 delegatów.

Legenda Milanu zabrała głos po rozpoczęciu nowego rozdziału w swoim życiu:

Dziś rozpoczynam pracę w nowej roli, jako prezydent Ukraińskiej Federacji Piłkarskiej. Przed nami wielkie i odpowiedzialne zadanie – rozwinąć ukraiński futbol w najtrudniejszym czasie w historii Ukrainy. Aby sprawić, że ukraiński futbol przedostanie się do mainstreamu i będzie dostępny, ja i zespół skupimy się na cyfryzacji i przejrzystości, współpracy międzynarodowej, rozwoju drużyn narodowych (…) i wykorzystaniu piłki nożnej do leczenia traumy u Ukraińców.

Były selekcjoner

Andrij Szewczenko ma obecnie 47 lat. Kończąc karierę był w czołówce strzelców w historii Ligi Mistrzów. Stał się także jedną z największych legend ukraińskiej piłki nożnej i jest nią zresztą do dziś. Potem poszedł w „trenerkę” – przez kilka lat prowadził rodzimą kadrę narodową seniorów i przez kilka miesięcy był trenerem włoskiej Genoi. Doprowadził rodaków do ćwierćfinału Euro 2020. Współpracował wtedy z Mauro Tassottim, którego znał z Milanu. W Genui już mu tak dobrze nie poszło. Pracował tam raptem dwa miesiące i… nie wygrał ani jednego ligowego meczu. Teraz przed nim nowe wyzwanie.

Fot. PressFocus