Dyrektor sportowy odmówił „Canarinhos” bo… jest zajęty sprzedażą klubu
Dyrektor sportowy AS Monaco, Thiago Scuro, dostał propozycję zostania dyrektorem sportowym reprezentacji Brazylii. Powiedział, że to dla niego zaszczyt, ale… odmówił, bo aktualnie skupia się na procesie sprzedaży klubu, tak podaje Fabrizio Romano.
Właściciel AS Monaco, Dmitrij Rybołowlew sprzedaje klub
Kilka dni temu w oficjalnym komunikacie przedstawiciel biura rodzinnego Rybołowlewa potwierdził, że rozpoczyna ruchy, które mają za zadanie sprzedać klub:
Większościowy udziałowiec AS Monaco zdecydował się rozpocząć proces badania strategicznych alternatyw dla swoich udziałów w klubie po otrzymaniu niezamówionego zainteresowania. Akcjonariusz większościowy zatrudnił The Raine Group jako wyłącznego doradcę finansowego w tej sprawie
Grupa Raine Group jest znana między innym ze sprzedaży Manchesteru United. Proces ten potrwa przynajmniej kilka miesięcy. Oczywiście do sprzedaży musi dojść za zgodą Księstwa Monako, które posiada pozostałe 33% udziałów w klubie i będzie miało wpływ na każdą podejmowaną decyzję.
🚨🇧🇷 Brazilian Federation approached Thiago Scuro for the role of Seleçao sporting director.
Understand Thiago Scuro was honored but rejected the proposal.
He’s focused on AS Monaco project as Head of Football, wants to continue in Europe; he’s leading process to sell the club. pic.twitter.com/gDVrahHc2m
— Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) January 26, 2024
AS Monaco: koniec barwnej ery
Dmitrij Rybołowlew stał się właścicielem AS Monaco w grudniu 2011 roku, w okresie, gdy klub borykał się z trudnościami w drugiej lidze francuskiej. Jego rządy zaowocowały znaczącą transformacją. Monaco zaczęło pozyskiwać gwiazdy: Radamel Falcao i James Rodríguez. Na największe zakupy udali się w 2013 roku.
Podczas kadencji Rybołowlewa, klub zaczął odnosić sukcesy – np. pamiętny marsz do półfinału Ligi Mistrzów, podczas którego pokonali Tottenham, Manchester City i Borussię Dortmund. Wtedy Monaco było już jednak trochę innym klubem i wkrótce wszystkie te gwiazdy zostały wyprzedane. Ponadto świętowali zdobycie mistrzostwa Francji, tworząc właśnie słynną paczkę: Bernardo Silva, Benjamin Mendy, Fabinho, Tiemoue Bakayoko, Thomas Lemar, Kylian Mbappé, czy Kamil Glik.
Mimo okresów różnych wzlotów i upadków, toczącej się sprawy rozwodowej, AS Monaco pod kierownictwem Rybołowlewa pozostało względnie konsekwentne. Wydało znaczące sumy takich graczy, jak kapitan zespołu Wissam Ben Yedder, trzeba jednak pamiętać o rekordowych zyskach ze sprzedaży wcześniej wspomnianych talentów oraz Auréliena Tchouaméniego i Thomasa Lemara. Wszystko wskazuje na to, że ta era dobiega końca.
Mogło być jeszcze lepiej
Jak zostało wspomniane, oligarcha stracił mnóstwo swojego majątku. Być może też przez to nie udało się dorównać PSG. Walkę między Rybołowlewem i jego żoną nazywano „najdroższym rozwodem świata”. Chodziło w miej o… miliardy dolarów! W maju 2014 r. szwajcarski sąd orzekł, że 4,5 mld dolarów dostanie Elena Rybołowlew. Sprawa miała swoją kontynuację, a Monaco stanęło w kryzysie. Kwoty przyznanej Elenie nie ujawniono, ale majątek Rosjanina znacząco stopniał.
W 2018 roku Rybołowlew znalazł się na opublikowanej przez administrację Trumpa liście 114 rosyjskich polityków i oligarchów powiązanych z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Nie znalazł się on jednak na liście rosyjskich oligarchów objętych sankcjami po ataku Rosji na Ukrainę.
Fot. PressFocus