Sporty zimowe: Żyła szósty na mistrzostwach świata!

29.01.2024

W miniony weekend to skoki narciarskie przyciągnęły największą uwagę kibiców. Odbywały się bowiem mistrzostwa świata w lotach i Polscy kibice mogli znaleźć w nich wiele pozytywów. Na szóstym miejscu MŚ zakończył Piotr Żyła. Po raz kolejny solidnie punktowała Joanna Kil w kombinacji norweskiej, a najlepsze wyniki w tym sezonie zanotowali nasi snowboardziści.

Skoki narciarskie

Skoczkowie narciarscy rywalizowali podczas minionego weekendu w Bad Mittendorf. Na skoczni Kulm odbywały się mistrzostwa świata w lotach. Planowo miały odbyć się cztery skoki, które wyłonią mistrza, ale wiatr umożliwił w sobotę rozegranie tylko jednej serii. Po dwóch piątkowych próbach na szóstym miejscu był Piotr Żyła, a na dziewiątym Olek Zniszczoł. Dawało to nadzieje na medal, ponieważ Żyła jest od wielu lat naszym najlepszym lotnikiem i ewidentnie dobrze czuł się na austriackiej skoczni. W drugim dniu oddał imponujący skok i był czwarty w konkursie. Pozwoliło mu to utrzymać szóstą lokatę w klasyfikacji mistrzostw świata. 12. miejsce zajął Olek Zniszczoł, co także było pozytywnym akcentem.

Na niedzielę zaplanowano konkurs drużynowy i przez jakiś czas można było nawet myśleć, że jesteśmy w grze o podium. Tego dnia nasz kraj reprezentowali: Żyła, Kubacki, Stoch i Zniszczoł. Po pierwszej serii byliśmy na piątym miejscu z niewielką stratą do trzecich Niemców. Starania w konkursie drużynowym zaprzepaściła jednak dyskwalifikacja Zniszczoła za nieregulaminowy kombinezon. Polska zakończyła rywalizację na ósmej pozycji.

Narciarstwo alpejskie

W Pucharze Świata w Cortina d’Ampezzo miała wystartować Maryna Gąsienica Daniel w niedzielnym supergigancie. Niestety, ale przez przeziębienie sztab szkoleniowy zdecydował, że Maryna nie weźmie udziału w zawodach. Kolejną okazję na start będzie miała już we wtorek. Razem z Magdaleną Łuczak spróbują zdobyć punkty do klasyfikacji Pucharu Świata w Kronplatz.

Narciarstwo alpejskie 2023/24 – miejsca Polek w klasyfikacji generalnej

• Maryna Gąsienica Daniel – 55.
  • Magdalena Łuczak – 72.

Snowboard alpejski

Dla naszych swnoboardzistów alpejskich był to bardzo udany weekend. Zanotowali najlepsze wyniki w tym sezonie. W sobotę Oskar Kwiatkowski zajął szóste miejsce w Pucharze Świata! Odpadł dopiero w ćwierćfinale po rywalizacji z Fabianem Obmannem. Najlepsze miejsca w sezonie zajęli także Maria Bukowska-Chyc (19.) i Michał Nowaczyk (21.). Sobotnie zmagania na 20. pozycji ukończyła Weronika Dawidek, a Olimpia Kwiatkowska nie ukończyła rywalizacji.

W niedzielę odbyła się rywalizacja drużynowa, a trener wystawił dwa polskie zespoły. Najlepiej spisała się para: Oskar Kwiatkowski i Marysia Bukowska-Chyc, bo uplasowała się na 12. pozycji. O sześć lokat niżej rywalizację ukończyli Michał Nowaczyk i Olimpia Kwiatkowska. Następne zawody Pucharu Świata odbędą się dopiero pod koniec lutego, a ich gospodarzem będzie… Polska!

Biegi narciarskie

W ten weekend nasza kadra w Pucharze Świata w biegach narciarskich była mocno okrojona. Znalazł się w niej jedynie Maciej Staręga. Polak wziął udział w sobotnim sprincie. Nie będzie dobrze wspominał rywalizacji w Goms. Uplasował się dopiero na 41. miejscu i skończył na etapie kwalifikacji.

Kombinacja norweska

Cieszyć może stabilna dyspozycja Joanny Kil. Nasza kombinatorka po raz kolejny w tym sezonie zdobyła punkty w Pucharze Świata. Stabilna forma sprawia, że jest stałym bywalcem drugiej dziesiątki i potwierdziło się to w ten weekend. W sobotę wyskoczyła na 23. lokatę. Tradycyjnie już poprawiła swoje miejscu w biegu. Awansowała o cztery oczka, kończąc rywalizację na 19 miejscu.

Lepiej poszło jej w niedzielę. Po skoku była na 19. pozycji, a w biegu po raz kolejny wypracowała sobie awans. Ostatecznie skończyła zawody na 16. miejscu, co jest drugim jej najlepszym wynikiem w tym sezonie.

Łyżwiarstwo szybkie

To pierwszy raz w tym sezonie, kiedy Polacy nie zdobyli żadnego medalu w łyżwiarstwie szybkim. Za nami rywalizacja w Salt Lake City. Najlepszy wynik osiągnęły Polki w biegu drużynowym. Uplasowały się na czwartej pozycji. Dzięki temu występowi zagwarantowały sobie trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej w rywalizacji drużynowej.

Solidnie spisali się też Marek Kania i Damian Żurek. Naszym najlepszym panczenistom trochę jednak brakowało do medalu. Marek Kania zajął siódme miejsce na 500 metrów, a Damian Żurek był ósmy na 1000 metrów. W sztafecie mieszanej udział wzięli Karolina Bosiek i Damian Żurek. Polska para zakończyła rywalizację na szóstej pozycji.