Manuel Neuer: „Guardiola przyprawiał nas o ból głowy’’

06.02.2024

„Guardiola przyprawiał nas o ból głowy’’-  powiedział Neuer o byłym trenerze w nowym filmie dokumentalnym BBC, „Pep Guardiola: Chasing Perfection’’. Bramkarz Bayernu zdradził odrobinę kulis pracy z Guardiolą. Przyznał, że sesje treningowe przyprawiały o ból głowy z powodu ilości informacji, które Pep przekazywał swoim zawodnikom.

Guardiola podjął odważną decyzję o odejściu z Barcelony w 2012 roku. Zrobił wtedy sobie roczną przerwę od piłki w Nowym Jorku. Katalończyk powrócił w następnym sezonie, jako nowy menedżer klubu, który był świeżo upieczonym triumfatorem Ligi Mistrzów 2012/13. Miał zatem bardzo trudne zadanie. Na starcie powiedział: „Właśnie wygraliście potrójną koronę. To największy sukces w historii Bayernu’’.

Utrzymać sukces

Musiał utrzymać sukces. A to nie było łatwe zadanie… Czasami zatrzymywał się i wysyłał nas do szatni, dostawał hopla i mówił: „Jeśli nie chcecie się tego nauczyć, to się nie nauczycie – mówi Manuel Neuer

Następnie głos przejął chyba najsłynniejszy dziennikarz pracujący przy Bayernie, czyli Raphael Honigstein. On dodaje:

Słyszeliśmy wielu graczy mówiących: „Nie rozumiemy, co on próbuje zrobić” i  „To dla nas za dużo”. Pamiętam, jak Joshua Kimmich powiedział kiedyś mojemu koledze, że wychodził z każdej sesji treningowej z ogromnym bólem głowy z powodu ilości rzeczy, o których musiał myśleć.

Kimmich był jednym z wyróżniających się graczy pod wodzą Guardioli w Bayernie. Warto przypomnieć, że Pep zasłynął nieoczekiwaną zmianą pozycji boiskowej Kimmicha. W hitowym starciu z Borussią Dortmund przesunął go ze środka pola na środek obrony. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Spotkanie zakończyło się wynikiem 0:0.  Po meczu Guardiola i Kimmich prowadzili gorącą debatę na środku boiska. W pomeczowej wypowiedzi Pep powiedział: Powiedziałem mu, że być może jest jednym z najlepszych środkowych obrońców na świecie… Kocham tego chłopaka„.

Guardiola nie zdołał wygrać Ligi Mistrzów z Bayernem. Bawarczycy zostali wyrzuceni z Europy przez Atletico Madryt w półfinale w sezonie 2015/2016. Wówczas obowiązywała jeszcze zasada bramek na wyjeździe i to ona zadecydowała o odpadnięciu Bayernu. Bayern oddał 33 strzały, 73% posiadania piłki, a Thomas Muller nie strzelił karnego. Katalończyk w końcu doczekał się ponownego zdobycia Ligi Mistrzów. W zeszłym sezonie (po siedmiu latach, odkąd wylądował w Manchesterze) doprowadził „Obywateli’’  do Ziemi Obiecanej. 

Fot. PressFocus