Zamieszanie wokół Eto’o. Korupcja, nadużycia i… odrzucona dymisja

06.02.2024

Legendarny napastnik, a obecnie prezydent kameruńskiej federacji, Samuel Eto’o mierzy się z poważnymi problemami. „The Athletic” zarzucał mu ustawianie meczów, stosowanie gróźb karalnych oraz podżeganie do przemocy. W poniedziałek 42-latek złożył dymisję w ręce szefów federacji kameruńskiej Fecafoot. Ci jednak… odrzucili jego stanowisko.

W ubiegłym tygodniu Adam Leventhal opublikował w „The Athletic” szokujący tekst, traktujący o skandalach z udziałem prezydenta kameruńskiej federacji, Samuela Eto’o. Były piłkarz oraz jego współpracownicy oskarżeni zostali o udział w ustawianiu meczów, nadużycia władzy, groźby fizyczne, czy nawoływanie do stosowania przemocy.

Na bakier z prawem

Gdyby zarzuty się potwierdziły, 42-latek miałby poważny problem. W czerwcu 2022 roku został on bowiem skazany przez hiszpański sąd na 22 miesiące zawieszenia oraz 1,4 mln funtów grzywny. Kara dotyczyła dopuszczania się oszustw podatkowych związanych z prawami do jego wizerunku podczas pobytu na Półwyspie Iberyjskim. Nie jest trudno więc się domyślić, że ponowne skazanie Kameruńczyka mogłoby zakończyć się trafieniem za kratki.

Człowiek Eto’o selekcjonerem

W Jaunde, czyli stolicy Kamerunu, doszło do spotkania prezydenta Fecafoot, Eto’o i szefów federacji. 42-latek złożył podczas niego dymisję i także o to samo – „w dobrej wierze” miał prosić pozostałych członków związku. Oficjalnie tematem spotkania był występ Kamerunu podczas Pucharu Narodów Afryki. „Nieposkromione Lwy” zakończył udział w tym turnieju już w 1/8 finału, po porażce z Nigerią 0:2.

Analizowana miała być także sytuacja selekcjonera reprezentacji, Rigoberta Songa. 47-latek przejął stery w drużynie narodowej w lutym 2022 roku, po półfinałowej porażce w PNA z Egiptem. Decyzja ta odbiła się w kraju szerokim echem. Eto’o ma bowiem bliskie stosunki z Songiem, wobec czego prezydentowi federacji zarzucano kolesiostwo. Choć Kamerun pod wodzą Songa przypieczętował awans na mistrzostwa świata, to wcale nie prezentował się z najlepszej strony. Song w ciągu dwóch lat poprowadził Kamerun w 23 meczach, w których jego podopieczni odnieśli zaledwie sześć zwycięstw.

Odrzucona dymisja

Trwająca od grudnia 2021 roku kadencja Eto’o na stanowisku prezydenta Fecafoot nie zakończyła się jednak w poniedziałek, a więc tak, jak on tego oczekiwał. Szefowie federacji odrzucili bowiem dymisję 42-latka. W wystosowanym przez związek oświadczeniu czytamy o „jednomyślnym odrzuceniu” propozycji rezygnacji. „Mamy pełne zaufanie” – czytamy dalej. Ciąg dalszy tej sprawy pewnie nastąpi.

Fot. PressFocus