Brighton ściąga kolejną nastoletnią gwiazdę za 20 mln euro

07.02.2024
Ostatnia aktualizacja 8 lutego, 2024 o 21:51

Choć zimowe okienko w Premier League dobiegło końca, Brighton nie zatrzymuje się na rynku transferowym. Za kwotę 19,5 mln euro  „Mewy” ściągnęły z Nordsjaelland 19-letniego Ibrahima Osmana. Ghańczyk na Wyspy Brytyjskie przeniesie się wraz z początkiem przyszłego sezonu.

Klub z The Amex Stadium już od kilku lat prowadzi politykę ściągania do siebie perspektywicznych zawodników. Choćby w letnim okienku transferowym Brighton za kwotę 27 mln euro kupiło z Lille 19-letniego wówczas Carlosa Balebę, który miał za zadanie zastąpić Moisesa Caicedo ,czy o kilka miesięcy młodszego Valentina Barco. W lipcu tego roku do „Mew” dołączy kolejny zdolny nastolatek. Mowa o urodzonym w grudniu 2004 roku napastniku Nordsjaelland, Ibrahimie Osmanie. Tak informuje uznany transferowy insajder z „The Athletic” – David Ornstein.

Regularna gra w seniorach

Z Brighton żartuje się, że może dzisiaj nikt nie zna tego nastolatka, ale prowadzą taką politykę transferową, że za kilka lat będzie wart 50-60 mln euro. Ghańczyk do Europy przeniósł raptem rok temu. W styczniu 2023 roku został ściągnięty do duńskiego Nordsjaelland z jednej z najlepszych afrykańskich akademii, Right to Dream. W pierwszym zespole Nordsjaelland zadebiutował pod koniec lutego, a w pierwszym składzie po raz pierwszy znalazł się 5 kwietnia, w meczu Pucharu Danii. W poprzednim sezonie wystąpił tylko w 10 meczach drużyny z Zelandii, z czego cztery razy wybiegał na murawę w wyjściowej jedenastce.

W bieżących rozgrywkach zaś Ghańczyk stał się już pełnoprawnym zawodnikiem pierwszego składu. Rozegrał 29 meczów, z czego aż 22 razy wychodził na plac gry od pierwszej minuty. Osman opuścił zaledwie dwa spotkania z powodu urazu. W tym sezonie spędzał na boisku średnio 62 minuty. Strzelił cztery gole (z czego dwa w Lidze Konferencji Europy) i dołożył pięć asyst. Jednocześnie nie ma na koncie żadnego występu w młodzieżowej reprezentacji Ghany, jednak już może wkrótc od razu przeskoczyć do seniorskiej drużyny „Czarnych Gwiazd”.

Nordsjaelland wychowuje… Ghańczyków

Transfer za 19,5 mln euro sprawia, że Osman został drugim najdrożej sprzedanym piłkarzem w historii Nordsjaelland. „Dzikie Tygrysy” drożej tylko sprzedały przed startem tego sezonu Ernesta Nuamaha. Rodak Osmana został kupiony przez belgijskie RWDM za kwotę 25 mln euro. Co ciekawe, w pierwszej piątce najdrożej sprzedanych w historii Nordsjaelland piłkarzy, aż czterech pochodzi z Ghany. Latem 2021 roku za kwotę 17 mln euro do Rennes został sprzedany Kamaldeen Sulemana. Rok wcześniej zaś, Ajax za Mohammeda Kudusa zapłacił dziewięć mln euro.

Osman nie jest pierwszym piłkarzem sprowadzonym do Brighton z Nordsjaelland. Latem 2022 roku, „Mewy” wyłożyły za Simona Adingrę osiem mln euro. Poprzedni sezon Iworyjczyk na wypożyczeniu w klubie filialnym, Royale Union, gdzie w 51 meczach strzelił 14 goli oraz zaliczył kilkanaście asyst. Dzięki temu otrzymał w tym sezonie szansę w Brighton. 22-latek do Europy również został ściągnięty z akademii Right to Dream.

Fot. PressFocus