Czas na zmiany w przepisach. Wejdzie niebieska kartka?!

08.02.2024

Zdaniem „The Telegraph”, w piątek IFAB ma ogłosić zmianę w przepisach piłkarskich. Do dyspozycji sędziów ma wejść… nowa, niebieska kartka. Co ona będzie oznaczać? 

Niebieska kartka – kiedy wejdzie i jakie zmiany wprowadzi?

Arbiter będzie miał prawo użyć takiego kartonika, gdy zawodnik ekspresyjnie i cynicznie wyrazi swój sprzeciw względem decyzji sędziego bądź popełni głupi i złośliwy faul niezagrażający zbytnio przeciwnikowi. Ma być to odpowiednik technicznych fauli z koszykówki. Piłkarz po zobaczeniu niebieskiej kartki zejdzie z boiska na 10 minut. Po zobaczeniu dwóch takich kartek, otrzyma czerwoną i zejdzie z boiska – tak, jak w przypadku żółtych kartoników.

Komentatorzy często używają sformułowania: „to jest pomarańczowa kartka”, gdy opisują przewinienia z gatunku za słabych na czerwoną, ale też za mocnych na tylko żółtą. No to będzie nie pomarańczowa w takim przypadku, tylko niebieska. Testowanie niebieskiej kartki odbyło się już za granicą, a do IFAB zgłosiła się angielska federacja piłkarska z chęcią przetestowania tego rozwiązania w rozgrywkach FA Cup.

Ceferin nie jest zwolennikiem

Wiemy jednak, że nie ujrzymy jej w zastosowaniu na tegorocznym Euro i w następnej edycji rozgrywek europejskich pucharów (Liga Mistrzów, Liga Europy, Liga Konferencji). Co do tej zmiany, pozytywnie nie jest nastawiony obecny prezydent UEFA – Aleksander Ceferin, który twierdził nawet, że „to nie byłaby już normalna piłka nożna”. UEFA może jednak zostać zmuszona do ich wprowadzenia, jeśli, zgodnie z próbami, IFAB doprowadzi do zmian przepisów gry.

Fot. PressFocus