Reprezentacja z golem po… 16 latach

10.02.2024

Reprezentacja z golem po… 16 latach. Do niecodziennej sytuacji doszło na turnieju kwalifikacyjnym w strefie Oceanii do igrzysk olimpijskich w Paryżu. Bramkę strzeliła… reprezentacja Samoa Amerykańskich kobiet. Jest to o tyle rzadkie zjawisko, że doszło do tego… drugi raz w historii. 

Reprezentacja z golem po… 16 latach

Autorka bramki Lela Waetin, jest rekordzistką występów w kadrze Samoanek i to właśnie jej przypadł zaszczyt zdobycia tej pierwszej po latach bramki dla swojej reprezentacji. Dokonała tego w meczu z reprezentacją Wysp Salomona. To dopiero 22. spotkanie kadry Samoa Amerykańskich kobiet w historii, ale i raptem drugie trafienie. Kadra tego kraju czekała bowiem ponad 16 lat na gola – od sierpnia 2007 roku i meczu z Wyspami Cooka. Dodatkowo, kadra ta miewała kilkuletnie przerwy w rozgrywaniu spotkań.

Po dwóch spotkaniach rozegranych w 1998 roku, na kolejne mecze panie czekały aż do 2007 roku. Następne 11 meczów rozegrały w ciągu 12 lat. Od początku 2023 roku rozegrały już jednak sześć spotkań, a w turnieju olimpijskim pozostały im jeszcze dwa.

Skala porównawcza

Aby porównać to do osiągnięć z męskiego futbolu w kwestii braku bramek:

San Marino – na bramkę w swojej historii najdłużej czekało prawie cztery lata (2008-12), w 201 spotkaniach międzynarodowych mają osiem remisów (Samoa Amerykańskie kobiet – dwa remisy w 22 meczach)

Liechtenstein – od 9 września 2021 roku zdobył łącznie dwie bramki, tyle co Samoa Amerykańskie kobiet w całej historii (od 1998 roku). Kadra z Europy strzeliła tyle goli w ostatnich 23 (!) meczach (San Marino, dla porównania, w 2023 roku miało serię trzech meczów z rzędu z golem)

Jak wiele czasu minęło od ostatniego trafienia Samoanek? Przybliżmy kilka faktów dotyczących realiów sierpnia 2007 roku:

  • kadencję jako premier Wielkiej Brytanii kończył Tony Blair, a jako prezydent Francji zaczynał Nicolas Sarkozy
  • selekcjonerem polskiej kadry był Leo Beenhakker
  • aktualnym mistrzem Polski było Zagłębie Lubin
  • miesiąc wcześniej, światło dzienne ujrzał pierwszy z iPhone’ów

Piłka nożna na Samoa Amerykańskich

Piłka nożna na Samoa Amerykańskich to dyscyplina, gdzie (jak można się spodziewać) rzadkością są wygrane reprezentacji. Nie jest to nic dziwnego także w męskim wydaniu. Kadra mężczyzn w 55 meczach wygrała czterokrotnie. Powstał o niej nawet specjalny dokument, który nazywa się „Next goal wins”. Łącznie, licząc bilans drużyn męskiej i żeńskiej, nie jest on zadowalający: cztery zwycięstwa, cztery remisy i 69 porażek, a w bramkach 34:507. Tam liczy się jednak naprawdę pasja, co możemy obejrzeć choćby we wspomnianym dokumencie.

Fot. FIFA+