Dlaczego Roy Hodgson odszedł z Crystal Palace?

19.02.2024

Roy Hodgson zrezygnował z prowadzenia Crystal Palace, podaje klub na oficjalnej stronie. Oficjalnie Hodgson ustąpił, żeby przyspieszyć zatrudnienie Olivera Glasnera. Powodem może być też zdrowie 76-letniego menedżera i słabe wyniki klubu, czyli trochę wszystkiego na raz.

Dlaczego Roy Hodgson odszedł z Crystal Palace? Czy musiał zrezygnować?

W oficjalnym komunikacie klubu Roy Hodgson w dyplomatyczny sposób podziękował za sześć lat spędzonych w klubie (z przerwą na Watford). Podał też bezpośrednią przyczynę odejścia: nie chce blokować przyjścia Oliviera Glasnera, który pierwotnie miał zrobić to już latem. Ale jak się okazało… co się odwlecze, to nie uciecze. Niemiec już jutro poprowadzi pierwszy trening zespołu. Bardzo prawdopodobne, że Anglik nie miał wyboru i „musiał” w ten sposób zrezygnować, bo klub i tak by go zwolnił. 76-letni szkoleniowiec powiedział:

Ten klub jest bardzo szczególny i znaczy dla mnie wiele. Odegrał dużą rolę w moim życiu. Bardzo cieszyłem się z czasu spędzonego tutaj przez sześć sezonów. Dało mi to możliwość pracy z zawodnikami i personelem klasy światowej, robiąc to, co kocham, każdego dnia. Jednak rozumiem, że w obecnych okolicznościach, może być rozsądne, aby klub planował przyszłość, dlatego podjąłem decyzję o ustąpieniu, aby klub mógł przyspieszyć plany związane z nowym menedżerem, który miał tu przejść latem. Jestem przekonany, że sezon zakończy się dobrze i życzę zespołowi wszelkich sukcesów w nadchodzących tygodniach, miesiącach i sezonach. 

Roy Hodgson i jego kłopoty zdrowotne

76-letni Hodgson zasłabł podczas czwartkowego porannego treningu Palace. Klub odwołał zaplanowaną konferencję prasową i później potwierdził, że jego stan jest stabilny i trener przechodzi badania w szpitalu. Pogorszenie stanu zdrowia nastąpiło po informacji o zamiarach rozstania się z Hodgsonem i zastąpieniem go byłym trenerem Eintrachtu Frankfurt, Oliverem Glasnerem. Hodgson został wypuszczony ze szpitala i czuje się dobrze.

Nie jest to pierwszy raz, gdy zdrowie Hodgsona było powodem do niepokoju w tym sezonie. Opuścił także mecz Palace z Aston Villą we wrześniu po tym, jak źle się poczuł już w dniu samego spotkania. Paddy McCarthy, asystent menedżera, prowadził zespół tego dnia razem z Rayem Lewingtonem.

Hodgson out, Glasner in

Tymczasem Glasner podpisał kontrakt do czerwca 2026 roku, wart około czterech milionów funtów rocznie i wprowadzi czteroosobowy zespół trenerski, w tym rodaka i byłego obrońcę Middlesbrough, Emanuela Pogatetza. Mecz z Evertonem poprowadzą asystenci: Lewington i McCarthy. Roy Hodgson był trenerem Crystal Palace w latach 2017-2021 oraz 2023-2024. Poprowadził zespół w 200 spotkaniach i zdecydowanie pomógł w utrzymaniu.

Fot. PressFocus