Messi pamięta o byłym pracodawcy. Wzbogacił klubowe muzeum

20.02.2024

Choć Leo Messi w 2021 roku po ponad dwóch dekadach opuścił Barcelonę, nieraz w swoich późniejszych wypowiedziach podkreślał swoją miłość do byłego klubu. W 2023 roku Argentyńczyk otrzymał już ósmą w karierze Złotą Piłkę. Choć ostatnia nagroda została mu przyznana już podczas jego pobytu w Interze Miami, Messi postanowił oddać ją do muzeum ,,Dumy Katalonii”, gdzie znajduje się siedem poprzednich statuetek.

Największa legenda w historii?

Niemalże całą piłkarską karierę Leo Messi spędził w FC Barcelonie. W pierwszym zespole ,,Blaugrany” zadebiutował on w 2005 roku, po uprzednich pięciu latach gry w klubowej szkółce. Wraz z Barceloną Argentyńczyk sięgnął po aż 35 trofeów, w tym czterokrotnie po Ligę Mistrzów, czy 10-krotnie po mistrzostwo Hiszpanii. Sukcesy w barwach ,,Dumy Katalonii” okrasił on siedmioma Złotymi Piłkami, które trafiły do klubowego muzeum.

Sentyment pozostaje

W 2021 roku Messi został piłkarzem PSG, a po dwóch latach nieudanego pobytu we Francji związał się on z Interem Miami. Po transferze do MLS, Messi niejednokrotnie podkreślał, że tęskni za czasami spędzonymi w stolicy Katalonii oraz że nie czuł się dobrze w barwach klubu z Parc des Princes. Oprócz licznych sukcesów w Barcelonie, panowała tam rodzinna atmosfera. Argentyńczyk traktowany był jak Bóg i bezapelacyjnie stał się najważniejszym piłkarzem w historii ,,Blaugrany”.

Ukłon w kierunku Barcy

W 2023 roku, Messi już po raz ósmy w karierze otrzymał Złotą Piłkę. Do tego kontrowersyjnego wyboru w dużej mierze przyczynił się triumf z reprezentacją Argentyny na Mistrzostwach Świata w Katarze oraz zwycięstwo w północnoamerykańskim Leagues Cup z Interem Mimami.

Większość indywidualnych trofeów Messiego znajduje się w muzeum FC Barcelony. Argentyńczyk ostatnio obwieścił, że wszystko, co osiągnął podczas kariery zawdzięcza właśnie katalońskiemu klubowi. Postanowił on więc przekazać również i ósmą Złotą Piłkę do muzeum Barcelony. Mimo, że wyróżnienie to otrzymał już jako zawodnik występujący w USA.

„Wszystko, co posiadam, znajduje się w Barcelonie, w muzeum. Złote Piłki, Złote Buty, wszystko.” – przyznał Messi.

Po sierpniowym triumfie w turnieju Leagues Cup, Messi został najbardziej utytułowanym zawodnikiem w historii futbolu. W swoim dorobku Argentyńczyk ma aż 44 drużynowe trofea.

Fot. PressFocus