La Liga reaguje na tragedię w Walencji

23.02.2024

La Liga reaguje na tragedię w Walencji. W sobotę, w ramach 26. kolejki La Liga miało się odbyć spotkanie Valencii z Granadą. Jak poinformowała oficjalnie federacja piłki nożnej w Hiszpanii (RFEF), na wniosek klubu z Walencji mecz zostanie przełożony i odbędzie się w innym terminie. Wszystko spowodowane jest ogłoszoną żałobą w mieście po tragicznym pożarze bloków mieszkalnych, w których zginęły cztery osoby, a kilkanaście uznaje się za zaginionych. 

Wielki pożar w Walencji

W czwartekm późnym popołudniem w dzielnicy Campanar, na północ od centrum miasta, doszło do ogromnego pożaru bloków mieszkalnych. Według lokalnych władz, co najmniej cztery osoby zginęły, a nawet 19 uważa się za zaginione. W pożarze rannych zostało 15 osób, w tym siedmiu strażaków.

Przedstawicielka władz Walencji Pilar Bernabe powiedziała, że nie można podać dokładnej liczby zaginionych ze względu na dużą liczbę mieszkań zajmowanych przez cudzoziemców, których miejsce obecnego pobytu trudniej określić. W związku z czwartkową tragedią burmistrz Walencji Maria Jose Catala zapowiedziała, że piątek będzie w mieście dniem żałoby. Wobec tego organizowanie wszelkich wydarzeń w regionie stanęło pod znakiem zapytania.

LaLiga reaguje na tragedię w Walencji

Na Estadio Mestalla miejscowa Valencia miała się zmierzyć z Granadą. W związku z tragicznymi wydarzeniami w regionie i ogłoszoną żałobą, władze „Los Ches” zgłosiły się z prośbą do federacji o przełożenie spotkania. Federacja przychylnie rozpatrzyła prośbę.

Klub Valencia CF jest zdruzgotany wieściami o strasznym pożarze w dzielnicy Campanar w Walencji mającym miejsce w czwartek. Głęboko ubolewamy nad tym, co się stało. Chcemy wysłać wielkie wsparcie oraz przekazać najgłębsze kondolencje, jak i wyrazy współczucia krewnym ofiar. […] Klub przetworzył wniosek do LaLigi o przełożenie sobotniego meczu z Granada CF na Estadio Nuevo Los Cármenes w związku z trzydniową żałobą ogłoszoną w naszym mieście. Udostępniliśmy też swoje placówki instytucjom i służbom ratunkowym, aby były blisko centrum zdarzenia i mogły pomóc w każdej potrzebie” – czytamy we fragmencie komunikatu.

Z tego samego powodu mecz drugiej ligi pomiędzy Levante CF a FC Andorra również się nie odbędzie w ten weekend. Kluby z Walencji muszą porozumieć się teraz ze swoimi rywalami i do 28 lutego poinformować RFEF o proponowanych nowych terminach rozegrania tych spotkań. Wstępnie się mówi o tym, że nowa data to 24 marca.