Zdobył mistrzostwo z Leicester, teraz kończy karierę. „Moje ciało się rozpada”

27.02.2024

Historia Leicester City w sezonie 2015/16 zadziwiła cały piłkarski świat. Piłkarzy z tamtej ekipy można wymieniać jednym ciągiem. Obecnie 37-letni Shinji Okazaki także wygrał wtedy Premier League z „Lisami”. Właśnie ogłosił zakończenie kariery po obecnym sezonie. Informację przekazał za pośrednictwem portalu Twitter/X.

Jeden z architektów niezapomnianego mistrzostwa Leicester

Shinji Okazaki jest uznawany za jednego z kluczowych zawodników Leicester w historycznym sezonie 2015/2016. Strzelił pięć goli w lidze i wystąpił w sumie w 36 meczach. Głównie w drugiej części sezonu był tym napastnikiem-pracusiem, który robił miejsce dla fantastycznego i skutecznego Jamiego Vardy’ego. Obaj napastnicy grali u Claudio Ranieriego w duecie. Na lewym skrzydle biegał Marc Albrighton, a na prawym oczywiście Riyad Mahrez.

W trakcie swojej kariery reprezentant Japonii wystąpił w 119 meczach narodowej drużyny, biorąc udział w trzech mundialach. Dla kadry zdobył 50 bramek. Okazaki rozpoczął swoją europejską karierę na niemieckich boiskach, reprezentując barwy VfB Stuttgart i 1. FSV Mainz 05. Po przygodzie w Anglii  przeniósł się do Hiszpanii, gdzie występował w Cartagenie oraz Maladze. Ostatnio grał w Sint-Truidense VV, jednak od grudnia zmagał się z kontuzją kolana.

Zdecydowałem się odejść na piłkarską emeryturę z końcem tego sezonu. Do tej pory dawałem z siebie wszystko jako zawodnik, ale kiedy zdałem sobie sprawę, że moje ciało się rozpada, w naturalny sposób poczułem, iż osiągnąłem swoje granice – napisał Okazaki.

Leicester City po sześciu sezonach od mistrzostwa spadło z ligi. Grają tam jeszcze ze starej ekipy Jamie Vardy i Marc Albrighton, którzy pamiętają zdobyty tytuł. „Lisy” pod wodzą Enzo Mareski obecnie walczą o powrót do Premier League i zajmują pierwsze miejsce po 34 kolejkach na 46. Wszystko zmierza do tego, że krótka będzie ich pauza od najwyższej krajowej ligi. Kapitan Jamie Vardy już tyle nie gra, bo miał miesięczną pauzę, która przypadła akurat na najbardziej eksploatowany okres grudnia i stycznia, ale 12 bramek w sezonie samo się nie strzeliło.

Przeczytaj też o Leicester City: Hamza Choudhury postanowił zmienić barwy narodowe i będzie reprezentować Bangladesz. 

Fot. screen Leicester City/Youtube