Wayne Rooney zostanie ekspertem w stacji telewizyjnej

27.02.2024

Niemal dwa miesiące temu Wayne Rooney został zwolniony ze stanowiska trenera Birmingham City. Teraz 120-krotny reprezentant Anglii zdecydował się na rozpoczęcie nowego wyzwania. Dołączył do zespołu ekspertów w stacji telewizyjnej BBC. Na antenie zadebiutuje podczas meczu 1/8 finału FA Cup pomiędzy Manchesterem United a Nottingham Forest.

Przygoda na ławce trenerskiej

Po zakończeniu kariery piłkarskiej Wayne Rooney spróbował swoich sił na ławce trenerskiej. W nowej roli zadebiutował w Derby Country w styczniu 2021 roku. Najpierw objął rolę tymczasowego trenera, kiedy to klub znajdował się na dnie tabeli i walczył o utrzymanie w Championship. Walka o utrzymanie na zapleczu angielskiej ekstraklasy zakończyła się powodzeniem, a jego wyniki były na tyle zadowalające, że właściciele klubu zdecydowali się dać mu szanse w dłuższej perspektywie.

Paradoksalnie, choć Derby spadło do League One, Rooney otrzymywał pozytywne opinie za walkę o utrzymanie do niemal samego końca. Spadek „Baranów” z Championship był skutkiem nałożonej przez EFL kary -21 punktów za niewypłacalność finansową, bowiem gdyby nie ona, Derby zakończyłoby sezon na 17. miejscu. Rooney potrafił motywować zespół będący na dnie finansowym, sportowym i mentalnym. Sprawdził się w tej roli bardzo dobrze i obiecująco rozpoczął karierę.

Rooney stawiał swoje ambicje wyżej niż prowadzenie klubu z trzeciego szczebla rozgrywkowego i latem 2022 roku został zatrudniony przez występujące w MLS D.C. United. W Waszyngtonie dostał już jednak określone cele. W sezonie 2022 (system wiosna-jesień) jego zespół zajął ostatnie, 14. miejsce w Konferencji Wschodniej. Rok później wcale nie było lepiej, bowiem D.C. uplasowało się dopiero na 12. miejscu. Tuż przed końcem sezonu zasadniczego działacze klubu ze stolicy USA zdecydowali się rozstać z Rooneyem.

Na „bezrobociu” długo nie pozostał, bo już trzy dni później ogłoszony został trenerem Birmingham City. Decyzja o zmianie szkoleniowca była o tyle zaskakująca, że Birmingham zajmowało w tym czasie 6. miejsce w Championship. Jednak nowi, amerykańscy właściciele „Blues” poszukiwali bardziej rozpoznawalnego nazwiska na ławce trenerskiej i mocno się na tym ruchu przejechali. Kibice od początku nie chcieli Rooneya. Birmingham  z czasem obniżało loty, aż w pewnym momencie znalazło się na… 20. miejscu w ligowej tabeli. Na początku 2024 roku władze klubu uznały, że jest to najwyższy moment na zakończenie współpracy z Rooneyem i po zaledwie 15 spotkaniach go zwolniły.

Nowe wyzwanie przed Rooneyem

Po niemal dwóch miesiącach od zwolnienia z Birmingham, 120-krotny reprezentant kraju zdecydował się spróbować swoich sił w roli eksperta i dołączył do stacji BBC. Na początek widzowie zobaczą Rooneya przy okazji meczu jego byłej drużyny, Manchesteru United, który na City Ground zmierzy się z Nottingham Forest. Oprócz Rooneya w stacji BBC występują inni zawodnicy z przeszłością w Manchesterze United, m.in. tacy byli piłkarze, jak Gary Neville, Rio Ferdinand, czy Roy Keane.

Fot. PressFocus