Manchester United pożegna się z gwiazdą mundialu

27.02.2024

Latem 2023 roku Manchester United sprowadził z Fiorentiny Sofyana Amrabata i miał wobec niego duże nadzieje. Jego pobyt jest jednak rozczarowujący i jak informuje „Manchester Evening News”, United nie zdecydowali się na wykupienie Amrabata.

Po zakończeniu sezonu 2023/24 Marokańczyk mógłby trafić do ”Czerwonych Diabłów” na stałe za kwotę 25 milionów euro. Sam zawodnik miał wcześniej bardzo zabiegać o transfer. Kiedy wydawało się, że półfinalista katarskiego mundialu podbije angielskie boiska, Premier League okazała się dla niego zbyt wymagającą ligą. Zwyczajnie nie nadążał często za tym tempem.

Mundial oknem wystawowym

Sofyan Ambrabat do Fiorentiny trafił latem 2020 roku. To właśnie jako piłkarz „Violi” defensywny pomocnik spisał się bardzo dobrze podczas rozgrywanych w 2022 roku mistrzostw świata. Podczas katarskiego mundialu był podporą defensywy reprezentacji Maroka, z którą niespodziewanie zajął czwarte miejsce. Zdecydowanie rządził w środku pola i wyróżniał się odbiorami.

Dobra postawa podczas turnieju sprawiła, że już kilka tygodni po jego zakończeniu stał się on głównym obiektem zainteresowań ze strony czołowych europejskich klubów. Amrabat miał być nawet o krok od dołączenia do FC Barcelony. Działacze katalońskiego klubu nie wysłali jednak odpowiednich dokumentów na czas przed zakończeniem zimowego okienka. Wcześniej zawodnik na Instagramie zamieścił relację, w której kurtuazyjnie wymusza przenosiny. Krótko po swoim wpisie nie wystąpił w kolejnym meczu Fiorentiny, co miało być konsekwencją jego niesubordynacji.

Latem 2023 roku temat transferu Amrabata powrócił. Tym razem został on wzięty na celownik przez Bayern Monachium, Tottenham oraz szalejące na rynku saudyjskie kluby. W sierpniu pojawiły się także plotki, że zainteresowany nim jest również Manchester United. Sam zawodnik miał obrać sobie za cel dołączenie do ekipy Erika ten Haga i rzekomo zamknął się na inne oferty. Ostatecznie, pod koniec letniego okienka, trafił on do United na zasadzie rocznego wypożyczenia. Kwota transakcji wynosiła 10 milionów euro, ale miała wzrosnąć o kolejne 25 (łącznie ze wszystkimi bonusami) jeżeli tylko ”Czerwone Diabły” zdecydowałyby się go wykupić.

Słaba postawa w United

Od samego początku jasne było, że Amrabat będzie dla ten Haga tylko jedną z opcji uzupełnienia składu, a nie kluczowym zawodnikiem. Jednak mało kto spodziewał się, że Marokańczyk zupełnie nie wpasuje się w wymagania, jakie narzuca Premier League. Mimo kiepskiej formy Casemiro, Eriksena, czy ciągłych absencji Mounta, Amrabat nie może znaleźć miejsca w podstawowym składzie. Jak dotąd, rozegrał on łącznie 19 spotkań, ale w wyjściowej jedenastce znajdował się on 12 razy. Z konieczności spowodowanej niedyspozycją Shawa i Malacii, czterokrotnie Amrabat musiał wystąpić na lewej obronie.

Sofyan Amrabat nie przekonał swoją postawą nowego współwłaściciela, sir Jima Ratcliffa, który zapowiedział czystki na Old Trafford. Jak informuje Samuel Luckhurst z „Manchester Evening News”, Marokańczyk po zakończeniu sezonu 2023/24 wróci do Fiorentiny.

fot. PressFocus