Irlandia ma nowego selekcjonera. John O’Shea przejmuje obowiązki

28.02.2024

Irlandia katastrofalnie wypadła w eliminacjach do mistrzostw Europy, wyprzedzając jedynie Gibraltar. Krótko po zakończeniu kwalifikacji do Euro, władze federacji po ponad trzech latach pożegnały się ze Stephenem Kennym. Po kilku miesiącach wakatu na stanowisku selekcjonera, FAI ogłosiła nowego szkoleniowca. Tymczasowym selekcjonerem reprezentacji Irlandii został 118-krotny reprezentant kraju, John O’Shea.

Równia pochyła

Irlandia od 2016 roku nie wzięła udziału w dużej imprezie. Od czasu udziału we francuskich mistrzostwach Europy (zakończonych zresztą awansem do 1/8 finału) nie zakwalifikowała się na żaden z czterech kolejnych turniejów. Brak awansu na rosyjski mundial rozgrywany w 2018 roku kosztował posadę Martina O’Neilla. Pożegnał się ze stanowiskiem po pięciu latach.

Po 16 latach do kadry Irlandii wrócił Mick McCarthy. Pod jego wodzą „The Boys in Green” rozegrali 10 meczów, z czego połowę wygrali, a tylko raz ponieśli porażkę. W kwietniu 2020 roku, w środku lockdownu spowodowanym pandemią COVID-19, FAI ogłosiła rozstanie z McCarthym.

Stery w drużynie narodowej przejął Stephen Kenny, który jednak nie doprowadził Irlandii do Euro 2020. Wyspiarze ulegli bowiem w półfinale baraży Słowacji po serii rzutów karnych. Te eliminacje były ostatnimi, w których Irlandia realnie miała szansę na wyjazd na duży turniej. W kwalifikacjach do katarskiego mundialu, po raz pierwszy od czasu wprowadzenia w eliminacjach systemu trzech punktów za zwycięstwo, Irlandia nie przekroczyła progu 10 oczek. Taki wynik to ośmieszenie się.

Jeszcze gorzej wypadła w eliminacjach do rozgrywanych w 2024 roku mistrzostw Europy. W grupie okazała się ona lepsza jedynie od Gibraltaru, który nie zdobył choćby punktu. Podopieczni Kenny’ego zgromadzili zaledwie sześć oczek i to… wyłącznie za sprawą zwycięstw z Gibraltarem. Pozostałe sześć meczów z Francją, Holandią i Grecją przegrali. W listopadzie 2023 roku, tuż po zakończeniu zgrupowania, FAI ogłosiła zwolnienie Kenny’ego.

Asystent przejmuje pałeczkę

Przez trzy miesiące Irlandia nie miała selekcjonera. Marcowe zgrupowanie zbliża się wielkimi krokami, więc federacja musiała podjąć jakieś działania. Ostatecznie, tymczasowo stery w reprezentacji Irlandii przejmie John O’Shea. Były obrońca Manchesteru United, czy Sunderlandu do lutego 2023 roku był asystentem Kenny’ego.

42-latek poprowadzi Irlandię co najmniej w marcowych meczach towarzyskich z Belgią i Szwajcarią. Irlandczycy oba spotkania rozegrają przed własną publicznością, na Aviva Stadium w Dublinie.

Poza 399 występami w koszulce Manchesteru United i 256 w barwach Sunderlandu, O’Shea aż 118 razy zagrał w drużynie narodowej. To trzeci najlepszy wynik w historii reprezentacji Irlandii. Więcej rozegrali jedynie Shay Given (134) oraz Robbie Keane (146). Wraz z Irlandią O’Shea wystąpił na mistrzostwach Europy w 2012 oraz 2016 roku, gdzie rozegrał po trzy mecze.

fot. Ireland Football / X