Zapowiedź sportów zimowych 01.03 – 03.03 z Kępysem

01.03.2024

Na kalendarzu już marzec, co oznacza, że koniec sezonu zimowego zbliża się wielkimi krokami. Skoczkowie na nieco ponad trzy tygodnie przed zakończeniem sezonu będą rywalizować w Lathi. W ten weekend będziemy mogli śledzić także zmagania o punkty Pucharu Świata w biathlonie, narciarstwie alpejskim i biegach narciarskich. 

Zapowiedź sportów zimowych 01.03 – 03.03: występy Polaków

Skoki narciarskie

Przed nami trzy dni rywalizacji w Lahti. Skoczków czekają dwa konkursy indywidualne (piątek i niedziela) i jeden drużynowy (sobota). Doszło do zmian w naszej kadrze. Sztab szkoleniowy zadecydował, że czas na spokojny trening otrzyma Dawid Kubacki. Do Kamila Stocha, Piotra Żyły i Olka Zniszczoła, dołączyli Maciej Kot i wracający do kadry A Paweł Wąsek. Obu skoczków już widzieliśmy w tym sezonie Pucharu Świata. Kot skakał podczas konkursów w PolSKIm Turnieju, a Paweł w pierwszej połowie sezonu regularnie rywalizował w zawodach najwyższej rangi, ale po słabszych wynikach otrzymał czas na spokojny trening.

Terminarz Pucharu Świata w Lahti:

Piątek, 01.03.2024
14:30 – Oficjalny trening
15:45 – Kwalifikacje
17:00 – Konkurs indywidualny

Sobota, 02.03.2024
15:15 – Seria próbna
16:15 – Konkurs drużynowy

Niedziela, 03.03.2024
14:30 – Kwalifikacje
16:00 – Konkurs indywidualny

Tradycyjnie naszą zapowiedź ubogacamy o opinię Radosława Kępysa – eksperta od sportów zimowych.

Dawid Kubacki nie pojedzie do Lahti, aby potrenować w swoim rytmie. Czy Twoim zdaniem nie jest już za późno na takie zabiegi?

Radosław Kępys: – To zależy. Być może po treningach Dawid Kubacki dołączy do kadry 8 marca, gdy zaczyna się właściwie ostatnia dłuższa i ważniejsza impreza sezonu, czyli Raw Air. Natomiast generalnie, ja od kilku tygodni byłem orędownikiem tego, by pewnych naszych skoczków wysłać na spokojne treningi, ale akurat wtedy w słabszej formie byli Piotr Żyła i Paweł Wąsek. Bardziej doświadczony z tych dwóch skoczków skacze „w kratkę”, drugi teraz wraca do zawodów najwyższej rangi, więc zobaczymy, jaką zbudował formę.

W Pucharze Świata w skokach zobaczymy dwa nazwiska, których dawno nie oglądaliśmy. Mowa o Kocie i Wąsku. Który z nich Twoim zdaniem ma szanse na lepsze występy?

Radosław Kępys: – O Pawle Wąsku wypowiedziałem się przy poprzednim pytaniu – teraz trochę o Macieju Kocie. Kilka tygodni temu znakomicie zaprezentował się on w Pucharze Kontynentalnym w Lilehammer, gdzie w jednym z konkursów wygrał, w drugim zajął 9. miejsce. Nasz doświadczony zawodnik na pewno zasłużył na to, by w tym składzie być, ale jednak popularny „Kontynental”, a Puchar Świata to są dwie różne rzeczywistości. Natomiast liczę, że punkty są realne i uda się je zdobyć.

Narciarstwo alpejskie

Skład z poprzedniego weekendu pozostał niezmieniony. Polskę w Pucharze Świata w narciarstwie alpejskim będą reprezentować Maryna Gąsienica DanielJędrzej Jasiczek.

Z racji złych warunków pogodowych, Polka nie startowała w Val di Fassa. Przed Maryną Gąsienicą Daniel tylko jedna okazja do zdobycia punktów Pucharu Świata w ten weekend. Wystartuje w niedzielnym supergigancie. Początek zmagań zaplanowano na 11:00.

O lepszy rezultat, w swoim drugim konkursie Pucharu Świata w karierze, powalczy Jędrzej Jasiczek. Debiut nie był dla Polaka udany. W slalomie w Palisades Tahoe zajął dopiero 57. miejsce. Miejmy nadzieję, że niedzielny slalom w Aspen zostanie dużo lepiej zapamiętany przez Jasiczka.

Supergigant nie jest dla Maryny ostatnio zbyt szczęśliwy. Poprzednie zawody zostały odwołane, a w jeszcze trzech wcześniejszych była poza trzydziestką. Czy możemy oczekiwać przełamania?

Radosław Kępys: – Jednak należy pamiętać, że supergigant to nie jest koronna konkurencja Maryny. Ona najlepiej czuje się w slalomie gigancie, choć i w tej specjalności ten sezon nie jest specjalnie bogaty w sukcesy. Sezon zbliża się powoli do końca, więc takie punkty na pewno miałyby sporą wartość, ale jednak trudno oczekiwać, by najlepsze zawodniczki w tej konkurencji łatwo oddały pole. Zadanie zmieszczenia się w 30-tce będzie trudne.

Biegi narciarskie

Po raz pierwszy od dłuższego czasu, będziemy mogli oglądać więcej Polaków w Pucharze Świata w biegach narciarskich. Na konkursy w Lahti powołani zostali: Dominik Bury, Kamil Bury, Maciej Staręga i Monika Skinder.

Przed Polakami aż trzy dni zmagań. W piątek o 13:45 ruszą kwalifikacje do sprintu drużynowego. W sobotę odbędzie się rywalizacja na 20 kilometrów stylem klasycznym. Panowie ruszą o 9:00, a panie  o 12:00. W niedzielę czeka nas sprint stylem dowolnym, a kwalifikacje zostały zaplanowane na 9:15 (kobiety) i 9:45 (mężczyźni)

Biathlon

Wraca Puchar Świata w biathlonie, który odbędzie się w Oslo. Przed nami trzy dni rywalizacji. Z racji mistrzostw świata juniorów, Polacy pojechali na zawody w nieco okrojonym składzie. Do kadry po niemal rocznej przerwie wróciła Kamila Żuk. O punkty powalczą także: Joanna Jakieła, Anna Mąka, Natalia Sidorowicz, Kacper Guńka, Patryk Bryn (debiut) i Andrzej Nędza-Kubiniec.

Harmonogram Pucharu Świata w biathlonie w Oslo:

Piątek, 1 marca
12:30 bieg indywidualny kobiet
14:15 bieg indywidualny mężczyzn

Sobota, 2 marca
13:20 – bieg masowy kobiet
15:20 – bieg masowy mężczyzn

Niedziela, 3 marca
12:45 – pojedyncza sztafeta mieszana
14:45 – sztafeta mieszana

Materiał powstał we współpracy z ORLEN