Piast Gliwice pozyskał utytułowanego piłkarza Ekstraklasy

07.03.2024

Piast Gliwice dokonał wzmocnienia w środkowej linii. Do zespołu dołączył utytułowany gracz Ekstraklasy. Walerian Gwilia ma na koncie trzy mistrzostwa Polski. Ponad rok pozostawał bez klubu. Teraz zdecydował dołączyć się do Piasta.

Duch w Rakowie

Piast Gliwice podpisał kontrakt z utytułowanym zawodnikiem na polskim podwórku. Walerian Gwilia wraz z Legią Warszawa sięgnął po mistrzostwa krajowe w sezonach 2019/20 i 2020/21. Trzecią „gwiazdkę” dołożył, kiedy reprezentował Raków Częstochowa. Można o tym całkowicie zapomnieć, bo miał marginalny wpływ na sukces „Medalików”.

Wystąpił w… zaledwie jednym spotkaniu poprzedniego sezonu w Ekstraklasie. Po pierwsze jakoś nie mógł się odnaleźć i nie przekonał do siebie Marka Papszuna, po drugie dokuczały mu kontuzje. Nie było śladu po jego względnie udanym początku w sezonie 2021/22, gdy regularnie grał. Raków nie widział więc w nim przyszłości. W styczniu zawodnik rozwiązał z klubem kontrakt za porozumieniem stron i od tego momentu pozostawał bezrobotny. Z Rakowem wygrał również Puchar Polski w 2022 roku.

Złoty czas w Legii

Najlepszym sezonem Gruzina był ten pierwszy spędzony w Legii Warszawa. W 47 meczach we wszystkich rozgrywkach strzelił 11 goli i dołożył dziewięć asyst. Łącznie na boiskach Ekstraklasy wystąpił w 93 spotkaniach. W mistrzowskim sezonie Rakowa pełnił już marginalną role w zespole Marka Papszuna. Do tego w październiku doznał kontuzji, która wykluczyła go z gry do końca roku. W styczniu zdecydował się rozwiązać kontrakt. Ostatni mecz rozegrał w sierpniu 2022 roku. Tak więc Gwilia nie gra już od półtora roku!

W ostatnim czasie przygotowywał się do powrotu do gry w barwach słowackiego Slovana Bratysława. Zagadką jest jednak, jak będzie wyglądała jego forma po ponad rocznej rozłące z piłką. Na podpisanie umowy z Piastem Gliwice niewątpliwie wpłynęła postać trenera Piasta Aleksandara Vukovicia, który prowadził go wcześniej w Legii Warszawa.

Gwilia tuż po dołączeniu do Piasta udzielił wywiadu, w którym nie ukrywa zachwytu po podpisaniu kontraktu oraz ma nadzieję, że swoim doświadczeniem w naszej lidze pomoże nowym kolegom z zespołu:

Czuję się bardzo dobrze. Jestem szczęśliwy, że dołączyłem do Piasta Gliwice. W ostatnim czasie miałem przerwę od gry i rehabilitowałem się, ale teraz przez półtora miesiąca trenowałem ze Slovanem Bratysława. Chciałbym jak najlepiej pomóc drużynie w tych najbliższych miesiącach.

29-latek związał się umową z Piastem do końca bieżących rozgrywek.

Fot. PressFocus