Zapowiedź 13. kolejki ORLEN Ekstraligi

09.03.2024

Na horyzoncie kolejne emocje związane z rozgrywkami ORLEN Ekstraligi piłkarek. W pierwszej wiosennej kolejce Pogoń Szczecin uciekła GKS-owi Katowice na sześć punktów. W najbliższą sobotę to jednak szczecinianki staną przed trudniejszym zadaniem. Co nas czeka?

GKS KATOWICE – STOMILANKI OLSZTYN (9.03, 12:00)

Po falstarcie na początku rundy i wysoko przegranych derbach z Czarnymi Sosnowiec, „GieKSa” musi udowodnić, że nadal jest drużyną topową. Nie będzie ku temu lepszej okazji niż starcie ze Stomilankami. Pogrążone w kryzysie i osiadłe na ostatniej pozycji w tabeli ORLEN Ekstraligi zawodniczki z Olsztyna w ubiegły weekend przegrały u siebie aż 0:3 ze Śląskiem Wrocław. W Katowicach możemy spodziewać się festiwalu strzeleckiego.

ŚLĄSK WROCŁAW – GÓRNIK ŁĘCZNA (9.03, 12:00)

Obie drużyny dobrze weszły w rundę wiosenną, jednak to po stronie Górnika Łęczna stoi większy potencjał. Ekipa z lubelskiego awansowała ostatnio na trzecie miejsce w tabeli i zdecydowanie myśli o utrzymaniu go. Jeśli rzeczywiście chce walczyć o medal na koniec sezonu, musi wygrywać takie spotkania jak to we Wrocławiu. Szczególnie, że jesienią na własnym stadionie wygrała ze Śląskiem aż 5:1.

REKORD BIELSKO-BIAŁA – POGOŃ TCZEW (9.03, 13:00)

Rekord Bielsko-Biała w ubiegły weekend zremisował z Medykiem Konin i wciąż jest tylko cztery punkty nad strefą spadkową. A spotkanie z Pogonią Tczew to jedno z tych, w którym ma szansę zapunktować. Będzie chciał wykorzystać atut własnego boiska. W rundzie jesiennej w Tczewie starcie tych drużyn było wyrównane (zakończone wygraną Pogoni 3:2). Tym razem też będzie ciekawie.

UJ KRAKÓW – MEDYK KONIN (9.03, 13:30)

Po remisie 1:1 z Rekordem Bielsko-Biała, to dla Medyka kolejne starcie z cyklu tych w walce o utrzymanie. Strata do UJ Kraków wynosi zaledwie trzy punkty. W sobotę może albo dwukrotnie wzrosnąć, albo zostać całkowicie zniwelowana. Jesienią „Medyczki” były w stanie wygrać po szalonym meczu 4:3. Było to zresztą jedno z dwóch zwycięstw jakie odniosły. Teraz też liczymy na niecodzienne widowisko. Szczególnie, że także piłkarki UJ Kraków zaczynają czuć już chyba, że są pod ścianą.

AP ORLEN GDAŃSK – POGOŃ SZCZECIN (9.03, 14:00)

Wczesnym popołudniem dojdzie do hitów. Pierwszy z nich rozpocznie się o 14:00 w Gdańsku. AP Orlen zmierzy się z Pogonią Szczecin, pozostającą wciąż bez porażki i z zaledwie siedmioma bramkami straconymi w 12 meczach. Po porażce z Górnikiem Łęczna gdańszczanki muszą punktować, by nie osunąć się z górnej do środkowej części tabeli. Piłkarki Pogoni są natomiast „w gazie”. I nikomu nie zamierzają odpuszczać.

CZARNI SOSNOWIEC – UKS SMS ŁÓDŹ (9.03, 15:00)

To będzie starcie dwóch „przebudzonych” drużyn, na które zapewne przed startem rundy wiosennej niewielu stawiało, a w ubiegłym tygodniu pokazały, że mogą realnie zagrozić czołówce. Faworyta wskazać tu bardzo trudno. Czarne zaczęły rundę kosmicznym meczem z „GieKSą”. Wygrały aż 3:0. Zaledwie kilkanaście dni wcześniej zostały natomiast wyeliminowane z ORLEN Pucharu Polski po miażdżącej porażce 0:4… właśnie z UKS SMS Łódź. Dojdzie do rewanżu? A może to łodzianki pokażą, że ich lutowa dominacja nad Czarnymi nie była przypadkiem?

ORLEN Ekstraliga kobiet – tabela przed 13. kolejką:
1. Pogoń Szczecin – 32 pkt (bramki: 40-7)
2. GKS Katowice – 26 pkt (bramki: 25-13)
3. Górnik Łęczna – 22 pkt (bramki: 24-15)
4. AP ORLEN Gdańsk – 20 pkt (bramki: 15-13)
5. UKS SMS Łódź – 20 pkt (bramki: 29-13)
6. Czarni Sosnowiec – 20 pkt (bramki: 20-16)
7. Śląsk Wrocław – 17 pkt (bramki: 23-21)
8. Pogoń Tczew – 16 pkt (bramki: 20-35)
9. Rekord Bielsko-Biała – 11 pkt (bramki: 13-19)
10. UJ Kraków – 10 pkt (bramki: 15-27)
11. Medyk Konin – 7 pkt (bramki: 12-34)
12. Stomilanki Olsztyn – 4 pkt (bramki: 8-31)

ORLEN Ekstraliga kobiet – najlepsze strzelczynie:
12 goli – Natalia Oleszkiewicz (Pogoń Szczecin)
8 goli – Magdalena Sobal (Pogoń Tczew)
7 goli – Anna Zapała (UJ Kraków), Jayle Crim (Pogoń Szczecin)
6 goli – Nicola Brzęczek (GKS Katowice), Aleksandra Posiewka (Górnik Łęczna), Patrycja Ziemba (Medyk Konin)
5 goli – Gabriela Grzybowska (UKS SMS Łódź/GKS Katowice), Nadia Krezyman (UKS SMS Łódź), Marcelina Buś (Śląsk Wrocław), Paulina Filipczak (UKS SMS Łódź)

Materiał powstał we współpracy z ORLEN