Cristiano Ronaldo szpiegowany. Wielki skandal we Włoszech

09.03.2024

We Włoszech doszło do kolejnego skandalu. W minionych dniach na jaw wyszło, że porucznik Gwardii Finansowej Pasquale Striano szpiegował setki osób, dokonując co najmniej ośmiuset nielegalnych wejść do systemów komputerowych i uzyskał w ten sposób około 33 tysiące plików. Jak podaje polska dziennikarka PAP z Rzymu Sylwia Wysocka nie wiadomo jednak co się z nimi stało. Zamieszany jest w to chociażby Cristiano Ronaldo, ale także wiele postaci ze świata sportu czy polityki.

Cristiano Ronaldo szpiegowany. Wielki skandal we Włoszech

Pasquale Striano jest związany z grupą roboczą do walki z mafią, która zajmuje się analizą podejrzanych transakcji handlowych. Wykradł on ponad 33 tysiące plików na temat ponad setek osób z włoskiego podwórka. Minister sprawiedliwości Carlo Nordio powiedział, że konieczne jest powołanie specjalnej komisji śledczej, by przeanalizować to, co się wydarzyło w ostatnich dniach. Mówi się, że to największy tego typu skandal od lat.

Póki co, wiadomo, że najgłośniejsze nazwiska w aferze to ministrowie z rządu: premier Giorgii Meloni, Cristiano Ronaldo oraz gwiazda włoskiej muzyki – raper Fedez. Jak podaje „Calcio e Finanza”, wspomniano także o szefie włoskiego związku piłki nożnej Gabriele Gravinie, trenerze Juventusu Massimiliano Allegrim, czy byłym prezydencie klubu z Turynu Andrei Agnellim.

Skandalem zajęła się już komisja parlamentu do spraw nadzoru nad służbami specjalnymi. Włoskiej Radzie Ministrów zarzuca się bierność w sprawie. Dane mieli też otrzymać niektórzy z dziennikarzy. Oskarżenie, co do naruszenia państwowych baz danych w śledztwie prowadzonym przez prokuraturę w Perugii postawiono Striano oraz jego byłemu szefowi Antonio Laudatiemu. Laudati to były sędzia Krajowego Zarządu ds. Zwalczania Mafii. Według danych „La Repubbliki” dane miały być wykorzystane w sprawie dochodzeń oraz do celów osobistych.

Cristiano Ronaldo w Juventusie nie gra już od jakiegoś czasu. Spędził tu trzy sezony, jednak nie zdobył najważniejszego trofeum – Ligi Mistrzów. W 134 spotkaniach strzelił 101 goli i zanotował 19 asyst. Dwukrotnie został mistrzem Włoch – w 2019 i 2020 roku. Dołożył do tego Coppa Italia w 2021 oraz dwa Superpuchary Włoch (2018 oraz 2020).

Fot. PressFocus