Sampdoria zmienia władze. W radzie klubu… były piłkarz Brighton

10.03.2024

Sampdoria ponownie jest klubem Serie B z racji brutalnego sportowego i finansowego upadku. Po trudnej jesieni i wielu zmianach przyszedł czas na kolejne. Po rezygnacji z funkcji prezydenta klubu Marco Lanny jego następcą został wybrany Matteo Manfredi, a do zarządu zatwierdzono Mahetę Molango. To postać, która ma w CV… Brighton oraz Atletico Madryt.

Sampdoria zmienia władze

Drużyna ze Stadio Luigi Ferraris była absolutnie najgorszą ekipą sezonu Serie A 2022/23. Ciągle tylko się ośmieszała. Poniosła aż 25 porażek i pokonała zaledwie trzech przeciwników. To wyniki, które potwierdzają degrengoladę niegdysiejszego mistrza Włoch. Ostatnie miesiące w Serie A były dogorywaniem. Z klubu, który był sobie gdzieś w środku tabeli stał się metaforą zabawy Leao z Bereszyńskim w bezpośrednim meczu na starcie 2022 roku. Rywale ogrywali genueńczyków z łatwością.

Matteo Manfredi w czerwcu 2023 roku wraz z byłym już właścicielem Leeds United Andreą Radrizzanim przejął klub z Genui i uratował go przed bankructwem. Massimo Ferrero, który od dłuższego czasu był pod kontrolą organów ścigania, doprowadził klub do skrajnej ruiny. Sampdoria stała się drużyną, która… przestała nawet płacić pensje. Rzymski przedsiębiorca, a prywatnie fan Romy, pozbył się drużyny, która zaczynała Serie B z ujemnymi punktami w tabeli. Dlaczego tak się stało? Otóż przez niego samego. Sprzedał on bowiem Sampdorię za późno, by nowi właściciele uniknęli kar.

O realiach początków Marco Lanny w styczniu 2022 roku, przeczytasz TUTAJ.

Manfredi będzie 20. przewodniczącym „Blucerchiatich” i tym samym zastąpi ww. Lannę, który złożył rezygnację z funkcji 8 lutego po kilku tygodniach refleksji. Manfredi wybrał także nowego członka zarządu – Mahetę Molango.

W radzie klubu… były piłkarz Brighton

41-letni Molango to urodzony w Szwajcarii potomek Kongijczyka i Włoszki z Genui. Co budujące, prywatnie to kibic „Złotej Sampdorii” z czasów Vialliego, Manciniego czy Lombardo. W ostatnich latach był dyrektorem generalnym Mallorki, z którą zrobił dwa awanse z rzędu (po jedynym sezonie w 3. lidze udało się przedostać do Ekstraklasy błyskawicznie), a także był szefem PFA – związku angielskich piłkarzy profesjonalnych. Po karierze piłkarskiej (Atletico, Brighton, Wrexham, Oldham) został prawnikiem ze specjalizacją w prawie sportowym. To właśnie z nim w PFA podpisano najdłuższą w historii organizacji umowę z Premier League, w której poruszono chociażby temat zdrowia mentalnego u adeptów z akademii, czy medycyny sportowej.

Sampdoria jest 14. drużyną Serie B. Ścisk w tabeli powoduje, że do baraży o ekstraklasę traci jedynie… trzy oczka. Pierwsze miejsce spadkowe (play-out o utrzymanie, miejsca numer 16. i 17. – Spezia i Ternana) mają jedynie siedem i osiem punktów straty do lokaty numer 8. Do końca sezonu zasadniczego zostało dziewięć kolejek. „Sampa”, biorąc pod uwagę ostatnie 20 kolejek (miała bardzo słaby start sezonu) jest piątą drużyną ligi. Bilans 31 punktów za ten czas sytuuję ją jako lidera grupy pościgowej aktualnego TOP 4.

Fot. PressFocus