ORLEN Ekstraliga: podsumowanie 13. kolejki. Medyk Konin wydostał się ze strefy spadkowej

11.03.2024

Choć w trzynastej kolejce ORLEN Ekstraligi mogliśmy oglądać aż dwa hitowe starcia, okazała się ona ważna przede wszystkim dla dołu tabeli. Medyk Konin wygrał w Krakowie, dzięki czemu wyszedł ze strefy spadkowej. Od soboty o utrzymanie muszą drżeć piłkarki UJ.

GKS KATOWICE – STOMILANKI OLSZTYN 3:0

50′ Dżesika Jaszek 1:0
69′ Dżesika Jaszek 2:0
89′ Julia Włodarczyk 3:0

GieKSa niespodziewanie długo nie mogła odnaleźć drogi do bramki Stomilanek. Dopiero w drugiej połowie udało się to Dżesice Jaszek. I na dobre rozwiązało worek z golami. Jaszek kilkanaście minut później trafiła ponownie, a w końcówce spotkania wynik ustaliła Julia Włodarczyk. Faworytki zainkasowały spodziewane trzy punkty i są wciąż w pogoni za mistrzostwem.

ŚLĄSK WROCŁAW – GÓRNIK ŁĘCZNA 3:1

1′ Kamila Czudecka 1:0
37′ Marcelina Buś 2:0
52′ Oliwia Rapacka 2:1
78′ Aleksandra Żurek 3:1

We Wrocławiu doszło do niespodzianki. Już w pierwszych sekundach łęcznianki zostały zaskoczone przez Kamilę Czudecką, a dzięki trafieniu Marceliny Buś do przerwy przegrywały ze Śląskiem 0:2. Po wyjściu z szatni wydawało się, że Górnik się przebudzi. Bramkę kontaktową zdobyła Oliwia Rapacka. Ostatnie słowo należało jednak do gospodyń. Aleksandra Żurek strzeliła na 3:1. Śląsk wmieszał się do ścisłej czołówki tabeli ORLEN Ekstraligi, a Górnik… jakimś cudem uniknął utraty trzeciego miejsca.

REKORD BIELSKO-BIAŁA – POGOŃ TCZEW 3:0

31′ Daria Długołęcka 1:0
34′ Julia Gutowska 2:0
45′ Julia Gutowska 3:0

Rekord Bielsko-Biała wykonał w sobotę gigantyczny krok w stronę utrzymania. Na własnym stadionie ograł Pogoń Tczew, dzięki czemu ma wciąż cztery punkty przewagi nad strefą spadkową. Decydujące okazało się kilkanaście ostatnich minut pierwszej części gry. Wynik otworzyła Daria Długołęcka, a dwa kolejne trafienia dołożyła Julia Gutowska.

UJ KRAKÓW – MEDYK KONIN 0:1

17′ Wiktoria Kaczmarek (sam.) 0:1

Medyk Konin tymczasem wyszedł ze strefy spadkowej. W Krakowie wygrał jeden z najważniejszych dla siebie meczów, z bezpośrednimi rywalkami w walce o pozostanie w ORLEN Ekstralidze. Jedyny gol był golem samobójczym. Piłkę do bramki w 17. minucie skierowała Wiktoria Kaczmarek. Medyczki mają na koncie 10 punktów, w tym sześć wywalczonych przeciwko UJ Kraków.

AP ORLEN GDAŃSK – POGOŃ SZCZECIN 1:2

8′ Emilia Zdunek 0:1
55′ Olga Massombo 1:1
92′ Kornelia Okoniewska 1:2

Popołudniowy hit nie zawiódł. AP Orlen Gdańsk, jak przystało na jedną z czołowych ekip rundy jesiennej, postawił się na własnym stadionie Pogoni Szczecin. Choć ta prowadziła po golu Emilii Zdunek, gospodynie wyrównały trafieniem Olgi Massombo. Liderki ORLEN Ekstraligi zapewniły sobie wygraną dopiero w doliczonym czasie gry. Bramkę na wagę trzech punktów zdobyła Kornelia Okoniewska. Dzięki niej Pogoń wciąż ma sześć „oczek” przewagi nad GieKSą.

CZARNI SOSNOWIEC – UKS SMS ŁÓDŹ 2:2

68′ Karolina Majda 0:1
78′ Karlina Miksone (k.) 1:1
80′ Karolina Majda 1:2
87′ Karlina Miksone (k.) 2:2

Drugie z hitowych starć również przyniosło wiele emocji. Po pierwszej bezbramkowej połowie, w drugiej padał gol za golem. Dwukrotnie na trafienie Karoliny Majdy odpowiadała Karlina Miksone, która wykorzystywała rzuty karne. Rezultat? Oba kluby zyskały po punkcie, dzięki czemu zbliżyły się do ligowego podium. Żaden nie wykorzystał jednak szansy na wyprzedzenie Górnika Łęczna.

ORLEN Ekstraliga kobiet – tabela po 13. kolejce

1. Pogoń Szczecin – 35 pkt (bramki: 42-8)
2. GKS Katowice – 29 pkt (bramki: 28-13)
3. Górnik Łęczna – 22 pkt (bramki: 25-18)
4. UKS SMS Łódź – 21 pkt (bramki: 31-15)
5. Czarni Sosnowiec – 21 pkt (bramki: 22-18)
6. Śląsk Wrocław – 20 pkt (bramki: 26-22)
7. AP ORLEN Gdańsk – 20 pkt (bramki: 16-15)
8. Pogoń Tczew – 16 pkt (bramki: 20-38)
9. Rekord Bielsko-Biała – 14 pkt (bramki: 16-19)
10. Medyk Konin – 10 pkt (bramki: 13-34)
11. UJ Kraków – 10 pkt (bramki: 15-28)
12. Stomilanki Olsztyn – 4 pkt (bramki: 8-34)

ORLEN Ekstraliga kobiet – najlepsze strzelczynie

12 goli – Natalia Oleszkiewicz (Pogoń Szczecin)
8 goli – Magdalena Sobal (Pogoń Tczew), Anna Zapała (UJ Kraków)
7 goli – Jayle Crim (Pogoń Szczecin)
6 goli – Nicola Brzęczek (GKS Katowice), Marcelina Buś (Śląsk Wrocław), Julia Gutowska (Rekord Bielsko-Biała), Dżesika Jaszek (GKS Katowice), Karlīna Miksone (Czarni Sosnowiec), Aleksandra Posiewka (Górnik Łęczna), Patrycja Ziemba (Medyk Konin)