Piłkarz Benfiki kończy z kadrą. Ma 28 lat

13.03.2024

Łączenie występów dla klubu z występami dla kadry narodowej to nie lada wyzwanie. Nie każdy jednak na dłuższą metę jest w stanie to pogodzić. Piłkarz Benfiki Fredrik Aursnes gra w tym sezonie bardzo często i poinformował w zaskakującym ogłoszeniu o zakończeniu kariery reprezentacyjnej. Norweg postanowił zakończyć ten etap jeszcze przed trzydziestką.

Piłkarz Benfiki kończy z kadrą. Ma 28 lat

W reprezentacji Norwegii Aursnes zaliczył 20 występów, debiutując w meczu towarzyskim przeciwko Grecji w czerwcu 2021 roku. Jego jedyny gol dla drużyny narodowej padł w meczu z Cyprem podczas eliminacji do EURO 2024. Niestety Norwegia po raz kolejny (który to już?) wszystkich rozczarowała i nie zdołała zakwalifikować się na turniej, zajmując trzecie miejsce w swojej grupie eliminacyjnej. Okazuje się, że jesienne mecze w 2023 roku były ostatnimi dla Aursnesa.

W Benfice rozegrał 85 meczów w ciągu dwóch sezonów. Pomógł klubowi zdobyć mistrzostwo Portugalii i Superpuchar, pełniąc różne role na boisku – od środka pola po skrzydła i obronę. W tym sezonie gra z kolei regularnie po 90 minut. Jest tak zwanym starterem w ekipie Rogera Schmidta. Rozegrał już we wszystkich rozgrywkach ponad 3600 minut. Zajmuje pod tym względem w Benfice pierwsze miejsce. Wcześniej reprezentował Molde, gdzie grał z samym Erlingiem Haalandem. Jego rezygnacja to spora strata dla kadry Norwegii.

Jestem bardzo dumny z tego, że mogłem reprezentować Norwegię. Czuję jednak, że potrzebuję więcej czasu i wolności, aby nadać priorytet innym sprawom w swoim życiu niż piłka nożna. Dlatego zdecydowałem się opuścić kadrę narodową. Przeprowadziłem na ten temat wiele rozmów z selekcjonerem Ståle Solbakkenem. To trudna decyzja, ale czuję, że jest ona dla mnie właściwa– powiedział podczas konferencji prasowej.

Kalendarz piłkarzy pęka w szwach

W ostatnich latach obserwowaliśmy podobne decyzje innych gwiazd futbolu, jak Mesut Ozil czy Javier Saviola, którzy również zakończyli swoje międzynarodowe kariery. Powody? Napięty kalendarz meczowy, ciągłe podróże i ograniczony czas wolny zmuszają zawodników do radykalnych wyborów. Łukasz Fabiański z kolei kończył z kadrą, bo swoje dla kraju już zagrał, a nie był pierwszej młodości. To także była świadoma decyzja. Łukasz Piszczek także odszedł po nieudanym mundialu 2018, będąc i tak najlepszym polskim prawym obrońcą w tamtym momencie. 

Aursnes odejdzie, a ktoś skorzysta, Reprezentacja Norwegii już 22 marca zmierzy się towarzysko z Czechami, a cztery dni później ze Słowacją.

Fot. PressFocus