Zapowiedź 14. kolejki ORLEN Ekstraligi

16.03.2024

Polskie piłkarki nie zwalniają tempa. W marcu czekają nas aż cztery weekendy z ORLEN Ekstraligą, a najbliższy będzie przedostatnim z nich. Liderki tabeli czeka starcie wielkich marek. Bardzo ważny mecz rozegrają broniące się przed spadkiem zawodniczki UJ Kraków.

MEDYK KONIN – AP ORLEN GDAŃSK (16.03, 12:00)

W ubiegły weekend „Medyczki” opuściły strefę spadkową. W trzeciej kolejce rundy wiosennej zmierzą się natomiast z drużyną-zagadką. Z jednej strony AP Orlen Gdańsk jesienią prezentował się znakomicie i był na trzecim miejscu w tabeli ORLEN Ekstraligi. Z drugiej ma za sobą porażki z Górnikiem Łęczna i Pogonią Szczecin, które zepchnęły go z podium na siódmą pozycję. Dla obu klubów ten mecz to szansa, lecz cele dla obu pozostają zupełnie inne. Medyk chce oddalić się od wizji spadku, a Orlen wrócić do ścisłej czołówki.

UKS SMS ŁÓDŹ – REKORD BIELSKO-BIAŁA (16.03, 12:00)

Łodzianki nadspodziewanie dobrze weszły w rundę wiosenną. Najpierw rozgromiły Czarnych Sosnowiec (4:0) w ORLEN Pucharze Polski, a następnie wywalczyły cztery punkty w dwóch kolejkach ORLEN Ekstraligi. Są w tabeli tuż za podium, o które zamierzają walczyć. Jako kolejne staną na ich drodze piłkarki Rekordu Bielsko-Biała, które choć ostatnio wysoko wygrały z Pogonią Tczew, będą tu zdecydowanym underdogiem. Faworyt jest więc jasny.

GÓRNIK ŁĘCZNA – GKS KATOWICE (16.03, 12:00)

Hit kolejki rozegrany zostanie w Łęcznej. Górnik doznał przebudzenia i na początek rundy ograł AP Orlen Gdańsk. W następnym tygodniu jednak zawiódł, sensacyjnie przegrywając 1:3 ze Śląskiem. Teraz zmierzy się u siebie z GKS-em Katowice – mistrzyniami Polski i kandydatkami do kolejnego tytułu, do którego drogę skomplikowała bolesna porażka z Czarnymi Sosnowiec. Wynik tego meczu będzie odpowiedzią na pytanie, czy „GieKSa” może jeszcze realnie walczyć z Pogonią o ostateczny triumf, czy też wplącze się raczej w bój o obronę drugiego miejsca.

STOMILANKI OLSZTYN – CZARNI SOSNOWIEC (16.03, 12:00)

Stomilanki niestety są w tym sezonie dostarczycielkami punktów. W 13 poprzednich spotkaniach nie przegrały tylko dwukrotnie: wygrały z Medykiem Konin (1:0) i zremisowały z Rekordem Bielsko-Biała (1:1). W starciu z kapitalnie grającymi w ostatnich tygodniach Czarnymi nie dajemy im większych szans. To może być festiwal strzelecki. I to do jednej bramki…

UJ KRAKÓW – POGOŃ TCZEW (16.03, 14:00)

Już porażka 1:6 z Pogonią Szczecin zwiastowała, że runda wiosenna będzie bardzo trudna dla UJ Kraków. W ubiegły weekend „Jagiellonki” przegrały też ważny mecz z Medykiem Konin i znalazły się na przedostatniej pozycji, a więc w strefie spadkowej. W sobotę staną być może przed szansą na szybkie jej opuszczenie. Pogoń Tczew również jest w dołku, wyraźnie uległa ostatnio Rekordowi Bielsko-Biała (0:3). To jedna z niewielu drużyn ORLEN Ekstraligi, z którymi UJ może nawiązać realną walkę o punkty. Bardzo istotny mecz w kontekście utrzymania.

POGOŃ SZCZECIN – ŚLĄSK WROCŁAW (16.03, 15:00)

To będzie starcie wielkich marek. I z odpowiednią oprawą, bo rozegrane zostanie na stadionie im. Floriana Krygiera. Faworytki wskazać jednak łatwo. Pogoń nie przegrała jeszcze w tym sezonie meczu, jest liderem tabeli ORLEN Ekstraligi i chce zmierzać w kierunku pierwszego w historii klubu tytułu. Śląsk co prawda popisał się w ubiegły weekend, ogrywając Górnik Łęczna, lecz wciąż jest ekipą środka tabeli. Jeśli w Szczecinie wywalczy punkty, będziemy rozpatrywać to w kategoriach niespodzianki.

ORLEN Ekstraliga kobiet – tabela przed 14. kolejką:
1. Pogoń Szczecin – 35 pkt (bramki: 42-8)
2. GKS Katowice – 29 pkt (bramki: 28-13)
3. Górnik Łęczna – 22 pkt (bramki: 25-18)
4. UKS SMS Łódź – 21 pkt (bramki: 31-15)
5. Czarni Sosnowiec – 21 pkt (bramki: 22-18)
6. Śląsk Wrocław – 20 pkt (bramki: 26-22)
7. AP ORLEN Gdańsk – 20 pkt (bramki: 16-15)
8. Pogoń Tczew – 16 pkt (bramki: 20-38)
9. Rekord Bielsko-Biała – 14 pkt (bramki: 16-19)
10. Medyk Konin – 10 pkt (bramki: 13-34)
11. UJ Kraków – 10 pkt (bramki: 15-28)
12. Stomilanki Olsztyn – 4 pkt (bramki: 8-34)

ORLEN Ekstraliga kobiet – najlepsze strzelczynie:
12 goli – Natalia Oleszkiewicz (Pogoń Szczecin)
8 goli – Magdalena Sobal (Pogoń Tczew), Anna Zapała (UJ Kraków)
7 goli – Jayle Crim (Pogoń Szczecin)
6 goli – Nicola Brzęczek (GKS Katowice), Marcelina Buś (Śląsk Wrocław), Julia Gutowska (Rekord Bielsko-Biała), Dżesika Jaszek (GKS Katowice), Karlīna Miksone (Czarni Sosnowiec), Aleksandra Posiewka (Górnik Łęczna), Patrycja Ziemba (Medyk Konin)

Materiał powstał we współpracy z ORLEN