Zapowiedź sportów zimowych 15.03 – 17.03 z Kępysem

15.03.2024

Sezon sportów zimowych powoli się kończy. Przed tygodniem w ostatniej wielkiej imprezie startowali panczeniści, a w ten weekend zakończy się Puchar Świata w kombinacji norweskiej, biegach narciarskich i biathlonie. Poznamy też triumfatora Raw Air – niezwykle wymagającego cyklu. Sprawdź zapowiedź sportów zimowych, którą zrealizowaliśmy wraz z ekspertem Radosławem Kępysem.

Zapowiedź sportów zimowych 15.03 – 17.03: występy Polaków

Skoki narciarskie

Sezon w skokach narciarskich też się powoli kończy. Przed nami ostatnie konkursy w Raw Air, a później jeszcze weekend w Planicy, gdzie karierę skończy Peter Prevc. W ramach norweskiego cyklu skoczkowie będą rywalizować na skoczni mamuciej w Vikersund. W piątek odbędzie się prolog (kwalifikacje), a w sobotę i niedzielę konkursy indywidualne, które wyłonią triumfatora Raw Air. Liderem jest Stefan Kraft, a w ostatnim etapie cyklu wystąpi komplet pięciu Polaków, co jest pozytywnym zaskoczeniem. Nasza kadra na Vikersund składa się z: Kamila Stocha, Aleksandra Zniszczoła, Dawida Kubackiego, Piotra Żyły i Maciej Kota. Co ciekawe, Maciej Kot jest jedynym zawodnikiem z naszej kadry, który punktował we wszystkich czterech konkursach w Raw Air.

Stefan Kraft może zapewnić sobie nie tylko wygraną w Raw Air, ale i w całym cyklu Pucharu Świata. Wystarczy, że utrzyma przewagę nad Kobayashim do końca norweskiego turnieju i będzie mógł cieszyć się z wygrania tzw. Kryształowej Kuli bez względu na wyniki w Planicy. Byłaby to jego trzecia wygrana w całym Pucharze Świata (wcześniej 2016/17 i 2019/20).

Terminarz Raw Air w Vikersund:

Piątek, 15.03.2024 – Vikersund (HS 240)
14:30 Oficjalny trening
16:30 Prolog (kwalifikacje)

Sobota, 16.03.2024 – Vikersund (HS 240)
14:45 Seria próbna
16:00 Konkurs indywidualny

Niedziela, 17.03.2024 – Vikersund (HS 240)
15:30 Konkurs indywidualny (3 serie)

Tradycyjnie naszą zapowiedź ubogacamy o opinię Radosława Kępysa – eksperta od sportów zimowych.

Maciej Kot pozytywnie zaskakuje w Raw Air. Jak oceniasz jego występy w norweskich konkursach i czego Twoim zdaniem możemy się po nim spodziewać na mamucie?

Radosław Kępys: – Maciej Kot zaskoczył bardzo pozytywnie – punktował w sumie w czterech konkursach z rzędu, co jest dla niego najlepszym wynikiem od kilku lat. Konkursy norweskie były dla niego niezwykle udane, ale jednak to nie jest zawodnik, który dobrze czuję się na mamutach, jak chociażby Piotr Żyła czy ostatnio Aleksander Zniszczoł. I tutaj może nieco zaskoczę, ale wydaje mi się, że dobrym pomysłem – teraz już nie do zrealizowania – byłoby powołanie doskonale znającego specyfikę latania na mamutach Jakuba Wolnego. Może właśnie w miejsce Kota. Trzymam jednak kciuki, by utrzymał on swoją świetną formę i w Vikersund także punktował.

Liderem klasyfikacji Raw Air jest Stefan Kraft, ale biorąc pod uwagę, że przed nami sześć punktowanych skoków na skoczni mamuciej, to przewaga jest nieznaczna. Kto Twoim zdaniem będzie w TOP 3 tego cyklu?

Radosław Kępys: – Umówmy się, przewaga rzędu 26 punktów w stosunku do Jana Hoerla jest dla Stefana Krafta bardzo spokojna i utrzyma ją do końca cyklu, a być może nawet powiększy. Jeśli warunki będą względnie sprawiedliwe i Kraft nie popełni wielu błędów, to spokojnie wygra Raw Air. Ciekaw jestem postawy Jana Hoerla, który nie jest tak przyzwyczajony do walki o najwyższe cele i on musi się w Vikersund jeszcze postarać, by nie stracić pozycji. Myślę jednak, że ta przewaga którą ma może mu wystarczyć, a jako trzeciego na podium bardzo chciałbym Petera Prevca, bo takie osiągnięcie na zakończenie kariery byłoby wspaniałe. Ostatni raz karierę w tak pozytywny sposób kończył chyba Adam Małysz.

Biegi narciarskie

W ten weekend zakończy się Puchar Świata w biegach narciarskich. Nie ma co się oszukiwać – dla Polaków był to bardzo trudny sezon, a wyniki nie były w żadnym stopniu zadowalające. W ostatnim weekendzie w biegach narciarskich zawodnicy pobiegną w fińskim Falun.

Polskę reprezentują: Sebastian Bryja, Maciej Staręga, Kamil Bury Izabela Marcisz. Zmagania w Falun zostały podzielone na trzy dni. W piątek od 12:15 rozpoczną się kwalifikacje do sprintu, którego finały odbędą się o 14:45. Na sobotę zaplanowano biegi na 10 kilometrów stylem klasycznym (11:00 – kobiety, 14:00 – mężczyźni). W niedzielę natomiast biegacze będą rywalizować na dystansie 20 kilometrów stylem dowolnym (11:00 – kobiety, 14:15 – mężczyźni).

Kombinacja norweska

Zwieńczenie sezonu czeka także kombinatorów norweskich. Ostatni konkurs Pucharu Świata zostanie rozegrany w Trondheim. O kolejne punkty powalczy nasza reprezentantka Joanna Kil. Polka pozytywnie zaskoczyła i ugruntowała sobie pozycję w Pucharze Świata w okolicach drugiej dziesiątki. Zajmuje 20. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ i pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego. Joanna Kil będzie miała już tylko jedną okazję do poprawienia dorobku punktowego w Pucharze Świata. W sobotę o 9:30 odbędzie się skok do kombinacji, a bieg rozpocznie się kilka godzin później o 16:10.

Przed nami ostatni konkurs Pucharu Świata w kombinacji norweskiej. Jak podsumujesz sezon Joanny Kil i jak Twoim zdaniem Polka poradzi sobie w Trondheim?

Radosław Kępys: – Ja jestem zadowolony z Joanny Kil w kontekście tego, że stosunek oczekiwań do wyników był niewielki, a tu naprawdę na przestrzeni całego sezonu widać stabilizację, spokój i dążenie do poprawiania się i to najważniejsze. To pierwszy taki długi sezon w karierze dla Polki, pewnie czuć zmęczenie, więc niech w Trondheim nasza zawodniczka cieszy się całą udaną kampanią i po prostu wystąpi jak najlepiej.

Narciarstwo alpejskie

Alpiniści przenieśli się do Saalbach, gdzie w przyszły weekend zakończą się zmagania Pucharu Świata. Austriacki obiekt przez dwa weekendy będzie gościł najlepszych zawodników na świecie. Maryna Gąsienica-Daniel wystąpi w niedzielnych zawodach. Sezon nie do końca przebiegał po myśli Polki, ale obecnie priorytetem jest dla niej zaznajomienie się z obiektem, na którym w 2025 roku odbędą się mistrzostwa świata. Niedzielny konkurs rozpocznie się o 9:00.

Dla Maryny Gąsienicy-Daniel jest to trudny sezon, ale jak już wcześniej wspominałeś, dużo ważniejsza będzie przyszłoroczna kampania, w której odbędą się MŚ w Saalbach, gdzie w ten weekend startują alpejki. Która z zawodniczek wywarła na Tobie pozytywne zaskoczenie w tej edycji Pucharu Świata?

Radosław Kępys: – Próba przed mistrzostwami świata na pewno będzie ważna. Trzeba się zapoznać ze specyfiką stoku, warunkami, całym otoczeniem. Liczymy, że Marynie Gąsienicy-Daniel to wszystko podpasuje i będzie dobrze. Co do pozytywnego zaskoczenia tego sezonu, to tu nie może być specjalnie innego wyboru. Lara Gut-Behrami to na dziś liderka klasyfikacji ogólnej Pucharu Świata, zjazdu, supergiganta oraz slalomu giganta. Dobrze też spisują się Włoszki: Federica Brignone i Sofia Goggia. Szkoda, że wielką Mikaelę Shiffrin zatrzymała kontuzja, bo pewnie te wszystkie klasyfikacje wyglądałyby inaczej.

Biathlon

Ostatnie starty w Pucharze Świata czekają też biathlonistów. Na zawody w kanadyjskim Canmore zostali powołani: Anna Mąka, Joanna Jakieła, Natalia Sidorowicz, Kamila Żuk, Jan Guńka, Marcin Zawół, Kacper Guńka i Konrad Badacz. Biathlon to wciąż raczkująca dyscyplina w Polsce. Najwyższe miejsce w klasyfikacji generalnej z naszych zawodników zajmuje Anna Mąka – plasuje się na 45. pozycji. Oto jak przedstawia się terminarz Pucharu Świata w Canmore:

Piątek, 15 marca
17:40 – sprint mężczyzn

Sobota, 16 marca
18:10 – bieg pościgowy kobiet
22:10 – bieg pościgowy mężczyzn

Niedziela, 17 marca
18:10 – bieg masowy kobiet
22:20 – bieg masowy mężczyzn

Materiał powstał we współpracy z ORLEN