Podsumowanie 14. kolejki ORLEN Ekstraligi

18.03.2024

Za nami 14. kolejka ORLEN Ekstraligi piłkarek. Przyniosła sporo emocji, a przy tym także niespodzianek. Pogoń Szczecin przegrała po raz pierwszy w sezonie przez co utraciła połowę z przewagi nad GKS-em Katowice. UJ Kraków wydostał się za to ze strefy spadkowej, choć z Pogonią Tczew tylko zremisował.

MEDYK KONIN – AP ORLEN GDAŃSK 0:1

8′ Dabney 0:1

Medyk Konin na wiosnę radzi sobie wyraźnie lepiej niż w rundzie jesiennej. Był w stanie postraszyć nawet objawienie ostatnich miesięcy – AP ORLEN Gdańsk. Punktów jednak żadnych nie wywalczył. Po golu Tatiany Dabney z ósmej minuty przyjezdne nie były w stanie już ani razu trafić do bramki wielokrotnych mistrzyń Polski. Wygrały, lecz minimalnie.

UKS SMS ŁÓDŹ – REKORD BIELSKO-BIAŁA 1:0

39′ Stysiak 1:0

Podobny minimalizm był w gestii UKS SMS Łódź. Choć drużyna ta była zdecydowanym faworytem starcia z Rekordem Bielsko-Biała, to skończyło się na zaledwie jednym trafieniu. Zwycięstwo biało-niebieskim przyniósł gol Aleksandry Stasiak. To dzięki niemu SMS wspiął się na trzecie miejsce w ligowej tabeli.

GÓRNIK ŁĘCZNA – GKS KATOWICE 0:4

61′ Bińkowska 0:1
78′ Słowińska 0:2
84′ Nieciąg 0:3
90′ Maciążka 0:4

Niespodziewanie pokaźnym zwycięstwem popisał się natomiast GKS Katowice. Wyjazdy do Łęcznej zawsze są trudne. Ten również był takim przez pierwszą godzinę. W 61. minucie worek z bramkami otworzyła jednak Amelia Bińkowska. W końcówce drogę do bramki odnalazły też: Klaudia Słowińska, Aleksandra Nieciąg i Klaudia Maciążka. W tej wyliczance szczególnie cieszą trafienia wracających po kontuzji Bińkowskiej i Maciążki. A „GieKSa” goni lidera. Właśnie odrobiła trzy punkty.

STOMILANKI OLSZTYN – CZARNI SOSNOWIEC 0:7

1′ Piksa 0:1
4′ Sarapata 0:2
21′ Skrzypińska (sam.) 0:3
45′ Grzywińska 0:4
50′ Miłek 0:5
63′ Sarapata 0:6
75′ Grzywińska 0:7

Litości dla rywalek nie miały piłkarki Czarnych Sosnowiec. Strzelanie w Olsztynie rozpoczęły już w pierwszej minucie, kiedy to na listę strzelczyń wpisała się Paulina Piksa. W czwartej minucie, po golu Patrycji Sarapaty, było już 2:0. Stomilanki ponownie w tym sezonie były całkowicie bezbronne. Strzelanina zakończyła się dopiero po siódmej bramce.

UJ KRAKÓW – POGOŃ TCZEW 1:1

29′ Zapała (rzut karny) 1:0
51′ Sobal (rzut karny) 1:1

Dla UJ Kraków był to mecz z nożem na gardle. Mecz, w którym „Jagiellonki” potrzebowały punktu. Choć go wywalczyły, to mogą odczuwać niedosyt. Prowadziły bowiem po trafieniu Anny Zapały z rzutu karnego. Pogoń Tczew wyrównała w drugiej części, również z „jedenastki” wykonanej bezbłędnie przez Magdalenę Sobal. Zapała i Sobal zbliżyły się solidarnie do Natalii Oleszkiewicz w klasyfikacji najlepszych strzelczyń. UJ Kraków wyszedł zaś ze strefy spadkowej. Ma o punkt więcej od Medyka, który swój mecz przegrał.

POGOŃ SZCZECIN – ŚLĄSK WROCŁAW 1:2

72′ Białoszewska 0:1
82′ Żurek 0:2
90′ Zdunek 1:2

SENSACJA! Pogoń Szczecin grająca po raz pierwszy na stadionie im. Floriana Krygiera, również po raz pierwszy w sezonie doznała porażki. Katarzyna Białoszewska, a następnie Aleksandra Żurek zaskoczyły obronę gospodyń już w drogiej połowie. Pogoń odpowiedziała golem Emilii Zdunek w doliczonym czasie. W tabeli ORLEN Ekstraligi pozostały jej trzy punkty przewagi nad „GieKSą”.

ORLEN Ekstraliga kobiet – tabela po 14. kolejce:
1. Pogoń Szczecin – 35 pkt (bramki: 43-10)
2. GKS Katowice – 32 pkt (bramki: 32-13)
3. UKS SMS Łódź – 24 pkt (bramki: 32-15)
4. Czarni Sosnowiec – 24 pkt (bramki: 29-18)
5. Śląsk Wrocław – 23 pkt (bramki: 28-23)
6. AP ORLEN Gdańsk – 23 pkt (bramki: 17-15)
7. Górnik Łęczna – 22 pkt (bramki: 25-22)
8. Pogoń Tczew – 17 pkt (bramki: 21-39)
9. Rekord Bielsko-Biała – 14 pkt (bramki: 16-20)
10. UJ Kraków – 11 pkt (bramki: 16-29)
11. Medyk Konin – 10 pkt (bramki: 13-35)
12. Stomilanki Olsztyn – 4 pkt (bramki: 8-41)

ORLEN Ekstraliga kobiet – najlepsze strzelczynie:
12 goli – Natalia Oleszkiewicz (Pogoń Szczecin)
9 goli – Magdalena Sobal (Pogoń Tczew), Anna Zapała (UJ Kraków)
7 goli – Jayle Crim (Pogoń Szczecin)
6 goli – Nicola Brzęczek (GKS Katowice), Marcelina Buś (Śląsk Wrocław), Julia Gutowska (Rekord Bielsko-Biała), Dżesika Jaszek (GKS Katowice), Karlīna Miksone (Czarni Sosnowiec), Aleksandra Posiewka (Górnik Łęczna), Patrycja Ziemba (Medyk Konin), Emila Zdunek (Pogoń Szczecin)